kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? Kamu Yönetimi Bölümü Tanıtımı, Hakkında Bilgi

Kamu yönetimi bölümü nedir, neden var, bölümün avantajları ve dezavantajları nelerdir, Kamu yönetimi iş imkanları nasıldır, maliye okurken yapılması gerekenler ve maliye tercih edecekler için gerekli nitelikler nelerdir gibi ve benzeri soruların cevaplarını derlediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kamu Yönetimi Bölümü Nedir? Kamu Yönetimi Bölümü Tanıtımı, Hakkında Bilgi

BÖLÜM NEDEN VAR, BÖLÜMÜN AMACI NEDİR?

Kamu yönetimi bölümü adından da anlaşılabileceği üzere kamunun veya yaygın anlayışla devletin yönetimi ile ilişkili kurum ve yapılarda görev almak üzere birey yetiştiren, siyaset ve sosyoloji bilim dalları etrafında bu alanlarda araştırmalar yapan bir lisans programıdır. Bölümün amacı siyaset ve bilimi, hukuk, iktisat ve sosyal olaylar üzerine araştırma yapmak, bu alanlarda devlet personeli ve yönetici yetiştirmek, var olan siyasi sistemleri ve bunların hukuki ve iktisadi yanlarını incelemek gibi sıralanabilir.

KAMU YÖNETİMİ DERSLERİ

Siyaset bilimi, sosyoloji, siyasi düşünceler tarihi (siyasi tarih), iktisat, muhasebe, kamu maliyesi, yönetim bilimi, anayasa hukuku, idare hukuku, ceza hukuku, kent ve çevre politikaları, yerel yönetimler, yönetim ile ilişkili konuların farklı alt dalları bölümün genel derslerini oluşturmaktadır. Kamu yönetimi bölümünde okutulan kamu yönetimi bölümü dersleri örneği için Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ders kataloğuna bakabilirsiniz, kataloğa ulaşmak için TIKLAYINIZ

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ OKUYACAK BİREY İÇİN GEREKEN NİTELİKLER NELERDİR?

Kamu yönetimi bölümü derslerine bakıldığı zaman bu bölümü okuyacak birey için gerekli niteliklerin başında sosyal olayları inceleme ilgisi ve becerisi gelebilir. İktisat ve maliye gibi sayısal yetenek gerektirdiği düşünülen dersleri içerse de ağırlıklı olarak sözel beceri isteyen dersler içeren bölümü okuyacak bireylerde okuma alışkanlığı, inceleme, araştırma ve analiz yapma pratiği, olayları birbiriyle ilişkilendirme yeteneği, disiplinli çalışma alışkanlığı, yönetim pratiklerini uygulayabilme becerisi gibi beceriler aranabilir. Bölümden mezun olan herkes yönetici olacak diye bir kesinlik bulunmasa da bu bölümü okuyacak bireylerin liderlik özellikleri taşıması ve bilgi birikimi ile bunları destekleyebilecek donanımda olması gerekebilir diyebiliriz.

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ İŞ OLANAKLARI VE İŞ ALANLARI NELERDİR? KAMU YÖNETİMİ MEZUNLARI HANGİ UNVANI ALIR? KAMU YÖNETİMİ MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Kamu yönetimi bölümünden mezun olunduktan sonra özel sektörde yönelecek alanlar bulunmaktadır; bankaların hem alt birimleri hem teftiş yani müfettişlik birimleri, farklı türde şirketlerin idarecilikleri ve yönetim alanındaki departmanları gibi alanlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Fakat kamu yönetimi hem kendi özü gereği hem de ülkedeki özel sektörün bulunduğu durum gereği daha çok devlette iş imkanına sahip bir bölümdür. Kamu personeli seçme sınavı (KPSS) üzerinden girilebilen; devlette A kadro dediğimiz idari kadrolar ile B kadro dediğimiz alt kadro memuriyetler bölümün genel çalışma alanlarını oluşturmaktadır. A kadro memuriyetlerden bu bölüm için en yaygın bilineni sanıyoruz ki kaymakamlık mesleğidir. Bölüm mezunları bununla beraber bir çok bakanlık ve bakanlığa bağlı kuruluşta yönetici, uzman, denetçi/denetmen, müfettiş vb. olarak çalışma olanağına sahiplerdir. Ayrıca her lisans mezunun yönelme ihtimali olduğu gibi kamu yönetimi iş imkanları arasında akademik çalışmalar oluşturmak ve akademik personel olmak da bulunmaktadır.

kamu yonetimi mezunlari is olanaklari

BUNA EK OLARAK SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ MEZUNU NE İŞ YAPAR? YAZIMIZA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ HANGİ PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLİR? KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ KAÇ YILDIR?

Kamu yönetimi bölümü YKS aracılığı ile adayların yerleştirilmesinin yapılmasını sağlayan puan türleri içinden EA yani eşit ağırlık puan türü aracılığıyla tercih edilebilmektedir. Kamu yönetimi 4 yıllık bir lisans programıdır fakat hazırlık okunmasına bağlı olarak öğrenim süresi 5 yıla çıkabilmektedir.

TERCİHİNİ YAP EKİBİNİN YORUMU

Bizler Tercihini Yap ekibinin yazarları olarak sınava giren her bir kişinin kendisi için en doğru olan bölümü seçmesini arzuluyoruz ve bu sebeple de bu bölüm tanıtımlarını, bölüm rehberliği yazılarını hazırlamaya çalışıyoruz. Burada yazdıklarımız tamamen kişisel tecrübelerimiz, insanlar ile yaşadığımız deneyimlerimiz ve gördüklerimiz üzerinden yapılan bireysel yorumlardır, amacımız bildiğimiz kadarıyla size bir şeyleri anlatabilmektir. Kamu yönetimi bölümünü tercih edecek adayların sorabileceği kamu yönetimi nasıl bir bölümdür, kamu yönetimi okumak bana ne kazandırır ne kaybettirir ve bunlar gibi soruların cevaplarını bulmaya çalıştığımız kısım aşağıdadır.

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ ÖNEMİ HAKKINDA

Kamu yönetimi kavramının çetrefilli bir kavram olduğunu belirterek söze başlamalıyız. Bölüme yerleşirseniz ya da bölümün öğrencisi iseniz bununla ilgili var olan tartışmaları görebilirsiniz. Kamu yönetimi dendiğinde devletin, bürokrasinin ve kamunun, halkın yönetimi anlaşılmakta ve bu noktada da bunun nasıl yapılacağı üzerine birçok tartışma yapılmaktadır. Bu tartışmaların kaynağını da kamunun ve kamu yararının ne olduğu ve nasıl şekil verilmesi gerektiği oluşturmaktadır. Ülkeleri direkt yönetme görevinde bulunamasalar da kamu yönetimi üzerine uzmanlaşmış bireyler kendilerini yeterince yetiştirirlerse ülkelerinin idaresinde söz sahibi olacaklardır. Bu da bir ülkenin doğru yetiştirilmiş idareciler aracılığıyla daha refah dolu ve daha huzurlu bir yer olma olasılığını artıracaktır. Bu bölümü okuyacaksanız bölümün temelinde yatan şeyin ne olduğunun tam farkında olmalısınız ve bunu daha fazla ne kadar faydalı yapabileceğiniz sorusunun cevabına odaklanmalısınız.

kamu yonetimi bolumu hakkinda

KAMU YÖNETİMİ TERCİHİNİ SADECE KAYMAKAMLIK HAYALİYLE YAPMAYIN

Birçok kamu yönetimi bölümünü tercih eden veya edecek birey en alt basamağa kaymakamlığı yerleştirerek devletin üst düzey idarecilik kadrolarında pozisyon sahibi olmak hayaliyle bu bölüme yönelebiliyor. Kamu yönetimi dendiği zaman bölümün sadece bununla ilişkili olmadığının ve her türlü idari işe odaklanılabileceği gibi devletin alt kademe kadrolarında da çalışmak durumunda kalabileceğinizin farkında olmalısınız. Ben kaymakam olacağım, ben kişisel sebeplerle veya çıkarlarla veya boş idealist tavırlarla devletin üst kademelerinde yer alacağım anlayışıyla bu bölümü tercih etmemenizi diliyoruz. Çünkü kamu yönetimi kamu yararı, halkın faydası için yapılmalıdır, bireysel arzular ve güç isteği bu anlamda eğer o konumlara gelirseniz herkesin zararına olacaktır.

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Kamu yönetimi bölümü okuması oldukça cazibeli ve bireyi geliştirmeye müsait bir bölüm olması hasebiyle iyi bir bölümdür. İş olanakları oldukça çeşitli ve kendini geliştirmiş kişiler için tatmin edicidir diyebiliriz. Bunlarla beraber hayata daha geniş bir çerçeveden bakmanızı sağlayabilecek olması ve sosyal bilimlerin önemli merkez bölümlerinden birisi olması da bölümü avantaj sahibi kılmaktadır.

Bölümün dezavantajlarından bir tanesi genelde iktisadi ve idari bilimler fakültesinde (İİBF) eğitiminin verilmesi ve işe girme noktasında bu fakültelerdeki hemen hemen tüm bölümlerin aynı imkanlara sahip olması nedeniyle rekabet edilecek insan sayısının kabarık olmasıdır. Türkiye’de açıköğretim fakülteleri de dahil olmak üzere birçok üniversitede bölümün var olması da (siyaset bilimi ve kamu yönetimi adı altında da hemen hemen aynı bölüm okutuluyor) kendi içinde de sayısal bir kalabalığın doğmasına neden olmaktadır. Bu bölümde okumak aşırı zor olmasa da kendinizi ekonomiden siyasete, hukuktan tarihe, genel kültür birikiminden sosyolojiye çok geniş bir yelpazede geliştirme zorunluluğunuz bölümü yorucu kılabilmektedir. Bir de farklı iş alanları düşünseniz de ailenizin veya çevrenizin kaymakam olacak çocuğumuz, arkadaşımız maşallah, inşallah gibi bir yaklaşımda olması da bir süre sonra sinir bozucu gelmeye başlayabilir.

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ TERCİH EDERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER NELERDİR?

Kamu yönetimi bölümünü iyi üniversitelerde okumanız size doğal olarak avantaj sağlayacaktır. Tercih etmeden önce idare ve siyaset biliminde uzman hocaların bulunduğu okulları araştırmanızı ve buraları tercih etmenizi tavsiye edebiliriz. Bölümün genel kültür birikimi gerektirdiğini de göz önünde bulundurursak genel kültürünüzü arttırma ve sosyal etkinliklerde bulunma şartlarını sağlayabilecek büyük şehirlerde ve üniversitelerde okumaya çalışmanızı da önerebiliriz. Okul tercihi ile ilgili olarak şunu belirtmek isteriz ki bu tip kişisel gelişime ve sosyalleşmeye katkı sağlayacak (topluluklar, kulüpler; kütüphane, teknolojik altyapı gibi) imkanların bulunduğu üniversiteleri tercih etmeye özen gösterin.

Bölüm tercihinden önce bölümün ders içeriklerini daha detaylı inceleyebilir ve bunlara yönelik okumalar, araştırmalar yapabilirsiniz. Aristo, Platon, Machiavelli, Fransız ihtilali düşünürleri ve bunlar gibi pek çok filozof üzerine okumalar yapmanın bölüme gidip gitmeyeceğinize karar verdirebileceğini veya giderseniz bu altyapının bölümde sizi öne geçireceğini söylemekte yarar var. Bunlarla beraber kamu yönetimi bölümlerinin derslerine giderek bunun sizin için keyifli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

kamu yonetimi tercih ederken dikkat etmeniz gerekenler

Bunlara ek olarak bölümden mezun olmuş insanlar ile görüşmeli ve fikirlerini almalısınız. Ayrıca tercih etmeden önce hayatınızın 4 veya daha fazla zamanını geçireceğiniz kampüsü gidip görmeyi de ihmal etmeyin.

KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ OKURKEN YAPILMASI GEREKENLER VE YÖNELEBİLECEĞİNİZ ALANLAR NELERDİR?

Kamu yönetimi bölümünde okurken yapılması gereken en önemli şeylerden biri bol bol okumak, araştırma yapmak ve siyasetin ve siyasi tarihin birçok alanına hakim olmaya çabalamaktır. Sadece siyaset bilimi değil sosyoloji, hukuk ve iktisat alanlarında da kendinizi olabildiğince üst seviyede geliştirmeye çalışmak için de uğraş göstermelisiniz. Güncel olayları takip etmeli, kültür ve sanat etkinliklerinde aktif olmaya çalışmalısınız.

Çalışma alanlarına yönelme konusunda da eğer özel sektörde çalışacaksanız hangi yapının içinde yer alacağınızda karar kılmalı ve bu yapılarda yer edinebilmek için ne tür donanımlara ihtiyaç duyulduğunu öğrenmeli, kendinize bu donanımları kazanmak için neler yapmalıyım sorusunu sormalısınız. Sosyal bir çevre edinmeniz ve çalışmayı düşündüğünüz alanlarda çalışan insanlarla ilişkiler içinde olmanız gerektiğini de belirtmeliyiz.

Devlet kurumlarında çalışacaksanız ilk sınıftan itibaren hangi devlet kurumlarına girmek isteyebileceğinizi belirlemeye ve KPSS’de bu kurumlar için nasıl bir çalışma yapmanız gerektiğini öğrenmeye çalışmalısınız. İlerleyen sınıflarda da seçmeli dersleri buna göre seçip aynı zamanda da erken sınıflarda KPSS maratonuna girmeye hazır olmalısınız. Bunun dışında devletin idareci, yönetici kademelerinde bulunun kişilerle irtibata geçmeli, onlarla dirsek temasında kalmalısınız. Bu yönetici kadrolarda bulunan kişiler bilgi ve birikimleri ile size hem donanım kazandıracaklardır hem de işe girme noktasında yol gösterici, fikir verici olacaklardır.

kamu yonetimi okurken yapilmasi gerekenler

Aklınızda Bulunsun

Kamu yönetimi bölümünü kesinlikle okumak istediğinizden, kişisel becerilerinizden, yapabildiklerinizden ve yapamadıklarınızdan emin olun ve ayrıca unutmayın ki üniversite herkesin okumak zorunda olduğu bir şey değil.

Kamu yönetimi bölümü hakkında söyleyebileceğimiz şeyler hayli fazla ve asıl vurgulamak istediğimiz şeylere temelde değinmeye çalıştık ama yine de bir daha hatırlatmakta fayda var. Kamu yönetimi çalışma sahası kamu işleri üzerinedir ve burada çalışacak bireylerin kamu yararını şahsi menfaatlerinden yukarıda tutması zorunludur. Tercih yapmayı düşünen ve bu iş sahalarında çalışmak isteyen bireyler kamu yararını sağlamak ve kendini tamamlamak için kendilerini donatmalı ve bu donanımı kamu yararına ve ülkesine faydalı olmak için kullanmaya çaba göstermelidir. Umarız her şey hak ettiğiniz gibi olur.

Kamu yönetimi bölümü veya farklı birçok konuda aklınıza takılanları sorabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.