kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Maden Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS 2018 maden mühendisliği kontenjanları kaçtı, DGS maden mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar kaç olmuştur gibi soruların cevapları ile 2019 taban puanları listelerine buradan ulaşabilirsiniz.

DGS maden mühendisliği 2019 taban puanları kaçlardadır, DGS ile maden mühendisliği bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilir, DGS 2018 maden mühendisliği kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS maden mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar kaç olmuştur gibi sorulara yazımızı okuyarak cevaplar bulabilirsiniz.

DGS yani dikey geçiş sınavı, önlisans programı mezunu kişilerin girerek öğrenim hayatlarına bir lisans programında devam etmesini sağlayabilen ve ÖSYM yani ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi tarafından hazırlanarak düzenlenen bir üniversiteye giriş ya da geçiş sınavıdır.

Lisans programı adayı önlisans mezunu bireyler kendi bitirdikleri bölümün geçiş hakkı verdiği lisans bölümlerine, o programı okumak istedikleri üniversitede yerleşmek için yeterli bir puan almak zorundadırlar. Bu puanlar net bir şekilde belli olmasa da her yıl yapılan yerleştirmeler sonrasında ortaya çıkan yerleştirme puanları üzerinden bir sonraki yıl fikir vermek amacıyla ÖSYM tarafından tercih kılavuzları oluşturulur.

2018 DGS yerleştirmeleri ile oluşturulmuş olan ve 2019 yılında ilgili bölümlerin fikir verme amacıyla oluşturulan taban puanları olacak listeleri sizin için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS MADEN MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile bir adayın maden mühendisliği bölümüne geçiş yapabilmesi için hem DGS tercih kılavuzunda maden mühendisliğinin tercih edilmesini sağlayacak olan önlisans programı mezunu olması hem de DGS puan türleri içinden SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

DGS puanı ile tercih edilebilecek maden mühendisliği kontenjan sayısı 2018 yılında 23 olarak karşımıza çıkmıştır. 2019 yılında da maden mühendisliği kontenjanları DGS için çok farklı olmayacaktır.

DGS puanı ile tercih edilmiş olan maden mühendisliği bölümü puanlarına baktığımızda en küçük puan ile yerleştirmenin Hacettepe Üniversitesi’ne (İngilizce) olduğunu görmekteyiz. Bu üniversiteye yerleşmede kullanılan bu en küçük puanın ise 235,10345 olduğu görülüyor. Bölüme yerleştirmede kullanılan en büyük puan ise 289,13811 ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne aittir. Buradan yola çıkarak adaylar 2019 DGS ile sayısal puan türünden bu iki puan aralığında bir puan alırsa maden mühendisliği bölümüne herhangi bir üniversitede yerleşebilir diyebiliriz.

DGS maden mühendisliği 2019 taban puanları listesini oluşturarak hazırladığımız görseller yazımızın alt kısmındadır.

Sınavlar, üniversite tercihleri, puanlar ve bunlar gibi tüm konularda merak ettiklerinizi, sorularınızı TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

* DGS maden mühendisliği taban puanları listesi ve yazımızın oluşmasını sağlayan diğer bilgiler ÖSYM’nin kılavuzları ve resmi internet sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru dikkate alınmalıdır ve bu yüzden ÖSYM web sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5627 1 b2665871d70379b51a471aa48a193d40

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.