kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2019 TYT Fizik Soru ve Cevapları

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi, 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 12:30 itibariyle tamamlandı. Bu sınavda adaylara 120 test sorusu soruldu. Bu sorular içerisinde 7 tanesi fizik, 7 tanesi kimya ve 6 tanesi de biyoloji konularından olmak üzere 20 soru fen bilimleri konularından oluşturuldu. Biz de bu sınava katılan arkadaşlarımız için 2019 TYT fizik soru ve cevapları içerisinden akılda kalanları bulmaya çalıştık.

YKS
A+
A-

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2019 YKS‘nin ilk aşaması olan TYT sınavı 15 Haziran 2019 Cumartesi günü saat 10:15’te başlamış olup, saat 12:30 itibariyle sona ermiştir. Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavında adaylara 120 test sorusu yöneltilmiştir. TYT sorularından 40 tanesi Türkçe, 40 tanesi temel matematik, 20 tanesi fen bilimleri ve 20 tanesi de sosyal bilimler konuları içerisinden sorulmuştur. Sınavdan çıkan adaylardan aldığımız bilgilere göre sınavın fizik soruları orta zorlukta soru tiplerinden oluşmuştur. TYT sınavının genelinde anlama, açıklama ve muhakeme etme gücünü ölçen sorularına ağırlık verilmiş olup, fizik soruları da bu duruma dikkat edilerek hazırlanmıştır. Adaylar, matematik konularından gelen sorularda çok vakit harcadıklarını belirtmiştir. Soruları anlamakta güçlük çektiklerini belirten bir çok aday, zamanı doğru kullanma noktasında problem yaşamıştır. Tercihiniyap ekibi olarak sınava katılan arkadaşlarımızın merakını gidermek adına, çeşitli sosyal medya platformlarından topladığımız 2019 TYT fizik soru ve cevaplarını derlemeye çalıştık. Fen Bilimleri testi içerisinde yer alan fizik soru ve cevaplarını aktarmaya çalıştık.

Bu sene ilk kez Tercihiniyap TV YouTube kanalımızdan canlı yayın yaparak 2019 TYT matematik soru ve cevaplarını açıklamaya çalışacağız. Ayrıca yayın içerisinde diğer derslerde çıkan soru ve cevapları da aktarmaya çalışacağız. Canlı yayında bizleri takip etmek isteyenleri Cumartesi günü saat 14:00’da kanalımıza bekliyoruz. Tercihiniyap TV Youtube kanalımıza ulaşmak için sol tarafta kanalın isminin yer aldığı koyu renkli kısmı tıklayınız.

2019 TYT Fizik Soru ve Cevapları

  • Altın için özkütle (d) hacim (V) grafik sorusunun cevabı: d (g/cm küp) 20 ve V (hacim) 15 olan grafik.
  • K ve L koşucuları için parkur sorusunun cevabı: Yalnız II. Ortalama sürat.
  • Katılımcıların fiziksel niceliği ile kazananın belirlendiği sorusunun cevabı: Ortaya çıkarabildikleri güç.
  • Madde ısı alışverişi sonucu genleşme sorusunun cevabı: I, II ve III. Tellerin yaz aylarında sarkması, Termostattaki metal çiftinin sıcaklığın artması sonucu bükülmesi. Tren raylarının yaz aylarında bükülmesi.
  • Özdeş ampullerle ilgili sorunun cevabı: II ve III olacak. K anahtarı açıldığında sadece X ampulü ışık verir. La anahtarı açıldığında X ve Y ampulü ışık verir.
  • Perdenin tam ortasında bulunan P bölgesinden geçen ışık akışı ile ilgili sorunun cevabı: II ve III. Noktasal ışık kaynağı L noktasına getirilirse değişmez. Bölgenin alanı büyütülürse artar.
  • Otomobil far sorusunun cevabı: Mavi ışık.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.