E-Okul'a Nasıl Girilir? E-Okul Öğrenci ve Veli Giriş Ekranı

E-Okul'a Nasıl Girilir? E-Okul Öğrenci ve Veli Giriş Ekranı E-Okul Nedir? Ne Demek? E-Okul'u Kim Kurdu? E-Okul Kimin? E-Okul Ne İşe Yarar? E-Okul Şifresi Nasıl Değiştirilir?

09.04.2021
A+
A-

Yeni tip Koronavirüs salgını sürecinde başta eğitim olmak üzere tüm sektörlerde iş ve işlemler elektronik ortama taşındı. Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim modeline geçildi. Türkiye’de de pandemi öncesinde başlayan dijitalleşme sürecinin büyük faydası oldu. Örneğin lisans öncesi eğitimde karne, not girişi, ders programı vb. işlemler için e-Okul sistemi hayata geçirildi. Milyonlarca öğrencinin, öğretmenin ve velinin kullandığı bu sistem sayesinde eğitim hayatında her şey kolaylaştı. Peki e-Okul sistemi nedir? Ne işe yarar? E-okul’a nasıl giriş yapılır? E-Okul öğrenci giriş sayfası nedir?

E-Okul Nedir? Ne Demek?

E-Okul sistemi öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin eğitim sürecine aktif olarak katılması ve işlemlerini dijital ortamda yapmaları için kurulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen bu sistem sayesinde öğretmenler notlarını girebilir, öğrencilerin eğitim durumunu öğrenebilirler. Veliler öğrencilerin not durumunu, sınav sonuçlarını ve devamsızlık sistemini görüntüleyebilir. Bu nedenle Türkiye’de en çok girilen internet sitelerinin başında e-okul sayfası gelir.

E-Okul’u Kim Kurdu? E-Okul Kimin?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen e-Okul projesi 2007 yılını Ocak ayında kullanıma sunuldu. Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesi kapsamında hayata geçirildi. Okul yönetim bilgi sistemi olarak faaliyetine başlayan e-Okul bir web yazılımı projesidir. Bir öğrencinin okula kayıt olduğu andan itibaren mezuniyetine kadar tüm bilgi ve işlemleri buradan izlenebilir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen e-Okul sistemi her yıl güncellenmektedir.

E-Okul Ne İşe Yarar?

E-Okul sistemi Türkiye’de eğitim sisteminin kalitesini artıran en önemli yapı taşlarından biridir. Devlet ve özel sektördeki okullar, ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları bu sistem üzerinden işlem yapmaktadır. E-Okul sayesinde öğrenciler, veliler ve öğretmenler aynı sistem üzerinden bilgi paylaşımı yapabilir. Eğitimde şeffaflık artar.

  • Okul ve öğretmenler tarafından paylaşılan duyurulara ulaşılabilir.
  • Öğrenci hakkındaki bilgiler ve notlar görülebilir.
  • Ders programı ve derslerin başlangıç-bitiş saatleri öğrenilebilir.
  • Derslere giren öğretmenlerin bilgileri bulunur.
  • Öğrencilerin sınav, proje ve performans ödev notları görülür.
  • Sınav ve projeler hakkındaki tarih bilgilerine ulaşılabilir.
  • Tatil bilgilerine ulaşılabilir.
  • Etkinlikler hakkında bilgi verilir.
  • Öğrencilerin disiplin süreci görülebilir.

E-Okul’a Nasıl Girilir?

e-Okul sistemine giriş yapabilmek için öncelikle internete erişiminiz olması lazım. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın e-Okul sistemi için kullanılan “e-okul.meb.gov.tr” adresine giriş yapmanız gerekir. Bu sisteme girdiğinizde karşınıza e-Okul Yönetimi Bilgi Sistemi Girişi ve Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi çıkar. Öğrenci ve veliler “Veli Bilgilendirme Sistemi” üzerinden sisteme giriş yapabilir. Bunun için de “Resim Üzerindeki Rakamları” girmeli, “Öğrenci T.C. Kimlik Numarası” ve “Öğrenci Okul Numarası” bilgilerini girmelisiniz. 

Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Okul ekranı açılmaktadır. Burada öğrencilerin devamsızlık bilgisi, hangi günler okula gelmediği, sınavlardan aldığı notlar, okulu geçme durumu, haftalık ders programı, öğretmen bilgileri, aldığı belgeler, disiplin durumu, diploma puanı gibi her türlü bilgiye ulaşılabilir.

e okul giris ekrani

E-Okul Şifresi Nasıl Değiştirilir?

e-Okul sistemine giriş yaptığınız zaman sağ üst bölümde “Şifremi Unuttum” seçeneği karşınıza çıkar. Buraya giriş yaptığınız zaman şifrenizi değiştirmek için bazı bilgiler istenir. Güvenlik kodu, kullanıcı adı, cep telefonu numarası, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve yakınınız T.C. kimlik numarası bilgilerinizi girdikten sonra şifrenizi değiştirebilirsiniz.

e-Okul Dijital e-Karne Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Türkiye’de karneler pandemi dönemiyle birlikte dijital ortamda oluşturulmaktadır. Veliler ve öğrenciler de dijital ortamdan karnelerine ulaşabilir. Bunun için e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden e-Okul sistemine giriş yapmanız ve karne bilgilerini sorgulamanız gerekir. Burada teşekkür ve takdir belgesi alıp almadığınız da ortaya çıkacaktır.

e okul sifre degistirme

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.