kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021 Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 ne kadar? Ehliyetsiz araç kullanmak suç mu? Hangi durumda ehliyetsiz araç kullananlara ceza kesilir? 18 yaşından küçüklere ceza uygulanır mı?

A+
A-

Trafik kuralları trafikte insanların can ve mal güvenliğini korumak amacıyla konulmuş kurallardır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde trafik kazaları gerçekleşebilmekte ve insanların araçlarına zarar gelebilmekte, vücutlarında hafif veya kalıcı hasarlar olabilmekte hatta yaşamları son bulabilmektedir.

Alkollü araç kullanmak, hız yapmak, trafik akışını olumsuz etkileyecek davranışlarda bulunmak bunların en tehlikelileridir ve cezai yaptırımları vardır fakat daha basit görünen kurallar ve bu kurallara uyulmaması durumunda uygulanan cezalar da oldukça doğru uygulamalardır. Ehliyetsiz araç kullanmanın yasak olması ve buna ceza uygulanması da böyle bir durumdur. Çünkü bir kişi henüz ehliyet sahibi olmadan yani sınava tabii tutularak yeterliliğini ispatlamadan veya daha önce bir hata yaparak ehliyetine el konulmuş halde araç kullanmamalıdır, bu durumun da alkollü araç kullanmaktan pek farkı bulunmamaktadır.

Ehliyetsiz araç kullanma ile ilgili olarak ehliyeti olup da yanında bulunmaması, hiç ehliyet almamış olmak veya el konulmuş olması gibi farklı durumlar bulunmaktadır. Bunların her biri için farklı cezalar uygulanabilmektedir.

EHLİYETİ BULUNAN SÜRÜCÜNÜN EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2021

Ehliyeti bulunduğu halde yanına almayı unutan veya yanında bulundurmaya gerek görmeyen ya da trafik çevirmesinde ehliyetini göstermeyi reddeden bir sürücü için ehliyetsiz araç kullanma cezası 2021 yılında 314 Türk Lirası olmuştur ve aynı zamanda bu durumdaki sürücüye 5 ceza puanı kesilir. Her trafik cezasında olduğu üzere ceza kesildikten sonra indirimli ödeme hakkı bulunmaktadır ve bu indirim oranı %25’tir. Bu durumdaki indirimli ehliyetsiz araç kullanma cezası 235,50 Türk Lirası’dır.

EHLİYETİ OLMAYAN VATANDAŞIN EHLİYETSİZ ARABA KULLANMA CEZASI 2021

Ehliyeti hiç olmayan bir vatandaşın yakalanması durumunda Trafik Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca cezai işlem uygulanır. Bu durumdaki maddi ceza 2698 Türk Lirası’dır. İndirimli tutar ise 2023,50 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Bu şekilde yakalanan vatandaşların kullandığı aracın kendisine ait olmaması halinde aracın sahibine de aynı miktarda yani 2698 Türk Lirası ceza kesilir.

EHLİYETİNE EL KONULMUŞ SÜRÜCÜNÜN EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI 2021

Trafik Ceza Kanunu 36. Madde 3b Kısmı gereğince ehliyetine geçici olarak el konulan bir vatandaş ehliyetsiz olarak araç kullanırken tespit edilirse yine ehliyeti bulunmayan vatandaşlarda olduğu gibi 2698 Türk Lirası, indirimli olarak da 2023,50 TL ceza kesilerek haklarında işlem yapılır.

Ehliyeti iptal edilen vatandaşlar için de yine aynı rakamlarda para cezası söz konusudur ve ayrıca ehliyeti iptal edildiği halde araç kullanma suçundan dolayı araç kullanmaktan yani trafikten men edilme gibi bir durum ile karşılaşmaları da olasıdır.

Aynı zamanda yine araç sürücüye ait değil ise bu iki durumda da araç sahibine de yine 2698 TL ceza kesilir.

ehliyetsiz arac kullanma cezasi nedir ne olur nasil olur

FARKLI TİP EHLİYET İLE UYGUN OLMAYAN ARAÇ KULLANMA CEZASI 2021

Ehliyetlerin sınıfları bulunmaktadır ve her araç modeli için (ticari, otobüs, kamyon) farklı bir sınıfın ehliyetini almak gerekebilir. Bu şekilde sürücünün ehliyet sınıfının uygun olmadığı bir aracı kullanırken fark edilmesi durumunda 1339 Türk Lirası ceza ödemesi gerekmektedir. 15 günlük sürede ödenmesi durumunda indirimden faydalanarak ödenecek tutar ise 1004,25 Türk Lirası.

Diğer durumlarda olduğu gibi araç farklı bir kişiye ait ise ona da 1339 Türk Lirası ceza kesilir.

2. KEZ EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANANLARA UYGULANACAK CEZALAR

Ehliyetsiz araç kullanmada alkollü araç kullanma durumunda olduğu gibi sürücünün kaç kere bu suçu işlediği önemli değildir. Uygulanacak para cezaları her durumda aynıdır. Zaten kanunlarda suç kabul edilen bu durumun tekrarlanması halinde sürücünün ehliyetinin iptali gerçekleştirilerek trafikten men edilmesi yüksek olasılıktadır.

18 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE UYGULANACAK EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMA CEZASI

18 yaşından küçüklere ehliyetsiz araç kullanma cezası var mı sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. 18 yaş ehliyet alabilme yaş sınırıdır ve bundan önce zaten ehliyet almış olamazlar. 18 yaşından küçük birisi araç kullanırken yakalanırsa 2698 Türk Lirası olan ceza ona da uygulanır ve yine araç sahibi hakkında da işlem yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.