kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS Lisans ile KPSS Önlisans Arasındaki Fark Nedir? Konular Farklı mı?

KPSS Lisans ile KPSS Önlisans arasında ne farklar var? KPSS Lisans sınavı ile KPSS Önlisans sınavı arasındaki farklar nelerdir? Konuları aynı mı farklı mı? Puan türleri neler? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

Her yıl binlerce adayın girdiği sınav olan KPSS nin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Burada en çok merak edilen ise KPSS lisans ile KPSS önlisans arasındaki fark nedir ve konuları farklı mıdır sorularıdır. Gelin birlikte bu soruların cevaplarına bakalım…

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS kamuda bulunan kadrolarda çalışmayı hedefleyen adayların mezun oldukları öğrenim derecesine uygun olarak hedefledikleri kurumlara ve bu kurumların kadrolarının tiplerine göre katılmaları gereken merkezi sınavdır. Peki KPSS Lisans ve KPSS Önlisans ne demektir? KPSS Lisans ve KPSS Önlisans arasında ne gibi farklar bulunmaktadır? KPSS Lisans ve KPSS Önlisans sınavlarının konuları aynı mı yoksa farklı mı? KPSS Lisans ve KPSS Önlisans puan türleri nelerdir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

KPSS Nedir? KPSS Ne İçin Düzenlenmektedir?

KPSS açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan ve kamu kurumlarının belirlemiş olduğu kadrolarda çalışmayı hedefleyen adayların, kendi öğrenim düzeylerine ya da hedefledikleri kadroların niteliğine göre katılmaları gereken, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınava verilen addır. Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ye ortaöğretim – lise mezunu adaylar, önlisans mezunu adaylar ile lisans mezunu adaylar katılabilirler. Ortaöğretim mezunu adaylar ile Önlisans mezunu adayların katılması gereken sınavlar DHBT alan sınavı haricinde tek tipken, Lisans mezunu adayların katılması gereken sınavlar daha fazla çeşide sahiptir. Bu bağlamda adayların katılabilecekleri KPSS oturumlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • KPSS A Grubu Sınavı
 • KPSS B Grubu Sınavları
 • KPSS Ortaöğretim sınavı
 • KPSS Ön Lisans sınavı
 • KPSS Lisans sınavı
 • KPSS Öğretmenlik Sınavları
 • KPSS Eğitim Bilimleri sınavı
 • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi ÖABT sınavı
 • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi DHBT
 • KPSS DHBT – 1
 • KPSS DHBT – 2

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir. ÖSYM bu oturumların bazılarını her sene düzenli olarak yaparken bazı sınavların rutini ise iki yılda bir olacak şekilde düzenlenmiştir. Bu ayrıma sebep olan en temel unsur gerçekleştirilen sınavla girilecek olan kadronun a grubu bir kadro mu yoksa b grubu bir kadro mu olduğudur. B grubu kadrolar için düzenlenen sınavların tamamı iki senede bir gerçekleştirilmektedir.

KPSS oturumlarının yapılma rutinine dair daha detaylı bilgiler almak için aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

osym tay 1

KPSS Lisans Nedir? Konuları Nelerdir? Kaç Yılda Bir Yapılır? Puan Türü Nedir?

KPSS Lisans oturumu, üniversitelerin lisans programlarından mezun olan veya sınavın puanlarının geçerliliği bitene dek mezun olabilecek durumda olan adaylar için gerçekleştirilmektedir. KPSS Lisans sınavı normal şartlarda her sene düzenli olarak yapılmaktadır. Ancak KPSS Lisans sınavı ile kamu kurumlarında yer alan b grubu kadrolar için merkezi atama başvurusu ya da açıktan alım başvurusu yapabilmek için adayların KPSS Lisans sınavına katıldıkları yıl önem arz etmektedir.

ÖSYM’nin tek yıl çift yıl uygulaması olarak bilinen bu uygulamaya dair detaylı bilgiler almak için aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşacağınız çalışmamızı inceleyebilirsiniz;

Her yıl düzenlenen KPSS Lisans sınavlarına adaylar A grubu sınavında ya da KPSS Öğretmenlik oturumlarında puanlarının hesaplanabilmesi için katılmak durumundadır. Yani A grubu adaylarının ya da öğretmen adaylarının KPSS Lisans sınavına tek yıllarda ya da çift yıllarda katılmış olmalarının bir önemi yoktur.

Ancak B grubu kadroları için tercih yapacak olan adayların bu sınavın 2020, 2022… gibi çift yıllarda katılmaları zorunludur. Tek başında tek yılda katılmış oldukları KPSS Lisans sınavı puanıyla b grubu kadrolar için tercih ve başvuru yapma imkanları olmayacaktır. Her halükarda adaylar çift yılı beklemek ve sınava tekrar katılmak zorunda kalacaklardır.

KPSS Lisans oturumuna katılacak olan adayların hesaplanacak olan puan türü KPSS P3 puan türüdür. Bu puan türünün hesaplanmasında adayların KPSS Lisans testlerinden yapmış oldukları netler test başlıklarına göre eşit oranda etkili olmaktadır. Bunun detaylarına aşağıda değineceğiz.

KPSS Lisans sınavında adaylara KPSS Genel Yetenek ve KPSS Genel Kültür testlerinden toplamda 120 soru yöneltilmektedir. Her iki testten de sorulan soru sayısı eşittir ve altmışar adettir. KPSS Lisans Genel Yetenek Sınavı, Türkçe ve Matematik derslerinden meydana gelirken, KPSS Lisans Genel Kültür testi; Tarih dersi Vatandaşlık dersi ve Coğrafya dersinden meydana gelmektedir. Genel kültür testinde adaylara ek olarak güncel gelişmelerden de sorular sorulmaktadır.

KPSS lisans testinin soru dağılımı, konu başlıkları ve konuların diğer detayları için aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ilgili çalışmamıza erişebilirsiniz;

KPSS Önisans Nedir? Konuları Nelerdir? Kaç Yılda Bir Yapılır? Puan Türü Nedir?

KPSS Önlisans oturumu, üniversitelerin önlisans olarak adlandırılan iki senelik bölümlerinden mezun olmuş olan ya da KPSS Önlisans sınavının puanlarının geçerlilik süresi devam ederken mezun olabilecek durumda olan adayların katılabildikleri KPSS oturumudur. Bu sınavla adaylar elde ettikleri puanı kamu kurumlarında yer alan ve önlisans programlarından mezun olmuş olan adaylar için ayrılan kadrolara merkezi atama yoluyla ya da açıktan alımlar kanalıyla yerleşmek için kullanabilirler.

KPSS Önlisans sınavı KPSS Lisans sınavının aksine sadece iki yılda bir defa ve yukarıda belirttiğimiz gibi bir b grubu sınavı olarak çift yıllarda düzenlenmektedir. KPSS Önlisans sınavına katılan adayların puan geçerlilikleri de bir sonraki sınava kadar yani iki sene devam etmektedir. Adaylar iki sene sonra yapılacak sonraki sınavın sonuç açıklanma tarihine dek açılan merkezi atamalara ve açıktan alımlara başvuruda bulunurken bu puanlarını kullanabilirler. KPSS Önlisans sınavında adayların elde edecekleri puan türü KPSS P93 puan türüdür. Bu puan türü hesaplanması bağlamında KPSS lisans puan türü olan KPSS P3 puan türüne benzer özellikler taşımaktadır.

KPSS Önlisans sınavı konuları testlere ve derslere göre KPSS lisans ile aynıdır bunu yeniden tekrara gerek yok. KPSS Önlisans sınavının konularına dair daha detaylı bir inceleme yapmak isterseniz aşağıda yönlendirmesini verdiğimiz çalışmamızda bu incelemeyi gerçekleştirebilir, aynı zamanda çalışma metodu hakkında da bilgiler edinebilirsiniz;

KPSS Lisans ile KPSS Önlisans Sınavlarının Farkları Nelerdir? KPSS Lisans ile KPSS Önlisans Sınavlarının Ortak Yönleri Nelerdir?

KPSS Lisans Sınavı ile KPSS Önlisans sınavı aslında bir çok açıdan birbirine benzer. İki sınavın ortak ve farklı yönlerini aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz.

Özellikler KPSS Lisans Sınavı KPSS Önlisans Sınavı
Puan Türü KPSS P3 KPSS P93
Soru Sayısı 120 soru 120 soru
Sınav Süresi 130 dakika 130 dakika
Oturum Sayısı Tek oturum Tek oturum
Sınav Testleri Genel Yetenek
Genel Kültür
Genel Yetenek
Genel Kültür
Sınav Dersleri Türkçe
Matematik
Sözel Mantık + Sayısal Mantık

Tarih
Coğrafya
Güncel Bilgiler

Türkçe
Matematik
Sözel Mantık + Sayısal Mantık

Tarih
Coğrafya
Güncel Bilgiler

Düzenlendiği İller Her il Her il
Sınav Dönemi Yaz-Sonbahar Sonbahar – Kış
Yapılma Sıklığı Her yıl
-B Grubu için Sadece çift yıllarda katılmak gerek.
İki senede bir ve sadece çift yıllarda.
Puan Hesaplanması Genel Yetenek: %50
Genel Kültür: %50
Genel Yetenek: %50
Genel Kültür: %50

Yorumlar

 1. Havva dinler Avatar Havva dinler dedi ki:

  Havva

  1. Begüm Avatar Begüm dedi ki:

   KPSS Lisans ile KPSS Önlisans arasındaki fark sizin neyi hedeflediğinize göre değişiyor belli ki.

 2. havva dinlemez Avatar havva dinlemez dedi ki:

  havva

 3. Havva dinledi Avatar Havva dinledi dedi ki:

  havva

 4. Havva Avatar Havva dedi ki:

  Havva