İdari Hakim Alım Şartları 2018 Değişikliği Yürürlüğe Girdi.

İdari hakim olma şartları, gelen tepkiler, mevzuat değişikliğinin uygulanması vb. konularda merak edilen her şey.

İdari Hakim Alım Şartları 2018 Değişikliği Yürürlüğe Girdi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum kapsamında çıkarılan KHK’lardan biri olan 703 sayılı KHK ile idari hakim olma şartları 2018 itibariyle güncellendi.  2802 Sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu 8. maddesinin c fıkrasında yapılan değişiklik Resmi Gazete'de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Kimler idari hakim olabilir sorusu herkesin aklında ancak maalesef bu sorusunun tam olarak cevabını bilen kimse yok.

Değişen mevzuat hükümlerine göre “Bakanlığın ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği bölümlerden...” gibi bir ibare ile kimler idari hakim olacak, hangi bölümler idari hakimlik sınavına girebilecek bu konuda belirleme yetkisi tamamıyla Adalet Bakanlığında. Öyle ki Bakanlık takdirini 4 yıllık herhangi bir fakülteden mezun olmuş herkesin başvurabileceği bir idari hakimlik sınavı açabilir.

Yaklaşık iki gündür hemen herkesin tartıştığı ve farklı tepkilerin geldiği düzenleme konusunda yetkililerden herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Bir kısım kimseler tarafından İİBF mezunlarına uygulanan kota kalktı yorumu yapılırken, bir diğer yorum ise herhangi bir bölüm ismi yazmamasının yasama tekniği açısından bu anlama gelmediği bunun çok geniş bir yetki olduğu.

İdari Yargı Hakimliği Sınav İlanı Yol Gösterecek

Adalet Bakanlığı tarafından verilecek olan idari hakimlik sınav ilanı bu noktada adaylar için yol gösterici olacak. Kısa vadede yetki nasıl kullanılır bilinmez ama uzun vadede genişletici yorumlanacağı ve sınava girebilecek bölüm sayısının artacağı düşünülüyor.

Önceki uygulamada yalnızca hukuk fakültesi ve İİBF mezunları girebiliyor, yazılı sınavda açılan kontenjanın 3 katı mülakata çağrılıyor ancak mülakatta kontenjanın %20’lik kısmından fazla İİBF mezunu alınamıyordu. Şimdi ise istendiği takdirde idari hakimlik mülakatında tamamı hukuk mezunu olmayan kişiler alınabilecek.

Konuyla ilgili görüş belirtmek ve soru sormak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER