kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Eczane Hizmetleri Mezunları DGS İle Hangi Bölümlere Girebilir?

Eczane hizmetleri DGS bölümleri nelerdir, DGS ile eczane hizmetleri mezunlarının hangi bölümlere geçiş hakkı vardır, 2 yıllıktan 4 yıllık programlara geçiş ne şekilde uygulanmaktadır,  2 yıllık bölüm olan eczane hizmetleri bölümü mezunları hangi bölümlere DGS ile geçebilir, eczane hizmetleri bölümü mezunları DGS’ye girerek girebilme hakkı olan bölümleri nasıl ve hangi yollarla tercih edebilirler gibi soruların cevapları için yazımıza göz atabilirsiniz.

DGS
A+
A-

Eczane Hizmetleri Mezunları DGS İle Hangi Bölümlere Girebilir?

Dikey geçiş sınavı ile pek çok kişi iki yıl olan eğitimlerini dört yıla tamamlamaktadır. İki yıllık olan eczane eğitimleri bölümü mezunu olanlar da DGS ile bazı bölümlere girebilir. Peki eczane hizmetleri mezunları DGS ile hangi bölümlere girebilir, gelin birlikte bakalım…

Dikey geçiş sınavı ÖSYM tarafından yürütülmekte olan, YKS ile iki yıllık bir önlisans programına yerleşmiş oradan da mezun olarak 4 yıllık bölümlere geçiş yapma hedefi olan üniversite adaylarının başvurabildiği ve sınavdan alınan belli puanlarla tercih yapılarak 2 yıllıktan 4 yıllığa geçişi sağlayan merkezi bir üniversite sınavıdır.

Biz DGS’den KPSS’ye kadar ÖSYM’nin veya bakanlıkların, yükseköğretim kurumlarının hazırladığı sınavların hepsinde merakınız olan sorularda sizlerin sorularına cevap arayan yazı dizileri hazırlamaya devam ediyoruz. Hem YKS tercihlerinde 2 yıllık lisans programı seçmeden önceki süreç içinde hem de 2 yıllık program mezunu olunduktan sonra bireylerin merak duyduğu konulardan birisi olan 2 yıllık XYZ bölüm mezunu olarak dikey geçiş sınavı ile hangi bölümlere geçiş yapabilirim sorusunun cevabını bizler var olan bütün 2 yıllık bölümler için hazırlamaya çalışıyoruz. 2 yıllık eczane hizmetleri bölümü mezunlarının hangi bölümlere geçiş yapabildiği ve bunu hangi yöntemler üzerinden yapabileceği sorularının cevaplarını yazımızın kalan kısmında bulabilirsiniz.

DGS’YE GİREREK ECZANE HİZMETLERİ MEZUNLARI HANGİ BÖLÜMLERE YERLEŞEBİLİR, ECZANE HİZMETLERİ DGS BÖLÜMLERİ NELERDİR?

Yukarıda da bahsedildiği üzere DGS ile adaylar 2 yıllık önlisans programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçiş hakkı kazanmak için uğraşırlar ve 2 yıllık bir önlisans programı olan eczane hizmetleri bölümünden mezun olmuş adaylar da bunu yapmayı arzuladıklarında yerleşebilecekleri bir takım 4 yıllık bölümler vardır. Eczane hizmetleri mezunu olarak adayların DGS ile geçiş yapabileceği, eczane hizmetleri DGS bölümleri şunlardır:

 • Biyokimya
 • Kimya
 • Kimya Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya

Bunlara ek olarak eczane hizmetleri bölümü mezunlarının Anadolu, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin açıköğretim ve/veya açıktan/uzaktan öğretim fakültelerinde bulunan aşağıdaki açıköğretim programlarına da DGS ile geçiş elde etme hakkı bulunmaktadır.

 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Maliye
 • Uluslararası İlişkiler
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • İktisat
 • Kamu Yönetimi
 • İşletme

Eczane hizmetleri bölümünden mezun olan kişiler bu bölümleri tercih edebilirler fakat bu tercihleri yapabilmek ve bölümlere yerleştirilmelerinin sağlanması için de 4 yıllık bölüm adaylarının bazı şartları yerine getirmeleri gerekebilmektedir.

ECZANE HİZMETLERİ MEZUNLARI DGS İLE GEÇİŞ HAKLARI OLAN BÖLÜMLERİ NASIL TERCİH EDEBİLİR?

Eczane hizmetleri bölümünden mezun olarak yazdığımız bölümleri tercih etmek için eğer herhangi bir ekstra özel koşul, durum namevcut ise adayların tercih etmeyi düşündükleri bölüme yerleşebilmesi için o bölüme yerleştirme yapılmasını olanaklı kılan DGS puan türünden (sözel, eşit ağırlık, sayısal) yeterli puanı alması gerekmektedir.

Eczane hizmetleri mezunu olarak girilebilecek bölümlerin DGS ile tercih edilebildiği puan türleri aşağıdadır.

Biyokimya –> SAY, Sayısal Puan Türü

Kimya –> SAY, Sayısal Puan Türü

Kimya Mühendisliği –> SAY, Sayısal Puan Türü

Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya –> SAY, Sayısal Puan Türü

Açıköğretim Bölümleri

 • İşletme –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü
 • İktisat –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü
 • Kamu Yönetimi –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü
 • Maliye –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü
 • Konaklama İşletmeciliği –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık –> SÖZ, Sözel Puan Türü
 • Halkla İlişkiler ve Tanıtım –> SÖZ, Sözel Puan Türü
 • Uluslararası İlişkiler –> EA, Eşit Ağırlık Puan Türü

Bunlar dışında eczane hizmetleri bölümüne veya diğer bölümlere yerleştirmelerde özel koşul ve şart bulunuyor ise bu özel koşul ve açıklamaların neler olduğuna dair DGS kılavuzunda yer alan bölüme göz atmak için:

► DGS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR

Dikey geçiş sınavı, eczane hizmetleri bölümü ve iş imkanları, ÖSYM tarafından hazırlanan YDS, yükseköğretim kurumları sınavı ve bunlar gibi sınavlar ile genel olarak bölümlerin iş olanakları, ilanlar ve benzeri bütün konularda merak ettiklerinize cevap bulabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz sitemizin forum sayfaları için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

* Yukarıda yer alan bilgiler ve eczane hizmetleri mezunları hakkında yazdıklarımız ÖSYM’nin hazırladığı DGS tercih kılavuzlardan toplanarak yayımlanmıştır. Yapılacak bir değişiklikten sorumlu olan kurum ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi olduğundan dolayı yine ÖSYM’nin yazacağı duyuruları takipte kalmanızı öneririz.

** Eczane hizmetleri bölümü ve diğer önlisans programları mezunlarının geçiş yapabildiği bölümlere ait ÖSYM’nin yayımladığı DGS ile geçiş yapılabilen 4 yıllık bölümler kılavuzunun tamamına ulaşmak için:

► DGS İLE GEÇİŞ YAPILABİLECEK LİSANS PROGRAMLARI

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.