kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS P1 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Hangi Dersleri İçerir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS P1 puan türü nedir? Nasıl hesaplanmaktadır? KPSS P1 hangi dersleri içerir? Hangi Kurumlara girilebilir? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı puan türlerinden olan KPSS P1 nedir? KPSS P1 nasıl hesaplanır? KPSS P1 hangi dersleri içermektedir? KPSS P1 hesaplaması nasıl yapılır? Detayları çalışmamızda bulabilirsiniz.

KPSS Nedir? Puan Türleri Nelerdir?

KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı, kamu kurumlarında görev almak, memur olmak isteyen adayların katılması şart olan ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından düzenlenen merkezi sınavdır. Bu sınavda adaylar çözdükleri sorular neticesinde bazı puan türleri elde etmektedirler ve bu puan türlerinin yeterli düzeyde olması durumunda kamu kurum ve kuruluşlarının açmış oldukları alım ilanlarına başvuru hakkına sahip olabilmektedirler.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puan türlerinin tamamını bir arada inceleyebileceğiniz çalışmamıza aşağıda yer alan yönlendirme vasıtası ile ulaşabilirsiniz;

KPSS P1 Puan Türü Nedir?

KPSS P1 puan türü Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin lisans mezunları için düzenlediği KPSS Lisans oturumu neticesinde elde edilmektedir. Bu sınavda adayların çözmeleri gereken Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri yer almaktadır. Adayların her iki testten de yapmış oldukları netlerin belirli yüzdelerle hesaplanması neticesinde KPSS P1 puan türüne ulaşılmış olur.

KPSS P1 Puan Türü Nasıl Hesaplanır?

KPSS P1 puan türü hesaplanırken adayların KPSS lisans sınavında katıldıkları Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerindeki netleri Genel Yetenek için %70, Genel Kültür için %30 olmak üzere dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Yani KPSS P1 puan türünün hesaplanmasında Genel Yetenek %70, Genel Kültür ise %30 ağırlığa sahiptir.

KPSS P1 Puan Türü Hangi Dersleri İçeriyor?

KPSS P1 puan türünün hesaplanmasında etkili olan dersler KPSS Lisans sınavı dersleridir. Bu dersler Genel Yetenek testi başlığı altında Türkçe ve Matematik ile bunlara ek sözel mantık, sayısal mantık ve geometri dersleridir. KPSS Lisans oturumunda adaylara yöneltilen soruların hangi konu başlıklarından geldiğini detaylı bir biçimde incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanarak ilgili çalışmalarımıza ulaşabilirsiniz;

KPSS P1 Puan Türü ile Hangi Kurumlar Alım Yapmaktadır?

Özellikle sayısal derslerin ağırlıkta olduğu Genel Yetenek testinin daha etkili olduğu KPSS P1 puan türü kamu kurum ve kuruluşlarının mühendislik gibi, matematik ya da fen edebiyat fakültesi alanlarından mezun durumda olan adayların istihdamında kullanılmaktadır. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gibi kurum ve kuruluşlar da kariyer meslek mensubu istihdamlarında KPSS P1 puan türünü tercih edebilmektedirler. Bu bağlamda bu tip kurumları düşünen adayların Genel Yetenek testine KPSS Lisans oturumlarında daha fazla ehemmiyet göstermelerinde fayda vardır.

KPSS P1 puan türü ile alakalı olarak hazırlık yürütecek olan adayların özellikle sayısal kabiliyetlerinin yükseliği bu puan türünün yüksek gelmesi adına önem arz etmektedir. Adayların bu hususa dikkat etmesi, bu puan türü ile alım yapacak olan Kurumların kapısının onlara açılması anlamına gelecektir.

KPSS P1 puan türüne dair merak ettiklerinizi ve KPSS hazırlığına dair sorularınızı iletmek adına FORUM sayfamızı takip edebilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.