kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AYT Fizik Konuları 2019

AYT 2019 fizik konuları nelerdir, fizik dersinden alan yeterlilik testi içinde hangi konular çıkmaktadır, AYT kaç kısımdan oluşmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

AYT 2019 fizik konuları nelerdir, fizik dersinden alan yeterlilik testi içinde hangi konular çıkmaktadır, AYT kaç kısımdan oluşmaktadır, fizik soruları AYT’nin hangi kısmında çıkmaktadır ve kaç sorudan oluşmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT içindeki fizik soruları ve bağlı olduğu kısım hangi puan türüne etki etmektedir, AYT fizik sorularından kimler sorumludur, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) kaç sorudan oluşmaktadır gibisoruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra 2019 AYT fizik konuları listesine de yazımızdan ulaşabilirsiniz.

AYT, YKS isimli üniversiteye giriş sınavının ikinci oturumu-kısmıdır. YKS toplamda 280 sorudan oluşmaktadır. Bunlardan 120 tanesi ilk kısım diyebileceğimiz Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) aitken kalan 160 soruAYT kısmına aittir. AYT içindeki bu 160 soru ise kendi içinde 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar; türk dili ve edebiyatı ve sosyal bilimler – 1, sosyal bilimler – 2, fen bilimleri ve matematik soru gruplarıdır. Her bir grup 40 sorudan oluşmaktadır ve kendi içinde derslere ayrılmaktadır. YKS

AYT’ye en az 4 yıl öğrenim süresine sahip yükseköğretim kurumlarına başvurmak isteyen ve bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar başvuru yapabilirler. Bu bilgilerle birlikte biz sizler için sınavdaki derslerin konu başlıklarını derlemeye devam ediyoruz.

AYT FİZİK KONULARI 2019

AYT fizik konuları AYT’nin fen bilimleri kısmında çıkmaktadır. Fen bilimleri toplamda 40 sorudan oluşmaktadır ve bu 40 sorunun 13-15 tanesi fizik konularından gelmektedir.

AYT fen bilimleri sayısal puan türünün hesaplanmasında kullanılmaktadır bu yüzden fen bilimleri ve fizik soruları özellikle sayısal puan türünden tercih edilecek bölümlere yerleşmeyi düşünen adaylar için önem kazanmaktadır.

AYT 2019 içinde çıkacak olan fizik konuları listesi aşağıdaki gibidir. 2019 AYT fizik konuları yayımladığımız tarihteki en güncel halindedir, yapılacak bir değişiklikte tekrar güncelleme yapılacaktır.

Dersler, konular, sorular, üniversite sınavları gibi başlıklarda takıldığınız her şey ile ilgili olarak tecrübe sahibi üyelerimizin bulunduğu forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Forum için TIKLAYINIZ

Aralarındaki geçişkenlik göz önünde bulundurulursa TYT FİZİK KONULARI 2019 yazımızı incelemeniz de faydalı olacaktır.

·        Fizik Bilimi Giriş

·        Vektör- Kuvvet Dengesi

·        Tork

·        Ağırlık Merkezi

·        Basit Makineler

·        Sıvılarda Kaldırma Kuvveti

·        Madde ile Özellikleri

·        Doğrusal – Bağıl Hareket

·        Basınç- Isı – Sıcaklık- Genleşme

·        Atışlar

·        Dinamik

·        Dönme – Basit Harmonik Hareket

·        İş Enerji

·        Elektrostatik

·        Elektrik Akımı ve Devreler

·        Mercekler ile Aydınlanma

·        Yüklü Parçacıkların Hareketi

·        Kütle Çekimi – Büyük Patlama – Kepler Kanunu

·        İtme-Momentum

·        Işık ile Gölge

·        Kırılma ve Renkler

·        Düzlem – Küresel Aynalar

·        Elektrik Alan- Elektriksel Potansiyel ve İş

·        Manyetizma

·        Atom Altı Parçacıklar

·        Dalga Mekaniği ( Kırınım- Girişim- Doopler )

·        Sığaçlar

·        Fotoelektrik ve Comptpn

·        Elektromanyetik Dalgalar

·        Atom Modelleri

·        Radyoaktivite

·        Özel Görelilik

·        Modern Fiziğin Teknolojideki Uygulamaları

·        Temel Dalga Bilgileri- Yay – Su – Ses ve Deprem Dalgaları

·        Alternatif Akım ile Transformatör

·        Elektromanyetik İndüksüyon

*Verdiğimiz bilgiler ve fizik konuları listemiz Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)kılavuzları, YÖK duyuruları ve sınavlara hazırlık kaynakları dikkate alınarak derlenmiştir. Yapılacak değişikliklerde özellikle bahsedilen resmi kurumların duyuruları etkili olacaktır bu yüzden bu kurumların web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

  1. Digma Avatar Digma dedi ki:

    Ünlü fizikçiler bile bu kadar fizik konusu oluşacağını tahmin edemezdi. Resmen zulüm bu genç digmalara 🙂