kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Hakim ve Savcı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Hakim ve Savcı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar? Hakim ve Savcı Emekli Maaşı Ne Kadar? Hakim ve Savcı Emekli İkramiyesi Ne Kadar? Hakim ve Savcıların emeklilik dönemleriyle ilgili ekonomik haklarını sizler için inceledik.

A+
A-

Zorlu meslek grubunun başında yer alan hakim ve savcılık ile ilgili en çok merak edilen konu maaş bilgisidir. Sizlere bu yazımızda Hakim ve Savcı emekli maaşı ve ikramiyesi ne kadar sorusunu cevapladık.

Türkiye’de binlerce hukuk fakültesi öğrencisi ve mezunu bulunur. Bu kişilerin çoğu özel sektörde ve serbest olarak avukatlık yapsa da bir kısmı da devlete yönelir. Devlette uzman ve avukat kadrolarında çalışabilen hukukçular aynı zamanda hakim ve savcı da olabilmektedir. Türkiye’deki en prestijli ve en zorlu mesleklerin başında gelen hakim ve savcılık mesleği ile ilgili hemen hemen her şey merak edilir. Ne iş yaptıkları, görevlerinin ne olduğu, ücretleri hakkında sorular sorulur. Ancak belki de en çok sorulan sorular emekli maaşlarının ve ikramiyelerinin ne kadar olduğuna yöneliktir. www.tercihiniyap.net ailesi olarak farklı kurumlarda, önemli görevler yürüten hakim ve savcıların emekli maaşlarını ve ikramiyelerini inceledik.

Adli Yargı Hakimliği Ve Savcılık Mesleği

Hakim ve Savcı Emekli Maaşı Ne Kadar?

Hakim ve savcılar, emekli olmaları, emekli aylığı alabilmeleri için de gerekli yaş şartını karşılamaları, hizmet süresini tamamlamaları gerekmektedir. Emekli maaşı ve ikramiyesi hesap edilirken emekli olurken ki derece ve kademe göstergesi, haz kazandıkları en yüksek ek gösterge, kıdem yılı süresi ile toplam fiili hizmet süresi, en yüksek hakimlik tazminatı göstergesi ve görev tazminatı göstergesi göz önünde bulundurulur.

40 yıl hizmet süresi olan ve 1. sınıfa ayrılmalarına karar verilen, birinci derece aylığını almış olan hakim ve savcıların emekli aylıkları 17 bin 800 TL  civarındadır.

40 yıl hizmet süresi olan ve 1. sınıfa ayrılan, bu sınıfta üç yılını dolduran, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkı olan hakim ve savcıların emekli aylıkları 19 bin 500 TL civarındadır.

1. sınıf hakim ve savcı olarak 3 yıl doldurup, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kaybetmeyenler ile Sayıştay Başsavcısı, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Üyeleri 22 bin TL civarında emekli maaşı alır.

Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay Daire Başkanı ile Yargıtay ve Danıştay Birinci Başkan Vekili ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı vekili 22 bin TL civarında emekli maaşı alır.

Hakim ve Savcı Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

40 yıl hizmet süresi olan ve 1. sınıfa ayrılmalarına karar verilen, birinci derece aylığını almış olan hakim ve savcıların  emekli ikramiyesi 240 ile 350 bin TL arasındadır.

40 yıl hizmet süresi olan ve 1. sınıfa ayrılan, bu sınıfta üç yılını dolduran, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkı olan hakim ve savcıların emekli aylıkları 270 ile 360 bin TL arasındadır.

1. sınıf hakim ve savcı olarak 3 yıl doldurup, Yargıtay ve Danıştay üyeliğine seçilme hakkını kaybetmeyenler ile Sayıştay Başsavcısı, Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Üyeleri 280 ile 400 bin TL arasında emekli ikramiyesi alır.

Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay Daire Başkanı ile Yargıtay ve Danıştay Birinci Başkan Vekili ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı vekili 290 bin TL ile 400 bin TL arasında emekli ikramiyesi alır.

1. Derece Hakim ve Savcıların Maaşı Ne Kadar?

Savcı kaç yaşında emekli olur?

Halen 65 olan hâkim ve savcıların emeklilik yaşının 67’ye çıkarılması değerlendiriliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.