kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Matematik Konuları 2023 Nelerdir?

​​​​​​​AYT matematik konuları 2021 nelerdir, AYT’de matematik dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT matematik sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de matematik dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan matematik dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT MATEMATİK KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT matematik sorularını çözen bir adayın SAY yani sayısal ve/veya EA yani eşit ağırlık puan türü hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Matematik alan yeterlilik testi içinde matematik dersinden 30-31 soru çıkmaktadır (kalan 9 -10 soru geometri) ve bu soruların çıktığı AYT 2023 matematik konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2021 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde matematik konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

Fonksiyonlar II

Parabol ve Grafikler

İkinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler

Logaritma

Diziler

Aritmetik Diziler

Geometrik Diziler

Trigonometri I

Trigonometri II

Limit ve Süreklilik

Türev ve Uygulamaları

İntegral

Ayrıca matematik dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT MATEMATİK KONULARI 2023 NELERDİR?

Fonksiyonlar II
Parabol ve Grafikler
İkinci Dereceden Denklemler ve Eşitsizlikler
Logaritma
Diziler
Aritmetik Diziler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.