Gündem

İnternet'ten Yapılan Alışverişlerden Poşet Parası Alınacak

Market alışverişlerinde uygulanan, 25 kuruşluk poşet parası uygulamasında bazı düzenlemeler gidilmişti, bu düzenlemeler 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. Düzenleme ile birlikte marketlerden ekmek, peynir, zeytin, hayvansal gıdalar ve sebze alanlardan poşet ücreti alınmayacak. Bununla birlikte internet üzerinden yapılan alışverişlerde ise poşet parası alınacak. Bu durum internetten alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirenlerde ekstra maliyete sebep olacak. Özellikle, bazı markaların kullanmış olduğu poşetlerin 2 ila 5 TL arasında olması, ürünlerin poşetsiz şekilde kargoya verilmesi sonucunu doğuracak.

Ücretsiz olarak verilecek poşetler gıdaların hijyenini sağlamak maksadıyla verilecek. Bilindiği üzere poşet parası uygulaması çıktığından beri insanlar, kendi poşetlerini kendileri temin etmeye başlamıştı. Özellikle, marketlerde poşetlerin ücretli olmasına tepkili olan vatandaşlar, kendi poşetlerini yanlarında getirerek bu sorunu çözüyordu. 25 kuruşun fazla olması nedeniyle uygulamada sıkıntılara yol açan bu duruma yeni bir uygulama düzenleme getirildi. Ekmek, peynir, zeytin, hayvansal gıdalar ve sebzelerde ücretsiz verilecek poşetlerin yanı sıra, akvaryumcularda kullanılan balık poşetleri, tohumlu bitki satışındaki sapsız poşetler, kuru temizleme poşetleri, kargo ve freeshop poşetleri ile ilaç poşetleri de ücretsiz olacak. 

İnternet Üzerinden Satışlarda Alternatif Yöntemler Yapılacak

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de ücretli hale getirilen poşet uygulamasında satıcılar, müşterilerine alternatif paketleme yöntemleri önerebilecek. Kutu içerisinde amblajlama bu yöntemlerden bir olacak. Bunun dışında da diğer alternatif yöntemler kullanılacak. Bu alternatiflerin olmaması durumunda internet siteleri üzerinden e-ticaret yapan kişilerin bir kısmı bu alışverişten vazgeçebilecek. Bu nedenle de firmaların önlem alması kaçınılmaz olacak.

Poşetlerden Ücret Alınmasındaki Amaç Nedir?

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle poşetlerden ücret alınması uygulamasının amacı: Çevrenin korunması ve plastik kullanımının azaltılması içindir. Poşetler doğada binlerce yıl boyunca tükenmeyen bir yapıya sahiptir. Bu durum hem doğanın korunması açısından hem de çevrenin kirlenmesi açısından ciddi zararlar meydana getirmektedir. Bunun önüne geçmek adına dünyadaki ülkelerin bir çoğunda çeşitli önlemler alınmaktadır. Bizim ülkemizde de 2019 yılı itibariyle uygulamaya konulan poşet uygulaması bu amaçla resmileşmiştir. Parekende alışverişler için 25 kuruşluk poşet parası alınması ülkemizdeki kullanımın %50 dolaylarında azalmasını sağlamıştır. Benzer uygulamanın internet üzerinden yapılan alışverişlere de getirilmesi kullanım oranını iyiden iyiye azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu