kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Polis Olmak İçin Kaç Net Gerekir 2018 ?

Polis olmak için kaç net gerekir 2018 yazımız içerisinde yeni sınav sistemi TYT üzerine konuşacağız. Bilindiği üzere Polis Meslek Yüksekokulu 2018 yılında yapacağı sınavda TYT puan barajı belirleyecek. Polis olmak isteyen adaylar, TYT puanı olarak en az 250 alması gerekecek. Polis olmayı hedefleyen arkadaşlarımız, yazımız içerisinde kaç net yapmaları gerektiğini görebilir.

YKS
A+
A-

Lise sonrası polis olmayı hedefleri arasında koyan adaylar, PMYO sınavına hazırlanmak zorundadır. Bu sınavda adayların bazı şartları taşımalarının yanı sıra, üniversite yerleştirme sınav sistemlerinden de belirlenen baraj puana sahip olmaları gerekir. Geçtiğimiz yıl polislik için belirlenen en az puan YGS puan türlerinden en az  250 almış olmak şeklindeydi. 2018 yılı içinde polislik için belirlenen en az puan TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavından en az 250 puan almış olmak şeklinde olacaktır. Bu puanı alabilmek için kaç net yeterli olacaktır? Polis adaylarının merakla çözmeye çalıştıkları bu soruyu biz aydınlatmaya çalışacağız.

PMYO 2018

Polis Meslek Yüksekokulu: Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı, 2 yıl süre ile ön lisans düzeyinde, parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır. PMYO, eğitim süresini (2 yıl) tamamlayanlar, düz polis memuru olarak ülkemizin her yerinde göreve başlamaktadır. Polis olmak isteyen lise mezunlarının ilk hedefi PMYO sınavlarına katılmak ve bu sınavlarda başarılı olmaktır. Bunun içinde ilk önce sınava katılabilme şartlarına haiz olmak gerekir. 2018 yılında polis olmak için belirlenecek şartlardan bir tanesi de: TYT puan türlerinden en az 250 ham puan almak olacaktır.

Polis Olmak İçin Kaç Net Gerekir 2018 ? 

Temel Yeterlilik Testi sınavında en az 250 puan alan adaylar, polis olmak için asli puan şartını yerine getirmiş olacaktır. TYT sınavının zor olması veya oldukça basit olması durumlarında bu puanın 220 puanlara kadar düşürülebileceği gibi, 300 puana da çıkarılabileceğini düşünüyoruz. O halde, bu puanlara ulaşabilmek için kaç net yapmalıyız? Sorusunu cevabını verelim:

Temel Yeterlilik Testi sınavında 43 net ile 46 net arasında yapan bir aday, 250 puan üstünde almayı başaracaktır. Derslerin standart sapması farklı olacağından aralık bırakmak zorunda kaldık. Örneğin, matematik dersinin standart sapması yüksek olacağından matematik neti yüksek olan bir öğrencinin puanı 43 netle 250 puan üstüne çıkabilecekken, standart sapması düşük olan sosyal bilimler alanında neti yüksek olan bir öğrenci 45 net ve üzerinde yaptığında en az 250 puan üstünde gelecektir.

Bununla birlikte, TYT’de 34-37 net arası 220 puan, 40-43 net arası 240 puan, 49-52 net arası 270 puan getirecektir.

Polis Olmak İçin Puan Hesaplama 2018

Her ne kadar polislik sınavında TYT sınavı için en az 250 ham puan belirlenmiş olsa da, yapılan her bir puan başarılı olmak için kişileri bir adım öne çıkarmaktadır. Bunun içindir ki, 252 ham puan alan kişiyle 320 ham puan alan kişinin durumu aynı değildir. Aşağıda hesaplama formülü yer almaktadır: YKS

 • TYT Puanının %25’i
 • Fiziki Yeterlilik Sınav Puanının %25’i
 • Mülakat Sınav Puanının %50 si
Yorumlar

 1. Volkan demir Avatar Volkan demir dedi ki:

  Polislik kazanildigi durumda baska bi unuversitede de kayit bulunursa ne olur?

 2. Volkan demir Avatar Volkan demir dedi ki:

  Polislik kazanildigi durumda baska bi unuversitede de kayit bulunursa ne olur?

 3. Volkan demir Avatar Volkan demir dedi ki:

  Polislik kazanildigi durumda baska bi unuversitede de kayit bulunursa ne olur?