YKS

AYT Sosyoloji Konuları 2019

AYT sosyoloji konuları 2019 nelerden oluşmaktadır, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT kaç sorudan oluşmaktadır, AYT sosyoloji konuları hangileridir, AYT sosyoloji sorularından kimler sorumludur, sosyoloji soruları AYT içinde hangi puan türlerine etki etmektedir, alan yeterlilik testi kaç gruba ayrılmaktadır, AYT sosyoloji konularından sınav içinde kaç soru gelmektedir gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını sizin için derlemeye çalıştık. Bu cevaplara ve sosyoloji 2019 AYT konularına yazımız içinde göz atabilirsiniz.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme, Merkezi’nin (ÖSYM) hazırladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) içinde yer alan AYT 4 farklı ders grubundan ve 160 sorudan oluşan bir üniversiteye giriş sınavıdır. Bu sınava herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş her birey başvuru yapabilmektedir. Adaylar sınavda gerekli puan türünden yeterli puanı aldıkları zaman ise bir yükseköğrenim kurumunda öğrenim görmeye hak kazanabilirler. AYT soruları 280 sorudan oluşan YKS’nin içindeki ikinci oturumdur, bu oturumun etkin olabilmesi için 120 soruluk Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) de girmiş olmak gerekmektedir.

AYT SOSYOLOJİ KONULARI 2019

AYT içinde yer alan sosyoloji soruları türk dili ve edebiyatı sosyal bilimler – 1, fen bilimleri, matematik ve sosyal bilimler – 2 isimli 4 grup içinden sosyal bilimler – 2 kısmında çıkmaktadır. Sosyal bilimler– 2 sorularının etkisi sözel puan türüne olduğu için sosyoloji soruları sözel puan türü ile tercih yapmayı planlayan adaylar için önem kazanmaktadır. 40 sorudan oluşan sosyal bilimler – 2 kısmının 3-4 sorusu sosyoloji konularından gelmektedir.

AYT sosyoloji konuları 2019 içindeki listeye aşağıda sizin için hazırladığımız şablondan göz atabilirsiniz. Yazının yayımlandığı tarihte en güncel halinde olan yazımız müfredatta yapılacak değişiklik olması halinde güncellenecektir.

Sosyoloji ve diğer AYT dersleri konularında ve sorularında,üniversite sınavlarında, üniversite tercihlerinde, ÖSYM’nin diğer sınavlarında ve bunlar gibi pek çok şeyde size destek olabilecek kadrosuyla forum sayfamız hizmetinizdedir. Forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

  • Sosyoloji Giriş
  • Birey Toplum İlişkisi
  • Toplum Yapısı
  • Toplumda Değişme ve Gelişme
  • Toplum ile Kültür
  • Toplumun Kurumları

* Yukarıda bahsettiğimiz bilgiler ve sosyoloji konuları listesi ÖSYM, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve sınavlara hazırlık kaynakları desteğiyle derlenip yayımlanmıştır. Bu bilgilerin veya konuların içindeki herhangi bir değişiklik bahsettiğimiz kurumlar tarafından duyurulacaktır ve bu duyuru esas olacaktır. Bu sebeple bahsedilen resmi kurumların internet sitelerini zaman zaman ziyaret edebilirseniz sizler için faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu