kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2019 YKS Zor Mu Olur, Kolay Mı? 2019 TYT ve AYT Kolay Olur Mu?

2019 YKS zor mu olur, kolay mı? Yükseköğretim Kurumları Sınav soruları ne zorlukta çıkar? 2019 TYT ve AYT sınav sorularının zorluk derecesi nasıl olur? 2018 YKS'de gelen birbirinden farklı soru tipleri, 2019 YKS'de de gelir mi? TYT ve AYT kolay olur mu? 2019 TYT tarih soruları kolay olur mu? AYT matematik soruları zor olur mu? AYT fen bilimleri sorularının yetiştirilmeme problemi 2019 AYT sınavında da yaşanacak mı? İşte detaylar…

YKS
A+
A-

Yükseköğretim Kurumları Sınavı bilindiği üzere ilk kez 2018 yılında uygulanmaya başlamıştır. Önceki yıllarda uygulanan YGS ve LYS yerine, TYT ve AYT sınavları yapılmıştır. Bu sınavlarda oturum sayısının ve soru sayısının azaltılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda da adaylara, Temel Yeterlilik Testi sınavında 120 soru ve Alan Yeterlilik Testi sınavında da 80 soru sorulmuştur. İki günde tamamlanan 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavında yer alan soru tipleri oldukça farklı tarzda sorulmuştur. Temel Yeterlilik Testinde ve Alan Yeterlilik Testinde çıkan toplam 80 matematik sorusunun yaklaşık 60 tanesi, üniversite sınavlarında pek karşılaşılmayan soru tiplerinden oluşmuştur. Türkçe sorularının büyük bölümü de adayların zorluk çekeceği soru tiplerinden oluşturulmuştur. ÖSYM’nin yeni soru tipleriyle uygulanmaya başladığı YKS‘nin, 2019 yılında da bu tarz sorularla devam edeceğini düşünüyoruz.

YKS Soru Tipleri Hakkında

Yükseköğretim Kurumları Sınavının gerek Temel Yeterlilik Testinde gerekse de Alan Yeterlilik Testinde çıkan soru tipleri, mantık ve muhakeme gücüne bağlı olarak çözülebilen sorulardan oluşmuştur. Matematik sorularında konuları bilmenin yeterli olmadığı, sayısal mantık gerektiren soru tiplerine ağırlık verilmiştir. Bu soruları yapmaya koyulmadan önce, soruları anlama ve kavrama aşaması, en kritik aşamadır. Uzun paragraflardan oluşan problem soruları, şekiller üzerinden karmaşık hale getirilmiş ve birbiri içerisine geçirilmiş konuları kapsayan soru tipleri ön plana çıkarılmıştır. Geometri soruları da adayları fazlasıyla uğraştıracak analitik geometri, katı cisimler ve uzay geometri konularından oluşturulmuştur. Bütün bu soru tipleri ile amaçlanan en önemli şeyin, adaylarda zaman kontrolü sağlamak olduğu bilinmelidir. Çözümü kolay ama anlama ve kavrama sürelerinin oldukça uzun olduğu soru tipleriyle karşılaşan adayların bir çoğu, heyecan kontrolünü sağlayamadıkları için daha fazla zaman kaybı yaşayarak sınavı yetiştirememiştir. ÖSYM tarafından matematik sorularında amaçlanan zaman kontrolünün doğru yapılması meselesi, Türkçe sorularında da kendini göstermiştir. Türkçe sorularının çoğu anlaşılması kolay olmayan kelime ve cümlelerden oluşan uzun paragraflar şeklinde gelmiştir. Bu paragraflarla adayın hızlı okuma kabiliyeti, okuduğunu anlama ve sözel mantığa sahip olma özelliği ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. Çok kısa şekilde sorulabilecek söcükte anlam soruları dahi uzun paragraflar içerisinde sorulmuştur. Burada da öğrencilerin zaman kontrolü yapıp yapmadıkları üzerinde durulmuştur. Aynı şekilde AYT Coğrafya sorularında da harita üzerinden gidilerek, adayların görsel zekaları da işin içine katılmıştır.

2019 YKS Soruları Zor Mu Olur, Kolay Mı?

2018 YKS’de uygulanan soru tiplerinin 2019 YKS’de de devam edeceğini düşünüyoruz. Sorular, zaman kontrolü gerektiren, uzun paragraflar ve şekiller üzerinden gelecek ve adaylarda muhakeme gücünü ön plana çıkaracak tarzda gelmeye devam edecektir. Bu durum sınavın zor olacağı anlamına gelmemelidir. 2019 YKS soruları doğru soru tiplerini çözerek sınava hazırlanan adaylar için kolay bir sınav olacaktır. Üniversite sınavlarında uygulanan eski soru tiplerinin adaylara büyük katkısı olmayacaktır. Yeni soru tiplerinin temel amacı: Adayın muhakeme gücünü kullanması ve zaman kontrolünü doğru şekilde yönetmesi üzerine kurgulanmaktadır. Bunun içinde adaylar, 2018 YKS’den tecrübeli olarak, üzerinde durmaları gereken soru tiplerini ve bu soruları barındıran kaynakları doğru seçmelidir. Geçtiğimiz yıl soru tiplerinin nasıl olduğunu az çok kavrayan adaylar, doğru çalışma yöntemiyle 2019 YKS sorularını kolay hale getirecektir. Peki, YKS sorularını daha rahat çözmek için ne gerekir? Şimdi bunu konuşalım.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.

2019 YKS Soruları Nasıl Kolay Hale Getirilir?

2019 YKS’ye hazırlanan adaylara verilecek en önemli tavsiye: Bol kitap okuması yapmalarıdır. Sınavın temel mantığı, çözümü kolay ama anlama ve kavraması zor soru tiplerinden oluşması ise bunun önüne geçecek yegane yöntem bol kitap okumaktan geçmektedir. Günde en az 1 saat kitap okuma yapmak, YKS’yi en az %30 kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra ihmal edilmemesi gereken iki temel şey: Her gün paragraf sorusu çözmek ve her gün problem sorusu çözmektir. Bu iki konu bitirdikten sonra, her hafta ihmal etmeksizin düzenli şekilde sorularının çözülmesi önemlidir. Bunlarla birlikte geometi konularının da okul veya özel kurslardan bağımsız şekilde ilerletilmesi sağlanmalıdır. Bir diğer tavsiye olarak da, düzenli olarak haftada en az bir deneme testi çözülmesi şartıdır. Yapılamayan soruların birilerine çözdürülmesi ve bunun için her hafta düzenli etüd alınması da bir diğer öneri olarak adayların dikkat etmesi gereken unsurlardandır.

2019 YKS adayı arkadaşlarımız için önerimizi toparlayacak olursak:

 • Düzenli kitap okuması yapılacak.
 • Düzenli olarak Paragraf sorusu çözülecek.
 • Düzenli olarak Porblem sorusu çözülecek.
 • Geometri üzerinde titizlikle durulacaktır.
 • Biyoloji dersi ihmal edilmeksizin, tekrar edilerek ilerletilecektir.
 • Her hafta en az 1 deneme çözülecektir.
 • Düzenli olarak etüd alınacaktır.

2019 TYT Zor Olur Mu? AYT Kolay Olur Mu?

2019 TYT ve AYT sınavlarının zorluğunu ders bazında değerlendirmek daha doğru olacaktır. Bize göre, 2019 TYT sınavı, 2018 TYT sınavına göre daha kolay olacaktır. AYT sınavının ise 2018 AYT’ye göre aynı zorlukta olacağını düşünmekteyiz. 2019 TYT sınavında Matematik ve Türkçe konularından gelen soru tiplerinde seçici soru sayısının biraz daha az olacağını düşünüyoruz. TYT fen bilimleri sorularının biraz daha zor olacağını düşünüyoruz. Coğrafya soruları yine harita üzerinden gelen sorulardan oluşacaktır. AYT matematik, kimya ve biyoloji sorularının aynı zorlukta olacağını ve AYT fizik sorularının ise daha kolay olacağını düşünüyoruz. AYT geometri sorularında da son konulara verilen ağırlığın biraz daha azaltılacağını bekliyoruz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.

2019 Üniversite tercih süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için YouTube kanalımıza abone olmalısınız. Tercihini yap TV kanalına abone olmak için Tıklayınız.

2019 TYT Matematik Konuları, Soru Dağılımı ve 2018 TYT Matematik soru ve cevapları için TIKLAYINIZ.

Yorumlar

 1. İpek Derin Avatar İpek Derin dedi ki:

  YKS'yi bilmemde AYT yine aynı duzeyde Matematik sorulari çıkarsa isyan ederimmmm. Süre arttırılmış olsa dahi o kadar sürede o soruları yetiştirmek imkansızzz. Tıkanıp kalıyosun, bu sorunu yaşayan bir ben miyim acaba…

 2. İpek Derin Avatar İpek Derin dedi ki:

  YKS'yi bilmemde AYT yine aynı duzeyde Matematik sorulari çıkarsa isyan ederimmmm. Süre arttırılmış olsa dahi o kadar sürede o soruları yetiştirmek imkansızzz. Tıkanıp kalıyosun, bu sorunu yaşayan bir ben miyim acaba…

 3. İpek Derin Avatar İpek Derin dedi ki:

  YKS'yi bilmemde AYT yine aynı duzeyde Matematik sorulari çıkarsa isyan ederimmmm. Süre arttırılmış olsa dahi o kadar sürede o soruları yetiştirmek imkansızzz. Tıkanıp kalıyosun, bu sorunu yaşayan bir ben miyim acaba…