Artık TÜFE’ye Göre Belirlenecek Kiralarda Yüzde 16.33’ü Aşan Kira Yasa Dışı

Meclis’ten geçen Torba Yasa kapsamında bundan sonraki süreçte Yİ-ÜFE yerine TÜFE’ye göre hesaplanacak olan kiralarda üst sınır yüzdesi değişti. Eski sisteme göre yüzde 33.64’e çıkabilen zam oranı yeni düzenleme ile en fazla yüzde 16.33 olabilecek.

Artık TÜFE’ye Göre Belirlenecek Kiralarda Yüzde 16.33’ü Aşan Kira Yasa Dışı

Geçtiğimiz hafta TBMM’den geçerek yasalaşan kanuna göre ev sahipleri kiralarına belli bir oranın üzerinde zam yapamayacak. Yeni yasadan önce aktif olan kanuna göre zam oranları Yurt İçi Fiyat Endeksi’ne yani Yİ-ÜFE’ye göre belirleniyordu fakat yeni yasa ile birlikte zam oranları artık Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre olacak.

1 Ocak ile birlikte yürürlüğe giren yasaya göre 2018 TÜFE aylık ortalamaya göre 16.33 olduğu için ev sahipleri bu oranın üzerinde zam yapamayacak. Eski yasaya göre yani Yİ-ÜFE’ye göre zam yapabilselerdi 2018 Yİ-ÜFE 33.64 olduğu için bu orana kadar zam yapabileceklerdi, bu da kiracıların yüzde 17 daha az zamma maruz kalmasını sağladı.

İlgililer bu oranların üzerinde zam yapılması halinde kiracıların mutlaka haklarını araması gerektiğini söyledi. Ev sahibinin, yeni yasada izin verilen orandan daha fazla zam istemesi halinde kiracının konuyu yargıya taşıma hakkı bulunmakta. Kiracı böyle bir durumda Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunabilir. Ayrıca ev sahibinin kira dönemi sone ermeden önce kiracıya yeni ve zamlı bir sözleşme imzalatması da kanun dışı. Bu durumda da kiracı yine hakkını Sulh Mahkemesi yoluyla arayabilir.

Hacı Ali Taylan (Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı) "Kiralık konutta zaten arz fazlası var. Dolayısıyla geçen yıl kiraya verdiğimiz bir yeri, bu sene aynı fiyata vermemiz güçleşiyor. Genelde kira artışlarında yüzde 10-15 oranları uygulanmakta. Gelecek dönemde kira artışlarının bu oranları geçeceğini düşünmüyorum. Kiralamalar kış ayları nedeniyle zaten durgun durumda" dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı İbrahim Güllü ise "Kira bedellerine enflasyonun üstünde zam yapılmasının önü kapatılmış oldu, kiracı enflasyona ezdirilmeyecek. Bu da vatandaşın bütçesine katkı sağlayacak, ev sahipleri de yüksek artış talep edip alamama sıkıntısına düşmeyecekler. Adliyelerde, kira artışı ve kira bedellerinin ödenmemesine ilişkin sanıldığından fazla dava var. Toplumsal olarak da önemli bir düzenleme yapılmış oldu” diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZ, SORULARINIZ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TERCİHİNİYAP FORUM SAYFALARINI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

YORUM EKLE