kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Acemi ve Usta Birliğine En Geç Saat Kaçta Teslim Olunur?

Acemi ve Usta Birliğine En Geç Saat Kaçta Teslim Olunur? Askeri Birliğe En Geç Saat Kaçta Teslim Olunur? Asker Birliğe Geç Teslim Olursam Ne Olur? Askeri Birliğe Hafta Sonu Teslim Olunur Mu?

A+
A-

Acemi ve Usta Birliğine En Geç Saat Kaçta Teslim Olunur?

Zorunlu askerlik görevini yerine getiren pek çok gencin merak ettiği konulardan biri de acemi ve usta birliğine en geç saat kaçta teslim olunur sorusudur. Gelin birlikte bu kutsal hizmetin yerine getirilmesi için belirlenen kurallara  bakalım…

Türkiye’de zorunlu askerlik uygulaması bulunur. Her erkek Türk genci için de yıllardır askerlik yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Son yıllarda dövizli askerlik ve bedelli askerlik uygulamaları da getirilmiştir. 20 yaşına gelen her Türk vatandaşı olan erkek birey askerlik yoklaması, muayene, sevk işlemleriyle karşılaşır. Askerlik görevine gidecek kişi bu süreçleri takip etmekle yükümlüdür. Aksi takdirde kaçak durumuna düşer. kamu haber

Zamanı geldiğinde askere gidecek olan kişilerin acemi veya usta birliklerine belirlenen tarihte teslim olması gerekir. Bu nedenle binlerce kişi askeri birliğe katılma, teslim olma saatinin ne zaman olduğunu merak eder. Peki acemi ve usta birliğine teslim olma saati ne zaman? Bedelli askerlikte birliğe ne zaman teslim olunur?

Kısa Dönem Askerlik Nedir? Kaç Aydır?

Askeri Birliğe En Geç Saat Kaçta Teslim Olunur?

Askerlik görevini yerine getirmesi gereken ve gideceği sevk tarihi belli olan kişiler için saat çok önemlidir. Eğer belirli bir saatten sonra teslim olunursa sıkıntı çıkabilir.

e-Devlet üzerinde yazan sevk bilgilerinde saat bilgisi de yazar. Değişiklik yapılmaz. Askere gidecek kişilerin en geç saat 17.00’de teslim olması önerilir. Eğer daha geç teslim olursanız hakkınızda tutanak tutulur, ceza uygulanır ve komutanların hoşuna gitmeyebilir.

Asker Birliğe Geç Teslim Olursam Ne Olur?

Eğer sevk belgesinde, sülüste yazan tarihten, saatten sonra teslim olursanız bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Öncelikle devre arkadaşlarınızın büyük bir çoğunluğu vaktinde teslim olmuş, tanışmış, eşyalarını teslim etmiş, giysilerini almış ve koğuşlara yerleşmiştir. Siz geç girdiğiniz için dikkat çekersiniz.

Kurallara aykırı davrandığınız için ceza yiyebilirsiniz. Hakkınızda tutanak tutulabilir. Komutanlarınızın da tepkisini çekebilirsiniz. Ayrıca geç teslim olan kişiler geç terhis edilir. Yani geç teslim olup erken terhis olmak gibi bir düşünceye kapılmamanız gerekir.

Askeri Birliğe Teslim Olduktan Sonra Ne Olur? Hangi İşlemler Yapılır?

Bedelli askerlikte tüm devre aynı gün teslim olur genelde. Bu nedenle büyük sıra olur. Uzun dönemde ise sıra pek olmaz. Sıraya girip nizamiyeden içeri girersiniz.

Eşyalarınız aranız, belge imza işlemi gerçekleşir ve manga manga sağlık birimine gidersiniz. Aşı, muayene işlemleri gerçekleştirilir. Daha sonra askeri malzemelerinizi alıp imza atarsınız. Daha sonra da koğuşlarınıza geçer ve yataklarınıza yerleştirirsiniz. Yemek ve tanışma ile ilk günç geçer. Daha sonra da eğitimler başlar.

Askeri Birliğe Hafta Sonu Teslim Olunur Mu?

Askerlik görevini yapacağınız birliğe teslim olacağınız tarih e-Devlet’te yazar. Ayrıca askerlik şubesinden alacağınız belgenizde de bu bilgi bulunur. Sevk tarihinizin üzerine yaşadığınız şehir ile askerliği yapacağınız şehir arasındaki uzaklığa göre 1-2-3 gün yol izni verilir.

Bu iznin sonu teslim olacağınız son tarihtir. Ancak yol iznini beklemeden de askeri birliğe teslim olabilirsiniz. Ancak yol izninizi kullanmadığınıza ileride pişman olabilirsiniz. Genelde herkes yol izni biterken teslim olunur. Bu tarih hafta içi ya da hafta sonu olabilir. Cumartesi ve pazar günleri de birliğe teslim olabilirsiniz.

Astsubay Maaşları Ne Kadar?

Askerde Teslim olmak ne demek?

Teslim olma (teslimiyet) askerî terim olarak; toprak, asker, tahkimat, gemi veya teçhizat üzerindeki kontrolün başka bir güce bırakılmasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.