kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Felsefe Grubu Konuları 2023 Nelerdir?

​​​​​​​AYT felsefe grubu konuları 2021 nelerdir, AYT’de felsefe grubu dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT felsefe grubu sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de felsefe grubu dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan felsefe grubu dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT FELSEFE GRUBU KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT felsefe grubu sorularını çözen bir adayın sözel yani SÖZ puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Sosyal bilimler 2 alan yeterlilik testi içinde felsefe grubu dersinden 12 + 6 (din kültürü ve ahlak bilgisi veya din kültürü zorunlu olmayanlar için +6 felsefe grubu) soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2023 felsefe grubu konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2023 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde felsefe grubu konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

AYT FELSEFE KONULARI

Felsefe ile Tanışma

Epistemoloji (Bilgi Felsefesi)

Ontoloji (Varlık Felsefesi)

Etik (Ahlak Felsefesi)

Sanat Felsefesi

Din Felsefesi

Siyaset Felsefesi

Bilim Felsefesi

AYT PSİKOLOJİ KONULARI

Psikolojiye Giriş

Psikolojinin Temel Süreçleri

Öğrenme

Bellek ve Düşünme

Ruh Sağlığının Temelleri

AYT SOSYOLOJİ KONULARI

Sosyolojiye Giriş

Birey ile Toplum İlişkisi

Toplumun Yapısı

Toplumda Değişme

Toplumda Gelişme

Toplum ve Kültür

Toplum Kurumları

AYT MANTIK KONULARI

Mantıka Giriş

Klasik Mantık

Mantık ve Dil

Sembolik Mantık

AYT DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ KONULARI

Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılması

Kur’an-ı Kerim’in Yorumlanması ve Kavranması

İnsan ve Din

Tasavvuf

İslam’da İbadetler

İslam Düşüncesinde Yorumlar

Mezhepler

Hz. Muhammed’in Hayatı, Örnekliği

Hz. Muhammed’i Anlama

İslam ve Bilim

İslam’da Estetik

İslam’da Barış

Yaşayan Dinler ve Benzer Özellikleri

Ayrıca bu dersin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT FELSEFE GRUBU KONULARI 2023 NELERDİR?

Felsefe ile Tanışma
Epistemoloji (Bilgi Felsefesi)
Ontoloji (Varlık Felsefesi)
Etik (Ahlak Felsefesi)
Sanat Felsefesi
Din Felsefesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.