kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Gemi makineleri işletme mühendisi maaşı net ve brüt ne kadardır? Kamuda ve özel sektörde gemi makineleri işletme mühendisi maaşları ne kadar oldu?

A+
A-

Gemi makineleri işletme mühendisi maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız bu yazımızda tam da sizin için. Aklınıza takılabilecek birçok soruyu sizler için cevapladık.

Bir mesleğe dair en çok merak edilen şeylerin başında maaş, elde edilen gelir bilgisi gelmektedir. Hangi işte ne kadar para olduğu ülkemizde oldukça fazla merak edilmektedir. İnsanlar eğitim tercihlerini de meslek tercihlerini de genellikle bu konu üzerine oluşturabilmektedir.

Bu merak duygusunu gidermek amacıyla bizler okurlarımıza olabildiğince fazla mesleğin maaş bilgilerini yazmaya çalışıyoruz. Bu içeriğimizde gemi makineleri işletme mühendisi maaşları hakkında bilgi edinebileceksiniz.

Gemi Makineleri İşletmeciliği 

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ NEDİR? NE İŞ YAPAR? GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR?

Gemi makineleri işletme mühendisi olmak isteyen bir birey her şeyden önce gemi makineleri işletme mühendisliği veya buna benzer, bunun türevi bir bölümü bitirmelidir. Ardından yani mezuniyetinden sonra özel sektörde mi kamu da mı çalışacağına karar vermelidir çünkü bu iki duruma yönelik olarak izlenecek yol farklılaşmaktadır. Özel sektörde gemi makineleri işletme mühendisi olmayı düşünen bir mezunun bu alanda hizmet veren firmaların ilanlarını takip ederek başvurması ya da bu firmalara özgeçmiş bırakarak iş başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kamuda gemi makineleri işletme mühendisi olmak için ise yine kamuya alım yapan kurumların ilanlarını takip etmeli veya merkezi atamalarda açılan kadroları tercih etmelidir fakat bunları yapabilmesi için ise KPSS’ye girerek yeterli puan almış olması gerekmektedir.

Deniz ulaşım araçlarının ve bu ulaşım araçlarındaki teknik donanımın tasarlanması, projeleştirilmesi, üretilmesi ve işletilmesi ile ilgili tüm işlerin sorumluluğuna sahip olan ve bu işlerin yürüten mühendisler gemi makineleri işletme mühendisleridir.

Gemi makineleri işletme mühendisi ne iş yapar, görevleri nedir sorusunun cevaplarını da en genel hali ile şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnşası, onarımı veya restorasyonu yapılacak deniz ulaşım araçlarının her türlü mekanizmasının planlamasını ve projesini yapmak, bunları gemi genel planına yerleştirmek
  • Deniz ulaşım araçlarının, gemilerin inşası ve işletilmesine ek olarak deniz ulaşım araçları makinelerinin ve yardımcı makinelerinin tasarımını gerçekleştirmek
  • İnşası yapılacak deniz ulaşım aracında kullanılacak olan tüm teçhizat ve malzemenin seçimini yapmak gerekli mühendislik hesaplamalarını sağlamak
  • Projenin kalite kontrole uygun yürütülmesini sağlamak ve bu süreci yönetmek ve denetlemek
  • Gerektiğinde üretilen makinelerin bakım ve onarımını yapacak personeli yönlendirmek, bakım ve onarım sürecine dahil olmak

Bu başlığı incelediğimiz daha kapsamlı içeriğimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 

gemi makineleri isletme muhendisi ne is yapar 1

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ MAAŞLARI KAMUDA NE KADAR OLDU?

Gemi makineleri işletme mühendisleri kamuda mühendis statüsünde çalışmaktadırlar ve kamudaki mühendislerin genel ortalamalara göre ocak zammı ile aldıkları maaşlar şu şekilde listelenebilir.

Yeni başlayan Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Maaşı: 28.500-30.750 Türk Lirası

İnternette bu maaşlardan yüksek maaşlar aldıkları yazsa da buradaki rakamlar kamuda çalışan gemi makineleri işletme mühendislerinin net maaşlarıdır. Daha yüksek maaş listeleri genelde brüt maaş üzerinden oluşturularak verilmektedir ve bu brüt maaşlardan gelir vergisi, sağlık primi ve emeklilik kesintisi yapıldığı için yaklaşık olarak 1000-1500 TL arasında bir fark görülmektedir.

Listemizdeki gemi makineleri işletme mühendisi maaşları rakamların net değil de aralık olarak verilmesinin nedeni ise aile yardımı, çalışılan kurum, AGİ yani asgari geçim indirimi gibi değişkenlere bağlı olarak bu tip oynamaların olabildiği gerçeğidir.

Temmuz yapılacak olan temmuz zammı sonrası yine brüt maaş yukarı yönlü oynayacaktır fakat net gemi makineleri işletme mühendisi temmuz zamlı maaşı yukarıdaki rakamlarda olacaktır ya da 50-100 TL’lik bir fark ile net maaş oluşacaktır. Bunun nedeni ise o aylarda gelir vergisinde bir üst dilime çıkılması sonucu vergi oranının yükselmesidir.

DGS Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 

GEMİ MAKİNELERİ İŞLETME MÜHENDİSİ MAAŞLARI ÖZELDE NE KADAR OLDU?

Özel sektörde yeni başlayan bir gemi makineleri işletme mühendisi asgari ücret olan 8506 TL veya yakınlarında 9000-10200 TL maaş ile işe başlamaktadır. Bu rakam farklı firmalara göre değişiklik gösterebilmekle beraber ortalamada genel olarak bu şekilde gerçekleşmektedir. Özel sektörde mühendis maaşları kamudaki gibi belli bir seviyede değil de kazanılan tecrübeye, sahip olunan donanıma göre farklılık göstereceğinden ilerleyen yıllarda bir gemi makineleri işletme mühendisinin özel sektörde kazanacağı para mühendisin kendisi ile oldukça ilişkilidir.

Gemi makineleri işletme mühendisi nerede çalışır?

Gemi ve yat tersanelerinde, limanlarda, marinalarda planlama, bakım onarım mühendisliği ve yöneticilik yapabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.