KPSS

KPSS Önlisans 2018 Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye’de milyonlarca kişi memur olmak istemektedir.Öyle ki pozisyon fark etmeksizin devlet memuru olan kişilere saygı duyulur. Pek çok anne baba çocuklarını devlet memuru olarak görmek ister. Devlet memuru yani kamu personeli olmak için adayların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanı alması gerekmektedir. Memur adaylarının eğitim durumlarına göre farklı KPSS türleri vardır. Örneğin 2 yıllık üniversite veya 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunu olan kişiler KPSS Önlisans sınavına girmektedir. Peki KPSS Önlisans Nedir? KPSS Önlisans başvurusu nasıl yapılır? KPSS Önlisans 2018 ne zaman açıklanacak?

KPSS Önlisans Nedir?

Önlisans üniversitelerin veya ilgili yükseköğretim kurumlarının 2 yıllık bölümlerinden verilen eğitimlere denilmektedir. Önlisans mezunu olabilmek için yükseköğretim kurumlarının 2 yıllık eğitim veren fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. KPSS Önlisans ise önlisans mezunlarının devlet memuru veya kamu personeli olmak için girdiklerİ sınava verilen addır. KPSS Önlisans Kamu Personeli Seçme Sınavı Önlisans’ın kısaltılmış halidir. KPSS Önlisans her yıl yapılan bir sınavdır. Örneğin 2018 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans başvuruları 28 Ağustos 2018 tarihinde başlamıştır. Başvuru işlemleri 12 Eylül 2018 tarihinde sona ermiştir. Ardından da binlerce memur adayı 4 Kasım tarihinde memur olmak için KPSS önlisans sınavına girmiştir.

KPSS Önlisans Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de pek çok kişinin hayali devlet memuru olmaktır.Bunun için milyonlarca kişi her sene Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girer. Peki KPSS başvurusu nasıl yapılır? KPSS Önlisans başvurusu nasıl yapılır? KPSS başvuru işlemleri genellikle elektronik ortamda yapılmaktadır.Ancak KPSS Önlisans başvurusu için başvuru merkezlerine gidilmesi gerekmektedir. KPSS Önlisans’a başvuracak kişiler başvuru merkezlerine istenilen belgelerle gitmek zorundadır. Peki KPSS Önlisans başvuru belgeleri nelerdir?

Adayların başvuru merkezlerine doldurulmuş aday başvuru formuyla gitmesi gerekmektedir.

Adayların kimliklerinin yanında olması gerekmektedir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) kaydı bulunmayan adayların ve kayıtlı olan adayların elektronik sistem üzerindeki bilgilerinin eksiksiz olması ve güncel olması gerekmektedir. Ayrıca eğitim bilgilerinde değişiklik olan adaylar değişikliğe ilişkin diplomayı veya ilgili belgeyi resmi olarak getirmeleri gerekmektedir.

KPSS Önlisans başvurularında bazı adayların elektronik ortamda başvuru hakkı bulunmaktadır. ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden adaylar T.C. kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile giriş yapacak ardından da başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

KPSS Önlisans 2018 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Önlisans 4 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Binlerce aday kamu personeli yani memur olabilmek için aylarca çalıştı. Kritik sınav en sonunda geride kaldı. Ancak sınav geçse de heyecanlı bekleyiş bitmedi. Binlerce memur adayı sınavların açıklanacağı tarihi öğrenmek için beklemeye başladı. KPSS Önlisans 2018 sonuç açıklanma tarihi belli oldu. Binlerce adayın hayallerini gerçekleştirmek için bekleyeceği tarih açıklandı. ÖSYM, KPSS Önlisans 2018 sonuçlarını 29 Kasım 2018 tarihinde Perşembe günü açıklayacak. Adaylar ÖSYM’nin sonuç sayfasından yani sonuc.osym.gov.tr Adresi üzerinden sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

2019 KPSS ÖNLİSANS NE ZAMAN?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu