Gastronomi ve Mutfak Sanatları KPSS 2019/1 Atama Taban Puanları

​​​​​​​KPSS 2019/1 gastronomi ve mutfak sanatları atama taban puanları kaçtır, gastronomi ve mutfak sanatları atamaları hangi nitelik kodu ile geçekleşmektedir, bu kod ile ataması gerçekleşen kaç kadro vardı, bunun dışında gastronomi ve mutfak sanatları mezunları hangi kadrolara atanabilir, gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunlarının atanabileceği kadro sayısı 2019/1 merkezi atamasında kaçtı, gastronomi ve mutfak sanatları mezunlarının atanabileceği kadrolar en küçük ve en büyük kaç taban puan ile kapatmıştır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

06.10.2019
A+
A-

2018 KPSS aracılığıyla tercih yapılabilecek 4 merkezi atama bulunmaktadır ve bunlardan bir tanesi de 2019/1 merkezi atamasıdır. Bu merkezi atama dönemi geride kaldı ve yeterli puanı alan memur adayları bazı kadrolara yerleşti. Bu yerleştirmelerden sonra ortaya çıkan puanları biz de sonraki atamalarda sizlere fikir vermesi amacıyla listelemeye çalışıyoruz. Aşağıda gastronomi ve mutfak sanatları mezunu olarak yerleşilebilen kadroların KPSS 2019/1 gastronomi ve mutfak sanatları atama taban puanları listesini bulabilirsiniz.

KPSS 2019/1 GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI ATAMA TABAN PUANLARI

Gastronomi ve mutfak sanatları mezunu olarak tercih yapabilmek için iki farklı nitelik koduna bakmak gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi herhangi bir lisans programından mezun olanların başvuru yapmasını sağlayan 4001 nitelik kodu iken gastronomi ve mutfak sanatları ve türevi bölüm mezunlarının başvuru yapmasını sağlayan nitelik kodu ise 4801 numaralı nitelik kodudur.

Gastronomi ve mutfak sanatları mezunlarının başvuru yapabileceği toplam 79 kontenjan bulunmaktaydı. Bunlardan 79 tanesi 4001 nitelik kodu ile tüm lisans mezunlarının başvuru yapabildiği kadrolara aitken 4801 nitelik koduna yani gastronomi ve mutfak sanatları ve türevi bölüm mezunlarına ayrılan kontenjan bulunmamaktaydı.

Puanlara baktığımızda ise gastronomi ve mutfak sanatları mezunu olarak merkezi atamalarda atanabilmek için alınması gereken en küçük puanın 2019/1 merkezi ataması için 91,570 olduğu görülürken en yüksek puan ile atamanın ise 99,024 puan ile yapıldığı görülmektedir.

2019/1 gastronomi ve mutfak sanatları KPSS atama taban puanları listesi aşağıdaki gibidir.

KPSS, atamalar, açıktan alımlar, gastronomi ve mutfak sanatları mezunlarının başvurabileceği ilanlar gibi konularda merak ettiklerinizi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz. Forum sayfalarımız için:

FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

kpss 2019 1 gastronomi ve mutfak sanatlari atama puanlari

Mezun olduğunuz bölüm en son yıl kaç taban puan ile kapattı merak ediyorsanız ilgili içeriğimize bakabilirsiniz:

* Yazımızda yer alan bilgiler ve gastronomi ve mutfak sanatları KPSS 2019/1 merkezi atama taban puanları ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve ÖSYM’nin resmi sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı açıklama dikkate alınacaktır.

** Kadrolara atanmak için bazen özel şartlar ve açıklamalar aranmaktadır.

Örnek: 7113: Son 5 Yıl İçerisinde KPDS/YDS En Az D Seviyesinde İngilizce Bilmek.

Bu özel şartları incelemek için BURADAN yönlenebilirsiniz.

*** Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü ve diğer bölümlerin hepsine ait nitelik kodları için ilgili sayfaya gitmek için TIKLAYINIZ, ayrıca lisans mezunları için ayrılan kadroların hepsini incelemek için de BURAYI tıklayabilirsiniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. Eda pınar dedi ki:

    bu bölümü istiyorum.