YKS

AYT Türk Dili ve Edebiyatı Konuları 2020 Nelerdir? (ÖSYM – YÖK – MEB)

Üniversiteye yerleşmek neredeyse her gencin hayalidir ve gençler bu hayallerini gerçekleştirmek için bir takım sınavlara girerler. Bu sınavların en kapsamlısı ise YKS kısaltması ile bilinen yükseköğretim kurumları sınavıdır. Adaylar YKS hakkında bilinmez gördükleri pek çok soru sahibidirler. Bizler üniversite adaylarının aklında soru işaretlerini gidermek için YKS hakkındaki yazılarımıza devam ediyoruz ve AYT ile TYT derslerinin konularını derlemeye çalışıyoruz. Bu yazımızda AYT türk dili ve edebiyatı konuları 2020 nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

EDEBİYAT AYT 2020 KONULARI NELERDİR?

AYT yani alan yeterlilik testi üniversite adaylarının 4 yıl ve üzeri öğrenim veren fakültelerine, yüksekokullarına yerleşebilmek için girmesi gereken bir sınavdır. AYT’ye en az ortaöğretim kurumu mezunu her aday başvuru yapabilir ve girerek puan elde edebilir.

AYT edebiyat dersinin konularını çözen adaylar SÖZ ve EA puan türlerinin hesaplanmasına katkı sağlamış olurlar. EA ve SÖZ puan türleri ile de o puan türünden tercih edilebilen 4 yıllık bölümleri tercih edebilirler.

AYT türk dili ve edebiyatı konuları 2020 listesi şu şekildedir.

Edebiyata Giriş

Türk Edebiyatının Dönemlere Ayrılması

Türk Edebiyatı Dönemleri

Türk Edebiyatında İlk Yazılı Ürünler

Sözlü Anlatım

Metinlerin Sınıflandırılması (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Şiirin Yapısı ve Özellikleri

Şiir Türleri

Edebi Sanatlar

İslam Öncesi Dönemde Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

İslam Etkisindeki Dönemde Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Batı Etkisindeki Dönemde Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Cumhuriyet Dönemindeki Metinler (Masal, Hikaye, Fabl, Roman, Şiir…)

Ayrıca bu dersin, daha doğrusu Türkçe dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

*Son yıllarda geliştirilen yeni nesil sorulara dair ekstra çalışmayı yapmayı ihmal etmeyin.

*AYT türk dili ve edebiyatı konuları listesi derleyebildiğimiz en güncel haldedir fakat bazen dönem içinde devlet kurumları değişiklik yapabilmektedir. Bu değişiklikleri kaçırmamak için YÖK, MEB ve ÖSYM kurumlarının websitelerini belirli periyotlar ile ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

***Konuların isimleri bazen farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilmektedir veya bazı konular bir başlık içinde verilmektedir. Bunu göz ardı etmeyiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu