kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2 Yıllık Sözel Bölümler 2023 Nelerdir?

​​​​​​​2 yıllık sözel bölümleri 2021 hangileridir, 2 yıllık sözel bölümleri hangi puan türü ile tercih edilmektedir, 2 yıllık sözel bölümlerini kimler tercih edebilir, 2 yıllık sözel bölümlerinin eğitim öğretim süresi ne kadardır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

2022 yılı YKS süreci tamamlandıktan, yerleştirmeler yapıldıktan sonra 2023 YKS maratonu başlıyor diyebiliriz. Ne yazık ki hem 2022 süreci covid-19 etkisinde geçti hem de muhtemelen 2023 süreci de aynı konudan nasibini düşeni alacak.

Tabi ki her şeye rağmen hayat devam ediyor ve üniversite adayları sınava, sınavlara hazırlanmaya devam ediyor, edecek. Bu süreçte de tabi ki aklına takılan konularda araştırmalar yapacak. İşte bizler sizlere aklınıza takılan sorular noktasında yardımcı olabilecek konuları içeren içerikler hazırlamaya devam ediyoruz. Bu yazımızda 2023 2 yıllık sözel bölümleri listesini ve buna dair bilgileri bulabileceksiniz.

2023 YKS PUAN TÜRLERİNDEN TYT PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLECEK 2 YILLIK SÖZEL BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Öncelikle YKS içindeki puan türlerinden bahsetmek gerekirse YKS’den alınabilecek 5 puan türü bulunmaktadır. Bunlar SAY, SÖZ, EA, DİL ve TYT puan türleridir. 2 yıllık sözel bölümlerinden birini tercih etmek isteyen adayın TYT puan türünden aldığı puana bakılmaktadır.

2 yıllık sözel bölümlerini kimler tercih edebilir sorusuna dönecek olursak, bu listedeki bölümler üniversite bölümleri olduğu için en az ortaöğretim kurumu mezunu olan ve istediği üniversitedeki 2 yıllık sözel bölüme yetecek puanı alan her aday 2 yıllık sözel bölümlerini tercih edebilir.

2 yıllık sözel bölümlerinin eğitim-öğretim süresi 2 yıldır.

2 yıllık sözel bölümleri 2023 listesinin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

*Bu sene bazı bölümlerin isimlerinde değişiklik yapıldı. 2 yıllık sözel bölümleri listesini bu çerçevede güncellemeye çalıştık ve yapılacak değişiklikler oldukça da güncellemeye devam edeceğiz.

**Aslında 2 yıllık sözel bölümleri özellikle puan türü üzerinden değerlendirilmemektedir fakat eski sisteme göre sözel grupta olan programlar, listemize 2 yıllık sözel bölümleri olarak girmiştir.

Adalet

Aşçılık

Basın ve Yayıncılık

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı

Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri

Çağrı Merkezi Hizmetleri

Çocuk Gelişimi

Deri Konfeksiyon

Dijital Medya ve Pazarlama

Fotoğrafçılık ve Kameramanlık

Geleneksel El Sanatları

Geleneksel Tekstillerin Konservasyonu ve Restorasyonu

Görsel İletişim

Halıcılık ve Kilimcilik

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

İlahiyat

Kültürel Miras ve Turizm

Marka İletişimi

Medya ve İletişim

Mimari Dekoratif Sanatlar

Radyo ve Televizyon Programcılığı

Reklamcılık

Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Turist Rehberliği

Turizm Animasyonu

Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

Uygulamalı İspanyolca ve Çevirmenlik

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik

Yerel Yönetimler

YKS hakkında herhangi bir konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz ve tecrübe sahibi kadrosuyla size destek verebilecek forum sayfalarımızı aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

*Yazımızda yer alan bilgiler ve 2 yıllık sözel bölümleri listesi ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlardan derlenmiş olup yapılacak bir değişiklikte güncellenecektir fakat ÖSYM’nin resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip ederek en güncel bilgilere hakim olmayı ihmal etmeyiniz.

2023 YKS PUAN TÜRLERİNDEN TYT PUAN TÜRÜ İLE TERCİH EDİLEBİLECEK 2 YILLIK SÖZEL BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği
İlahiyat
Kültürel Miras ve Turizm
Marka İletişimi
Medya ve İletişim
Mimari Dekoratif Sanatlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.