kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Bekçi Maaşı 2023 Ne Kadar? Bekçi Maaşları Ne Kadar?

2023 yılı itibarinden kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen bekçiler ne kadar maaş almaktadır? Bekçi maaşı 2023 ne kadar? Bekçi Maaşları 2023 yılında ne kadar? Bekçiler sivil mi yoksa resmi kıyafetle mi çalışıyor? Bekçi alım şartları nelerdir?

A+
A-

İç güvenlikte son yıllarda polisler kadar bekçilerin de önemi artmıştır. İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Emniyet Genel Müdürlüğü polis alımları gibi bekçi alımları da yapmaktadır. 21. yüzyıldan önce Bekçi alımları sıklıkla yapılan bir alım türüydü ancak daha sonra bekçi kadroları kapatıldı ve alımlar durduruldu. Bekçiler yerine iç güvenlikte polislerin alımı artırıldı.

Polis ve Bekçilerin Emekli Maaşları ve İkramiyeleri Ne Kadar?

Ardından da yapılan incelemeler, araştırmalar ve çalışmalar sonucunda tekrar bekçi kadrolarının açılmasına ve bekçi alımlarının gerçekleştirilmesine karar verildi. 2023 yılından itibaren de bekçi alımlarına resmen başlanmış oldu. Ayrıca 2023 yılında da çok sayıda bekçi kadrosu için alım yapılması beklenmekte. Peki bekçi maaşı ne kadar? Bekçi maaşları ne kadar? 2023 yılında bekçi maaşları ne kadar oldu? www.tercihiniyap.net ailesi olarak bütün bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

BEKÇİ MAAŞI NE KADAR 2023 BEKÇİ MAAŞLARI

2023 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu personellerinin maaşlarına zam yapılmaktadır. Hem 2023 yılının ocak ve temmuz ayı maaş zamları hem de 2023 ocak ayında yapılan maaş zamları ile kamu personellerinin maaşları hatırı sayılır derecede artış göstermektedir. Peki son zamlarla birlikte 2023 yılında bekçi maaşı ne kadar oldu? 2023 yılında bekçi olarak görev yapan kamu personellerinin maaşları 13 bin Türk Lirası ile 13 bin 500 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir. Ancak maaşlar bekçilerin görev yaptığı bölgeye, bölgedeki güvenlik risklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ve bu ve benzeri etmenlere bağlı olarak bekçi maaşları artmaktadır.

 BEKÇİ OLMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANACAK ŞARTLAR

a. Erkek ve Türk vatandaşı olmak,

b. En az lise ve dengi okul, Ön Lisans, Lisans veya lisans üstü mezunu olmak,

c. Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından büyük olmamak, (Asıl aday listesine girenlerin bekçiliğe giriş sınavı için verdikleri dilekçenin Valilik/Kaymakamlık tarafından İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne/Amirliğine havale olduğu tarih; yedek aday listesine girenlerin ise adaylığa tayin tarihi dikkate alınacaktır.)

d. Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından verilmiş raporla belgelemek,

e. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

f. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki şartları taşımak,

g. Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak,

h. Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,

i. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,

j. En az 167 cm boyunda olmak,

k. Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. {ağırlık(kg)/[boy(m)]2} örnek: 80/1,752=26

BEKÇİLER HANGİ KURUMA BAĞLI 2023?

Kamu kurum ve kuruluşlarında bekçi olarak istihdam edilen personeller Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmaktadır. Emniyet Genel Müdürlüğünün bağlı olduğu kurum ise İçişleri Bakanlığıdır.

BEKÇİ GÖREVLERİ 2023 NELER?

Bekçilerin yapacakları ilk görevleri kişilerin can ve mal güvenliğini korumak ve kişiye yapılan tehditlerin önlenmesi için çalışmak. Komu düzenini ve güvenliğini bozacak olan her türlü durumu engellemek ve bunlara dair yapılan yürüyüşlerin yapılmasına karşılık genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak. Adli vakalarda ilgili vakaların mutlaka delilleri ile ilgili koruma ve güvenliklerinin sağlanmasına yardımcı olmak ve bunların muhafazasını korumaktır.

BEKÇİLER SİVİL Mİ? RESMİ KIYAFETLERİ VAR MI?

Bekçi personelleri hakkında pek çok sosyal medya sitesinde bekçilerin sivil olarak görev yaptığı belirtilmektedir. Ancak bekçi personellerinin kahverengi üniformaları bulunmakta olup kahverengi üniforma ile görev yapmaktadır. Bekçi arması ile polis armasına oldukça yakın ve rengi kahverengidir.

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları Ne Kadar?

Bekçiler eğitim sürecinde maaş alıyor mu?

Kesinlikle eğitimdeyken maaşınızı almaya başlıyorsunuz. Bekçiler ilk ay maaşınızda 12 gün + Tam Maaş şeklinde maaşlarını alırlar.

Yorumlar

  1. manioc Avatar manioc dedi ki:

    Saçma sapan bir kadro mantığı ne bunun neden bu kadar adam istihdam ediyorlar.