kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Komiser Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Komiser Yardımcısı Maaşları Ne Kadar? Komiser Yardımcısı Nedir? Kimdir? Ne Demek? Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur? Komiser Yardımcısı Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

A+
A-

Emniyet genel müdürlüğü bünyesinde pek çok kademeyi bulundurmaktadır. Bu kademelerden biri de komiser yardımcısı mesleğidir. Peki komiser yardımcılığı maaşları ne kadar olmuştur gelin birlikte bakalım…

Emniyet Genel Müdürlüğünde rütbeli olarak çalışmak isteyenler göreve komiser yardımcısı unvanı ile başlar. Bu kişler emniyet genel müdürü olana kadar kariyer basamaklarını çıkabilmektedir. Bu nedenle sık sık bu kadro ile ilgili sorular sorulmaktadır. Sorulan soruların başında ise maaş konusu gelmektedir. Peki komiser yardımcısı maaşları ne kadar? Yeni başlayan komiser yardımcısı aylığı ne kadar?

Başkomiser Maaşları Ne Kadar?

Komiser Yardımcısı Nedir? Kimdir? Ne Demek?

Komiser, Fransızca kökenli bir kelimedir. Güvenlik teşkilatı içerisinde görev yapan rütbeli, üniformalı memuru simgelemektedir. Komiser yardımcısı da İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Emniyet Genel Müdürlüğü çatısı altında görev yapan emniyet personelidir. Rütbeli olarak kabul edilen bu kişiler terfi alarak emniyet genel müdürü, vali olabilmektedir. Altlarında görev yapan düz polis memurlarına emir verebilen bu kişiler amir konumundadır.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Emniyet Genel Müdürlüğü daha önce komiser yardımcısı alım ilanı açarak, dışarıdan, üniversite mezunu olan ve KPSS puanı olan kişileri sınava davet ediyordu. Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) 70 puan alan, 4 yıllık üniversite bitiren sivil adaylar başvuru yapabiliyordu. Ancak daha sonra bu yöntemden vazgeçildiği ve EGM içinden deneyimli polis memurlarından alım yapıldığı görüldü. Emniyet bünyesinde görev yapmış ve şartları taşıyan personeller sınava başvurarak komiser yardımcısı olmaya başladı. Ancak binlerce kişi yeniden dışarıdan yetiştirilmek üzere komiser yardımcısı alımı yapılmasını bekliyor.

Komiser Yardımcısı Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Amir pozisyonunda olan komiser yardımcılarının çalışma şartları da çalışma saatleri de son derece yoğun ve zorludur. 7 gün 24 saat anlayışı ile göreve hazır olması gereken bu kişiler her türlü görevi icra edebilirler. Deprem, sel, yangın, toplumsal olay, terörle mücadele, asayiş vb. her türlü konuda ve kriz anında görev yapan personelin çok sayıda sorumluluğu vardır. Hem altındaki personelin idaresi hem üstten gelen emirlerin uygulanması önemlidir. Ayrıca vatandaşın çağrı ve şikayetlerine de kulak vermek durumundadırlar.

Komiser yardımcısı çalışma saatleri da oldukça zorludur. 7/24 çalışabilen personel ayda 250-300 saat arasında mesai yapmaktadır. Kesintisiz güvenlik hizmeti sunulması için vardiya veya nöbet sistemi uygulanır. Bu doğrultuda komiser yardımcıları 12/24, 12/36, 24/48 gibi çalışma düzenleri ile görev yaparlar. Yani 12 saat çalışıp 24 saat izinli olabilirler. Ancak çalıştıkları şehir ve birime göre de çalışma saatleri değişebilir. Örneğin polis merkezlerinde geri planda çalışan kişiler sabah 09.00 akşam 18.00 saatleri arasında görev yapabilmektedirler.

Komiser Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Personelin maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunmaktadır. Öncelikle  toplu sözleşme zammı kapsamında %3+%3 zam uygulanacaktır. Ayrıca enflasyon farkı da ücretlere yansıtılacak. Bunun yanı sıra aile ve çocuk yardımı, derece ve kıdem, hizmet yılı, görev tazminatı, terör tazminatı, fazla mesai ücreti, sigorta ve BES kesintisi gibi durumlar da maaşlar üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin BES kesintisi nedeniyle aylıklarda 200 TL’ye kadar düşüş yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra terör operasyonlarının yaşandığı bölgelerde çalışan kişilerin maaşları da 2 bin TL’ye kadar daha yüksek olabilmektedir. Bu doğrultuda komiser yardımcısı maaşı 18-20 bin TL civarındadır.

Yeni Başlayan Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde eğitimlerini tamamlayıp, komiser yardımcısı olarak görevlerine atanan memurların ne kadar maaş aldığı merak edilir. Komiser yardımcısı olarak göreve başlayan kişiler mesleğin başında maksimum düzeyde ücret almazlar. Çünkü hizmet yılı, kıdem ve derece gibi faktörler henüz işlemeye başlamaz. Ama buna rağmen özelde ve devlette pek çok meslekten daha iyi kazançları vardır.

Başkomiser Nedir? Ne Yapar? Nasıl Olunur?

Yeni başlayan komiser yardımcısı maaşı: 18 bin TL civarı

Baş komiser ne iş yapar?

Başkomiser, yapılanları üstlerine rapor ederek görevlerini farklı alanlarda icra eder.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.