kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

HES Kodu Nasıl ve Nereden Alınır? e-Devlet HES Kodu Alma

HES Kodu Nasıl ve Nereden Alınır? e-Devlet HES Kodu Alma Nasıl Olur? HES Kodu Nedir? Ne Demek? HES Açılımı Ne? e-Devlet HES Kodu Alma Ekranında Nasıl İşlem Yapılır? SMS İle HES Kodu Alınır Mı? Nasıl Alınır?

A+
A-

2020 yılına damgasını vuran, hayatı olumsuz etkileyen, dünyayı kasıp kavuran yeni tip Koronavirüs salgını (KOVİD-19) Türkiye’de de pek çok şeyi değiştirdi. Sosyal hayat, iş hayatının kuralları baştan yazıldı. İnsanların daha az hareket etmesi, izole olması, sosyal mesafeye uyması isteniyor. Bu kapsamda şehir içinde, şehir dışında, toplu etkinliklerde HES kodu şartı getirildi. Peki HES kodu nedir? HES kodu nasıl ve nereden alınır? e-Devlet HES kodu alma nasıl olur?

HES Kodu Nedir? Ne Demek? HES Açılımı

HES’in açılımı Hayat Eve Sığar şeklindedir. HES kodu KOVİD-19 önlemleri kapsamında geliştirilmiştir. Şehir içinde, şehir dışında ulaşımda, sınavlar ve kamu kurumlarına girişte, sosyal hayatta HES kodu istenir. Polis ve jandarma kontrollerinde bu kodu sorgular. HES kodu kullanma şartı artık Türkiye’de hayatın bir parçası olmuştur. Bu sayede vatandaşın hareketleri, KOVİD geçmişi görüntülenebilir. kamu haber

HES Kodu Nasıl ve Nereden Alınır?

Hayat Eve Sığar uygulaması Play Store gibi indirme servislerinden indirilebiliyor. Bu nedenle hala indirmediyseniz akıllı telefonlarınıza bu uygulamayı indirin. Daha sonra üyelik kayıt gibi bilgilerinizi uygulamaya kaydedin. Daha sonra ‘HES kodu işlemleri’ sayfasına girin ve ‘HES kodu oluştur’ butonuna tıklayın. Daha sonra HES kodunuz oluşturulur. Bu kodu kaydedip süresi geçerliliğini koruyana kadar kullanın.

e-Devlet HES Kodu Alma Ekranı

e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifrelerinizle giriş yaptıktan sonra HES kodu alabilirsiniz. Bunun için arama butonuna ‘HES kodu’ yazmanız ve doğru seçeneğe tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca aşağıda bıraktığımız adres üzerinden de direkt işlem yapabilirsiniz.

e-Devlet HES Kodu Alma: https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

SMS İle HES Kodu Alınır Mı? Nasıl Alınır?

Vatandaş HES Kodu almadan kamu kurumlarına giremiyor. Sosyal hayatta, iş hayatında HES kodu isteniyor. Bu nedenle her halükarda, aniden kodu almak gerekebilir. Bunun için bir yöntem de kısa mesaj kullanmaktır. SMS ile HES kodu almak mümkündür. Bunun için ‘HES’ yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla ‘T.C. kimlik numarası’, ‘T.C. seri numarasının son 4 hanesi’ ve paylaşım süresi yazılır. Mesaj ‘2023’ numarasına SMS olarak gönderilir ve HES kodunun gelmesi beklenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.