KPSS Önlisans Vatandaşlık Nasıl Çalışılır?
Kamu Personeli Seçme Sınavında Vatandaşlık dersi nasıl çalışılır? KPSS önlisans vatandaşlıktan daha iyi netler için ne yapmak gerekir? KPSS Vatandaşlık için hangi dersleri çalışmak gerekir? KPSS 2018 sınavına az vakit kala KPSS ön lisans vatandaşlık dersi nasıl çalışılır yazımızı muhakkak okuyun.

Vatandaşlık dersi KPSS içerisinde Genel Kültür testinde yer almaktadır. Vatandaşlık kapsamında adaylara 9 soru yöneltilmekte ve bu 9 soru;

-Hukuk başlangıcı (%5) 

-Anayasa (%5)

-İdare (%5) alanlarından oluşmaktadır. 

Vatandaşlık dersinden başarılı olabilmek için bu 3 ana ders karşımıza çıkmaktadır. Bu dersler Hukukun Temel Kavramları, Anayasa Hukuku ve İdare Hukuku'dur. Bu 3 derste de Vatandaşlık testi için temel konular baz alınmakta çok detaya inmeksizin sorular hazırlanmaktadır. Nispeten daha yüzeysel sorulardan oluşan KPSS Önlisans Sınavı çift yıllarda Sonbahar döneminde gerçekleştirilmektedir. 

Vatandaşlık Bilgileri Adayların Hayatında Nerede?

Bu derslere dair yapılacak çalışma her şeyden evvel adayların bir vatandaş olarak aslında ne gibi hak ve yükümlülüklere sahip olduklarına dair bilgileri adaylara kazandıracağından, bu açıdan bakarak çalışmak ve hazırlık yapmak adaylara fayda sağlayacaktır. Çünkü bu ülkede yaşadığı müddetçe adayların her an bu bilgilerin tarafı olmaları mümkündür. Adayların aslında hayatlarının büyük bir kısmını düzenleyen temel kaideler olan bu bilgileri nasıl edineceğine yazımızın devamında değineceğiz.

Vatandaşlık Dersi'nin Sınavdaki Önemi

KPSS Önlisans Genel Kültür testi toplamda 60 sorudan oluşmakta ve bu 60 soru aşağıdaki şekilde dersler arasında dağılmaktadır;

Tarih - 27 soru
Coğrafya - 18 soru
Vatandaşlık - 9 soru
Güncel Gelişmeler - 6 soru

KPSS Önlisans Sınavı her şeyden evvel B Grubu kadrolara atanmak isteyen Önlisans Mezunu adaylar için önem arz etmektedir. KPSS P93 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek testi ve Genel Kültür testi %50'şer ağırlığa sahiptir.  60 soruluk Genel Kültür testinde tarih ve coğrafya ana dersler olarak öne çıkmaktadır. Çoğu aday bu iki derse ağırlık vererek Vatandaşlık dersini geri plana itmektedir. Güncel bilgilerde yapılacak doğruların biraz da şansa bağlı olduğunu düşünürsek doğru yapılacak 9 Vatandaşlık sorusu sizi diğer adayların bir adım önüne taşıyacaktır.  Bu bağlamda artık rahat atanmak için 90'lı puanların gerektiği bu dönemde 9 sorunun hiç de azımsanmayacak bir ehemmiyeti söz konusudur. 

KPSS Önlisans Vatandaşlık Nasıl Çalışılır?

KPSS Önlisans Vatandaşlık dersi için 3 ana alanımız var demiştik. Bu alanlardan başarılı olabilmek adına her şeyden evvel doğru kaynaklardan faydalanmak gereklidir. Bu noktada SORUBANKASI.NET konu anlatım videoları size azami fayda sağlayacak ve konularla alakalı genel çerçeveyi çok iyi kavramanızı sağlayacaktır. Her bir derse dair çalışmanızı sistematik olarak gerçekleştirmelisiniz. Temel kavramları öğrendikten sonra, Anayasa Hukuku konuları, Anayasa Hukuku ile çizdiğiniz Kamu Hukuku çerçevesi ile de İdare Hukuku konuları daha anlamlı gelecektir. O nedenle bu sıralamayı takip etmek öğrenmenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır. Video anlatımlar hem konuya uzak olan adayların, sıkılmadan konulara aşina olmasını sağlayacak, hem de gerek görsel gerekse işitsel bir kaynak olarak kalıcılığı arttıracaktır. 

Bol Tekrar Önemli!

Özellikle ilk çalışma ile atılan temelin kalıcı olmasını isteyen adayların bir müddet sonra yeniden konuları tekrar etmesi, ilk çalışmada temel niteliğinde olan bilgilerin iyice yerleşmesini sağlayacaktır. O nedenle eksikler fark edildikçe konuları tekrar irdelemek süreç içerisinde oldukça faydalı olacaktır.

Soru Çözülmeli ve Eksikler Giderilmeli

Adaylar iyi bir konu çalışmasından ve bilgileri yavaş yavaş öğrendikten sonra, bu bilgileri tutabilmek için nerede eksik kaldıklarını bilmelidirler. Bu nedenle soru çözümleri çok çok önemlidir. Soru çözerken adayların özellikle hangi konularda eksik kaldıklarını tespit etmeleri ve sonraki tekrarlarını bu konulara yoğunlaştırmaları olabildiğince mükemmel netice elde etmelerinde etkili olacaktır.  Sorular genellikle belli şekillerde gelmektedir.  Çıkmış sorular taranarak hangi konulara önem verildiği, ne tip soruların tercih edildiği gözlemlenmeli ve soru çözerken bu tipte sorulara karşı bir algı oluşmalıdır. 

Deneme Çözün ve Durumunuzu Değerlendirin;

Deneme çözmek hem süre kısıtı olan bu sınava hazırlıkta hız kazanmanızı sağlayacaktır hem de eksik yönlerinizi görmenizi kolaylaştıracaktır. Her denemede net artışlarınızı görmek de sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Kolay hatalara düşme oranınızı azaltacak ve sizi daha başarılı bir hazırlık sürecinin son aşamasına taşıyacaktır.

Vatandaşlık Bölümünün Devamı Niteliğinde Güncel Bilgiler Bölümü!

Bu kısımdan adaylara yöneltilen 6 soru vardır. Bu soruların bir kısmı özellikle son 2 sene içerisinde gerçekleşmiş ya da yakın gelecekte gerçekleşecek olan önemli olayları, hayatını kaybetmiş önemli kişileri, gündeme gelmiş çeşitli vakaları içerirken, kalan kısmı ise genel kültür anlamında, edebiyat bilgisi, sanat bilgisi ölçmektedir. Adayların bu kısım için özellikle gündemi iyi takip etmeleri faydalarına olacaktır. İsabet ettirilen her soru bir çok adayın önüne geçmek demektir. O nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir.

KPSS Önlisans Vatandaşlık dersinde en önemli kısım konuyu gözde büyütmemektir. Koskoca bir derya olan Hukuk alanından en temel hususlar sizin sorumluluğunuzdur. O nedenle gözünüzde büyütmeden, tekrarlarınızı ihmal etmeden, soru çözümlerinden kaçınmadan yapacağınız hazırlık sizi başarıya taşıyacaktır. Bu noktada tabi ki doğru bir kaynak, sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Özellikle video dersleri takip etmek her anlamda hazırlığınızı pekiştirecektir. Bu yüzden SORUBANKASI.NET sayfasındaki videolardan faydalanmanız, bu kolaylığı size sunacaktır. Adaylara hazırlık sürecinde başarılar dileriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları