kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2023 Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

2023 Mübaşir Maaşları 2023 Ne Kadar? Mübaşir Nedir? Ne Demek? Kimdir? Mübaşir Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 Mübaşir Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Devlet kadrolarında birbirinden farklı meslekte binlerce personel görev yapmaktadır. Farklı kadro ve unvanlarda görev yapan devlet memurlarıyla ilgili pek çok konu merak edilir. Meslek tanıtımı, çalışma şartları ve çalışma saatleri ile maaş bilgilerine ilgi büyüktür. Özellikle de “Mübaşirlik” mesleğiyle ilgili sık sık sorular sorulmaktadır. Tercihiniyap ailesi olarak mübaşir olarak çalışan personellerin çalışma şartları ile aldıkları aylık maaşları sizler için inceledik. İşte 2023 Temmuz zamlı mübaşir maaşları…

Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

Mübaşir Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Arapça kökenli mübaşir kelimesi hukuk alanıyla ilgilidir. Mahkemede duruşmaya girecek olan kişileri, avukatları, tanıkları çağıran kişilere denir. Mübaşirler yargıcın, hakimin karar ve emirlerini bildirir. Ayrıca kağıtları, belgeleri, dosyaları getirip götüren görevlidir. Çağrıcı olarak da bilinir. Mübaşir olarak çalışan kişiler mahkemelerin en önemli yapı taşlarından biridir. Avukatlarla, tanıklarla, sanıklarla, izleyicilerle yakın temasta olan bu kişiler mahkeme salonunda her türlü konuyla ilgilenir. Yargıçla diğer kişiler arasında köprü görevi de görür.

Mübaşir Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Mübaşirlerin çalışma şartları son derece zorludur. Ülkedeki en yoğun iş yerleri hiç şüphesiz adliyelerdir. Mübaşirlerde adliyelerde çalışırlar. Her an bir koşuşturmaca vardır. O davadan bu davaya yetişirler. Her davanın hazırlığı farklıdır. Bu nedenle bu personeller gün boyu kafalarını kaşıyacak vakit bulamayabilir. Kendilerinin her türlü teknolojik ve fiziki donanıma erişimi vardır. Bilgisayar, yazıcı, faks, telefon gibi aletleri kullanırlar. Kendilerine ait masa ve çalışma ortamları bulunur. Normal mesai saatleri sabah 8 akşam 17 saatleri arasındadır. Ancak davalara, iş yoğunluğuna göre fazla mesai yaparlar. Hakimin olduğu, yargıcın fazla mesai yaptığı, davaların uzun sürdüğü yerlerde mübaşirler de aynı tempoda çalışır.

musabir mahkeme nedir ne is yapar

Mübaşir Maaşları 2023 Ne Kadar?

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı kapsamında Mübaşir olarak çalışan memurlar çeşitli öğrenim seviyelerine sahip olabilir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu içindeki memurların maaşları çok merak edilir. Lise mezunu ve önlisans mezunu mübaşirlerin aldığı aylıkları pek çok unsur etkilemektedir. Asgari Geçim İndirimi, fazla mesai, sigorta ve BES kesintisi, aile ve çocuk yardımı, ek tazminat, fazla mesai, derece ve kıdem ile hizmet yılı gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar da oynamalar olabilir.

Mesleğe yeni başlayan 13/3 derecesinde lise mezunu mübaşir maaşı 2023 18 bin TL civarındadır.

Mesleğe yeni başlayan 10/2 derecesinde önlisans mezunu mübaşir maaşı 2023 18 bin TL civarındadır.

5 yıl deneyimli 10/2 derecesinde lise mezunu personel 18 bin 100 TL civarında ücret alır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Mübaşir Nedir? Nasıl Olunur?

Mübaşir haftada kaç gün çalışır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak devlet memuru statüsünde görev yapan mübaşirler hafta içi 5 gün çalışırlar.

Yorumlar

  1. zenci Avatar zenci dedi ki:

    yok böyle bir maaş.diyarbakır adliyesinde şubat 2020 de başaldık.ben lisans mezunu bekar olarak aldıgım maaş 3600dü. şimdi maaş mutemtliği yanlış hesap yapmışız sizin maaşınız başlangıçta 3400tl olacaktı dediler. şuan ödene fazladan 2200tl geri isteniyor