Taban Puanları

DGS Sınıf Öğretmenliği 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS sınıf öğretmenliği 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS SINIF ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan sınıf öğretmenliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki sınıf öğretmenliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların sınıf öğretmenliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek sınıf öğretmenliği kontenjanları 2018 yılında 1 olarak belirlenmişti, 2019 DGS sınıf öğretmenliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan sınıf öğretmenliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde sınıf öğretmenliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük veya en büyük puanın belli olmadığı görülmektedir. Bunun nedeni DGS ile sınıf öğretmenliği tercih edebilecek önlisans programlarının ülkemizde öğreniminin verilmiyor olmasıdır diyebiliriz.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, sınıf öğretmenliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen sınıf öğretmenliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya sınıf öğretmenliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6229 1 d7685d3e0ea2f02cbc8225db8fd7a5a8

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu