kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AYT Coğrafya Soruları ve Cevapları

AYT coğrafya soruları nasıldı, AYT coğrafya cevapları nelerdi, alan yeterlilik testinde coğrafya dersinden çıkan soru ve cevaplar içeriğimizde…

YKS
A+
A-

AYT Coğrafya Soruları ve Cevapları

Alan yeterlilik testine giren adayların en çok merak ettiği konulardan biri de sınav sorularının cevapları. Bizler bir çok dersin soru ve cevaplarını sizler için derledik. Bugünkü yazımızda AYT coğrafya soruları ve cevaplarını ele aldık.

Üniversiteye yerleşme serüveninde sınav aşamasında nihayet sona gelindi ve üniversite adayı gençler an itibariyle üniversiteye giriş sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ikinci basamağı olan Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) girdiler. Şimdi adaylar için heyecanlı bir süreç başlamış oldu; puanların açıklanması ve tercihler.

Tabi ki puanlar açıklanana kadar da adaylar kabaca alacakları puan hakkında fikir sahibi olmak istedikleri için internet ortamında çıkan soruları ve cevapları araştırıyorlar. Biz de sizlere fikir vermesi amacıyla sınavda çıkmış soruların cevaplarını akılda kalanlar üzerinden derliyoruz. Bu içeriğimizde AYT coğrafya soruları ve cevapları diğer adayların akıllarında kalanlar üzerinden ulaşabileceksiniz.

AYT COĞRAFYA SORULARI VE CEVAPLARI (AKILLARDA KALANLAR)

Alan yeterlilik testi toplamda 180 sorudan oluşmaktadır. Bu 180 sorusunun 40 tanesi türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler 1 ve 40 tanesi de sosyal bilimler 2 alan yeterlilik testini içermektedir. Bu iki grupta da coğrafyadan soru gelmektedir ve edebiyat kısmındaki 40 sorunun 6 tanesi sosyal bilimler 2 kısmındaki 40 sorunun da 10-11 tanesi coğrafya dersindeki konulardan gelmektedir. AYT coğrafya sorularının cevapları 2022 adayların akıllarında kalanlar üzerinden şu şekildedir (Platformlarda sorular paylaşıldıkça içeriğimizi güncellemeye devam edeceğiz ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi soruları ve cevaplarını yayımladıktan sonra da ilgili linki yazımızda bulabileceksiniz.):

 

COĞRAFYA-1

Diğer ekonomik faaliyet Ticaret 

Volkanik aktivite sorusu Erozyon

Hangileri asit yağmurları ile ilgili I ve II

Hangi bölgede yaylacılık gelişmemiştir II

Petrol ticareti en az yapılan Avrupa

COĞRAFYA-2

 

Alan yeterlilik sınavı soru dağılımı nasıldır?

Alan yeterlilik testi toplamda 180 sorudan oluşmaktadır. Bu 180 sorusunun 40 tanesi türk dili ve edebiyatı-sosyal bilimler 1 ve 40 tanesi de sosyal bilimler 2 alan yeterlilik testini içermektedir. Bu iki grupta da coğrafyadan soru gelmektedir ve edebiyat kısmındaki 40 sorunun 6 tanesi sosyal bilimler 2 kısmındaki 40 sorunun da 10-11 tanesi coğrafya dersindeki konulardan gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.