kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AYT Geometri Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)

AYT geometri konuları nelerdir, alan yeterlilik testine kimler girebilir, AYT’de geometri alanında adaylar hangi konulardan sorumludur, AYT geometri sorularından alınan puan hangi puan türünde kullanılmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversiteye yerleşmek neredeyse her gencin hayalidir ve gençler bu hayallerini gerçekleştirmek için bir takım sınavlara girerler. Bu sınavların en kapsamlısı ise YKS kısaltması ile bilinen yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında bilinmez gördükleri pek çok soru sahibidirler. Bizler üniversite adaylarının aklında soru işaretlerini gidermek için YKS hakkındaki yazılarımıza devam ediyoruz ve AYT ile TYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda AYT geometri konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

GEOMETRİ AYT 2020 KONULARI NELERDİR?

AYT yani alan yeterlilik testi üniversite adaylarının 4 yıl ve üzeri öğrenim veren fakültelerine, yüksekokullarına yerleşebilmek için girmesi gereken bir sınavdır. AYT’ye en az ortaöğretim kurumu mezunu her aday başvuru yapabilir ve girerek puan elde edebilir.

AYT geometri dersinin konularını çözen adaylar EA ve SAY puan türlerinin hesaplanmasına katkı sağlamış olurlar. SAY veya EA puan türleri ile de o puan türünden tercih edilebilen 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler.

AYT geometri konuları 2020 listesi şu şekildedir.

Doğruda Açılar

Üçgende Açılar

Açı-Kenar Bağıntıları

Dik Üçgenler

Dik Üçgende Trigonometrik Oranlar ve Birim Çember

İkizkenar Üçgen

Eşkenar Üçgen

Üçgende Açıortay

Üçgende Kenarortay

Üçgende Alan

Üçgende Merkezler

Üçgende Benzerlik

Çokgenler ve Genel Dörtgenler

Paralelkenar

Eşkenar Dörtgen ve Deltoid

Dikdörtgen

Kare

Yamuk

Çemberde Açılar

Çemberde Uzunluklar

Dairede Alan

Katı Cisimler

Noktanın ve Doğrunun Analitik İncelenmesi

Çemberin Analitik İncelenmesi

Dönüşümler

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

*AYT geometri konuları listesi derleyebildiğimiz en güncel haldedir fakat bazen dönem içinde devlet kurumları değişiklik yapabilmektedir. Bu değişiklikleri kaçırmamak için YÖK, MEB ve ÖSYM kurumlarının websitelerini belirli periyotlar ile ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.