Adalet Bakanlığı memur maaşları 2018

Memur alım sayısı ve çalıştırdığı memur sayısı itibariyle en kalabalık kurumlardan olan Adalet Bakanlığı memur maaşları 2018 yılı maaşlarını ve özlük haklarını araştırdık.

22.05.2018
A+
A-

En fazla memur çalıştıran kamu kurumlarından biri olan Adalet Bakanlığı memur maaşları 2018 itibariyle ne kadar? Mayıs ayında İnfaz koruma memuru, icra katibi, şoför, zabıt katibi, destek personeli, psikolog,avukat dahil olmak üzere binlerce kişilik memur alımı ilanına çıkan Adalet Bakanlığı sözleşmesi yani 4/B ile personel istihdam ediyor.  Sözleşmeli personel maaş, özlük hakları ve emeklilik şartları da dahil olmak üzere kadrolu personele göre daha dezavantajlıdır.

Adalet Bakanlığı memur maaşı devlet tarafından açıklanan en düşük memur maaşına eşittir diyebiliriz. Yaklaşık 8 yıldır Adalet Bakanlığı hiçbir kadrolu memur veya personel alımı yapmamaktadır. Ayrıca kadrolu memur maaşları ve sözleşmeli memur maaşları aynı seviyede değildir. İlgili farkları sözleşmeli memur ve kadrolu memur yazımızda okuyabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Memur Maaşları 2018 şu şekildedir:

İcra kâtibi maaşı 2018: 2.674 TL

Zabıt katibi maaşı 2018: 2.674 TL

Avukat maaşı 2018: 3.890 TL

Psikolog maaşı: 3.540 TL

Mübaşir maaşı 2018: 2.620 TL

Şoför maaşı 2018: 2.625 TL

Yukarıda verilen maaşlar bekar, lisans mezunu, yabancı dil tazminatı almayan personele 2018’de ödenen maaştır. Hesaplanan rakamlara 2018 Temmuzda yapılacak olan %4’lük fark ve asgari geçim indirimi yansıtılmamamıştır. İcra katibi ve avukat kadrolarının ayrıca görevleri esnasında ek geliri de mevcuttur. İcra katibi hacze çıktığı için yolluk alma imkanı da vardır ancak çalıştığı icra dairesin yoğunluğuna bağlı olarak yolluk miktarı değişiklik göstermektedir. Genel itibariyle icra daireleri çok yoğun ve stresli yerlerdir,haciz sayısı oldukça fazla personel sayısı da az olduğundan hemen her personel haciz yapmaya gitmektedir. 2018 yılı bütçe cetveline göre günlük yolluk ücreti 32 tl olarak belirlenmiştir, icra katibi gittiği her bir icra için değil icraya gittiği gün olarak yolluk ücreti almaktadır.

Adalet Bakanlığı avukat kadrosu ise uzun süredir alım yapılmayan bir kadroydu ancak 2018 mayıs ayında verilen ilanla alım yapılacağı belli oldu. Adalet Bakanlığı avukat kadrosunda çalışanlar 20 bin TL üst sınırına kadar vekalet alma hakkına sahiptir ancak dava sayısı ve tahsilat miktarı az olduğundan vekalet ücreti genelde dolmamaktadır.

Meslekler veya alımlar ile ilgili merak ettiklerinizi sormak için tıklayınız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. asa dedi ki:

    en düşük memur maaşıdır aynı zamanda. Muhtemelen uzun yıllarda bir değişiklik olmayacak.