kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Maaşı Ne Kadar?

BDDK nın denetim ile görevli olan kariyer mesleği olan Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığının maaşı ne kadar?

A+
A-

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı maaşı ne kadar, BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği nedir ve ne iş yapar, mesleğe nasıl giriş yapılır, görev yerleri ve özlük hakları nelerdir gibi tüm sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK’nın bankacılık sektöründeki denetim ve kontrol işlevini gerçekleştiren Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği nedir? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine nasıl girilir? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı sınavı nasıl? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı özlük hakları nasıl? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı görev yeri neresidir? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı maaşı ne kadar? BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine, sınavlarına ve maaşına dair bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

En Düşük Faiz Oranlarını Hangi Banka Veriyor, Bankaların Kredi Faiz Oranları Kaça Düştü?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Mesleği Nedir ve Kısaca Ne İş Yapar?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ülkemizdeki düzenleyici ve denetleyici yetkileri haiz üst kurullardan bir tanesidir. Bu yönüyle kendi alanında yani Bankacılık alanında düzenleyici normlar belirlemeye ve bunların uygulanıp uygulanmadığı konusunda denetim ve kontrol yapmaya yetkili olan bir kurumdur. Bu yönüyle denetim fonksiyonuna sahip olan BDDK bu görevini BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı meslek mensupları eli ile gerçekleştirmektedir. 

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı meslek mensupları en temelde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bankacılık sektöründe belirlemiş olduğu normların yerine getirilip getirilmediği konusunda denetimleri gerçekleştirmektedirler. Yapılan denetimler neticesinde hazırlanan ve sonrasında kurul tarafından uygun bulunan raporlar sayesinde hem uygulamanın istenilen duruma getirilmesi sağlanır hem de bu kaidelere uyulmamasının neticesi olan cezalar uygulanır. Bu yönüyle BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun denetleme misyonunun yansımasıdır bir anlamda.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Mesleğine Nasıl Girilmektedir?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların öncelikli olarak bu mesleğe giriş hakkı tanınan başta Hukuk ve İİBF alanları olmak üzere gerekli alanlardan mezun durumda olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte adayların BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine giriş için devlet memurluğu genel şartlarını haiz durumda olmaları ve bir A Grubu kariyer mesleği olan BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği için Kurum tarafından talep edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı A grubu oturumlarından gerekli puan türlerinden yeterli düzeyde puan almış olmaları gerekmektedir.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı için son dönemde belirlenen taban puan önceki dönemlerde olduğu gibi yine diğer BDDK kariyer mesleklerinden daha yukarıdadır. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı için 2021 yılında belirlenen puan barajı 85 puandır.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavına, BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine alınacağı ilan edilen aday sayısının yirmi katı kadar aday katılma hakkına sahip olmaktadır. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavına katılacak olan adayları iki aşamalı bir süreç beklemektedir. Bu iki aşamadan ilki BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavıdır. Bu yazılı sınav iki güne yayılı olarak toplam beş ders oturumu ile gerçekleştirilmektedir. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavında adaylara alan bilgisi müfredatı konularından ve yabancı dil hususlarından klasik usulde sorular yöneltilmektedir. BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı yazılı sınavında her oturumdan belirli bir puan almak ve tüm bu alanların aritmetik ortalamasında da yine belirli bir barajın üzerinde olmak gerekmektedir.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Görev Yeri Neresidir?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleğine giren adaylar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun merkezinin bulunduğu İstanbul ilinde görev yapmaktadırlar.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Özlük Hakları Nasıldır?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı mesleği kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan diğer denetim ve teftiş meslekleri ile aynı statüye sahiptirler. 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname öncesinde daha geniş haklara sahip olan BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı meslek mensupları güncel durumda 3600 ek göstergeye tabi olarak görevlerini sürdürmektedirler.

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı Mesleği Maaşı Ne Kadar?

BDDK Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı maaşları yaklaşık olarak 15.000-18.000 TL civarındadır.

Hastaneler, Aile Hekimleri, Bankalar, Kargo Şirketleri, PTT, Noterler Bayramda Açık Mı? 

BDDK kaç kişiden oluşur?

 Kurul, Kurumun karar organıdır. Kurul; biri Başkan, biri İkinci Başkan olmak üzere yedi üyeden oluşur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.