kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Emekli Maaşı Başka Bir Bankaya Taşınır Mı? Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bir Bankaya Taşınır Mı? Nasıl Taşınır? Emekli Nedir? Emekli Maaşı Nedir? Emekli Maaşı Başka Bir Bankaya Nasıl Taşınır? Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Taşıma Şartları Nelerdir?

A+
A-

Türkiye’de milyonlarca çalışan ve yine milyonlarca emekli bulunmaktadır. Çalışanların en büyük hayali emekli olmak, emeklilerin en büyük gündemi ise yaşam şartları ve aldıkları aylıklardır. Bu nedenle emeklilerle ilgili hemen hemen her konu merak konusu olmaktadır. Özellikle de emekli aylıkları, bu aylıkların hangi bankalardan ne zaman alınacağı önemlidir. Bunların yanı sıra emekli aylıklarının alındığı bankayı değiştirmek için araştırma yapanlar da vardır. Peki emekli maaşı başka bir bankaya taşınır mı? Emekli maaşı başka bir bankaya nasıl taşınır?

Polis ve Bekçilerin Emekli Maaşları ve İkramiyeleri Ne Kadar?

Emekli Nedir?

Bir çalışan yasalarca belirlenen prim borcunu ödedikten, gereken yaşa kadar çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazanmaktadır. Örneğin Türkiye’de günümüzde emeklilik yaşı 65 olarak belirlenmiştir. Emek harcayarak, primlerini ödeyerek, yaş şartını karşılayarak çalışma maratonunu sonlandıran ve tazminatı ile maaşını alarak dinlenme süresini başlatan kişilere emekli denir. 

<div></div>

Emekli Maaşı Nedir?

Emekliler çalıştıkları süreler boyunca tazminat ve emekli aylığı alabilmek için prim ödemesi yapmaktadır. SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR gibi kuruluşlara bağlı çalışanlar şartları karşılayıp emekliye ayrıldıkan sonra geçimlerini karşılamak için emekli aylığı almaktadır. Çalışırken aldıkları maaşa kıyasla genelde daha düşük olan bu aylıklar emeklilerin, emeklilerin yakınlarının geçimini sürdürmesi, zor duruma düşmelerini engellemek açısından hayati derecede önemlidir.

<div></div>

Emekli Maaşı Başka Bir Bankaya Taşınır Mı?

Yıllarca çalıştınız. Prim borcunuzu ödediniz. Yaş şartlarını karşıladınız ve emekli oldunuz. Bu aşamadan sonra tazminatınızı alabilir ve emekli aylığınızı almaya başlayabilirsiniz. Bu noktada emekliler genellikle PTT’nin banka hizmetleri üzerinden emekli aylıklarını alabilir. Ancak PTT’deki yoğunluğu azaltmak, eve yakın bankayla çalışmak için vatandaşlar emekli aylığını başka bankaya taşıyabilir. Bu konuda belirsizlik yoktur. Emekliler maaşlarını sözleşmelerinin el verdiği ölçüde başka bankaya taşıyabilir.

<div></div>

Emekli Maaşı Başka Bir Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli aylıklarını PTT yerine başka bir bankadan almak isteyen, başka bankaya taşımak isteyen kişiler e-Devlet üzerinden işlem yapması gerekmektedir. e-Devlet’e girdikten sonra kişi 4A’lı ise “4A Banka ve Adres Değişikliği, kişi 4B’li ise “4B Banka ve Adres Değişikliği, 4C’li iseniz “4C Banka ve Adres Değişikliği” kısmından işlem yapabilirsiniz. e-Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifre almaları gerekir. 

e-Devlet şifresi olmayan emekliler ise Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine başvurmalıdır. İl müdürlüklerine giden vatandaşlar emekli aylığını başka bankadan almak istediklerine ilişkin değişiklik dilekçesini yetkililere verdikten sonra işlem gerçekleştirilir.

<div></div>

Emekli Maaşını Başka Bir Bankaya Taşıma Şartları Nelerdir?

Bu noktada emeklilerin 2 hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Aylıklarını alacakları, aldıkları bankayla yaptıkları sözleşmeler bağlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle sözleşme süresine, ne zaman sona ereceğine dikkat etmek gerekmektedir. İkinci olarak da emekliler kredi borçlarının olmamasına dikkat etmelidir. Çünkü kredi borcu olan kişilerin emekli aylıklarını aldıkları hesapları, bankaları değiştiremediği belirtilmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Lise Mezunu Memurun Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer?

Emekli maaşı banka değişikliği işlemi 1 veya 2 gün içerisinde gerçekleşir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.