DGS Biyoteknoloji 2019 Taban Puanları

DGS ile biyoteknoloji bölümüne kimlerin geçiş hakkı vardır, dikey geçiş sınavından alınan hangi puan türü ile biyoteknoloji bölümüne geçiş yapılabilir, DGS biyoteknoloji taban puanları 2019 yılında hangi puanlarda olacak, 2018 yerleştirmelerinde DGS biyoteknoloji kontenjanları kaç kişilikti, 2019 yılında kaç kişilik olur, biyoteknoloji puanları içindeki en küçük puan ve en yüksek taban puan kaçlarda kalmıştır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

A+
A-

DGS (dikey geçiş sınavı) ile bir 4 yıllık bölüme geçiş yapmak isteyen bireylerin önlisans programı mezunu olması ve geçme şansı olan bölümlere yetecek kadar puan alması gerekmektedir. Bu adayların mezun oldukları bölümden hangi bölümlere geçiş haklarının olabileceği ve hangi puan türünde kaç puan yeteceği bilgisi DGS’yi hazırlayan, düzenleyen kurum olan ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) yayımladığı DGS tercih kılavuzlarında yer almaktadır.

DGS tercih kılavuzunda yer alan puanlar ise kılavuzun yayımlandığı seneden bir önceki sene yapılan yerleştirme sonuçları üzerinden derlenmektedir. Bu denkleme göre oluşturulacak olan DGS 2019 tercih kılavuzunda yer alacak olan ve 2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan taban puanları biz tüm bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BİYOTEKNOLOJİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile biyoteknoloji bölümünü yukarıda da bahsettiğimiz gibi DGS tercih kılavuzunda yer alan tablolarda, bu bölüme geçiş yapabilecek önlisans programları kısmında yazılmış olan bölüm mezunları tercih edebilmektedir. Ayrıca adayların biyoteknoloji bölümüne geçiş yapabilmeyi sağlayacak olan DGS puan türlerinden SAY (sayısal) puan türünden de yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Yeterli puan aralığını belirlemek için dikey geçiş sınavı ile 2018 yılında yapılan yerleştirmelerdeki biyoteknoloji puanları incelendiğinde en küçük puan ile yerleştirmenin Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’ne 239,358 puanla yapıldığı karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak en büyük taban puan ile yerleştirmenin de 245,16588 puan ile Selçuk Üniversitesi’ne yapıldığını görüyoruz. Buradan çıkarmamız gereken sonuç ise adayların 2019 DGS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan alması halinde muhtemelen biyoteknoloji bölümüne geçiş yapabilecekleridir.

2018 dikey geçiş sınavı ile girilebilecek biyoteknoloji kontenjanları 15 olarak belirlenmişti, 2019 DGS biyoteknoloji kontenjanları da buna yakın bir rakam olacaktır diyebiliriz.

DGS biyoteknoloji taban puanları 2019 listesini içeren görselimiz yazımızın alt kısmında yer almaktadır. DGS ile ilişkili tüm konularda aklınıza takılanları sorabileceğiniz forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS biyoteknoloji taban puanları listesindeki puanlar ve verdiğimiz diğer bilgiler ÖSYM’nin internet sitesinde bulunan veriler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru dikkate alınmak zorunda olduğu için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip ediniz.

5939 1 a44b1959eebfe005690f32715f2e2165

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.