kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2020 YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2020 Üniversite Kayıtları Hangi Tarihlerde Yapılacak?

Üniversite tercih işlemleri yarın "5 Ağustos 2020" tarihi itibariyle başlayacak. Beş farklı puan türüne göre tercih işlemlerini yapacak olan adaylar, 24 farklı üniversite bölümünü tercih edecek. Adaylar bir hafta boyunca sürecek tercih işlemlerinin ardından tercih sonuçlarının açıklanmasını bekleyecek. Aileleriyle birlikte yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? İşte detaylar…

YKS
A+
A-

.2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih kılavuzu yayımlandı. YKS’de beş farklı puan türüne göre tercih işlemlerini yerine getirecek olan adaylar, 24 farklı üniversite bölümünü tercih edecek. 6 Ağustos 2020 tarihi 00:00 itibariyle başlayacak olan tercih işlemleri, 14 Ağustos 2020 tarihi 23:59 itibariyle sona erecek. Tercih sürecinin tamamlanmasıyla birlikte sonuçların açıklanması beklenecek. Milyonlarca aday tercih ettikleri bölümlerden hangisine yerleşeceğini düşünürken, bazı adaylarda mezuna kalıp kalmayacağını merak edecek. Aileleriyle birlikte 7 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihlerin açıklanmasının ardından üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? www.terchiniyap.net ekibi olarak bu soruların cevabını vermek istedik.

Adaylar Yükseköğretim Programlarına Nasıl Yerleşecek?

Adaylar Tablo-3’teki önlisans ve Tablo-4’teki lisans programlarına şu şekilde yerleşecektir:

 • TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,
 • Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
 • Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecektir.

Tercih İşlemlerinde Hangi Bölümlerde Başarı Sıralaması Şartı Bulunmaktadır?

Üniversite tercih işlemlerinde önemli konulardan bir tanesi de bazı fakülteler için başarı sıralaması şartı getirilmiş olmasıdır. Günümüzde vakıf üniversitesi sayısının bir hayli artmış olması bazı bölümlere başarı sıralaması şartı getirilmesini zorunlu kılmıştır. Tıp, hukuk, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik gibi bölümlerde okumak isteyen adayların ilgili puan türündeki başarı sıralamasına uygun bir sıralamaya sahip olmaları şarttır. Aşağıda belirtilen sıralamaların altında bir sıralamaya sahip olan adaylar, bu bölümleri tercih listelerine yazmış olsalar dahi bu bölümlere yerleştirmeleri yapılmayacaktır.

 • Tıp programı için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 50 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
 • Diş Hekimliği için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 80 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
 • Eczacılık için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 100 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
 • Hukuk programı için başarı sıralaması şartı eşit ağırlık puan türünde en düşük 125 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
 • Mimarlık programı için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 250 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
 • Mühendislik programları (Orman, Ziraat, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil) için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 300 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
 • Öğretmenlik programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) için ilgili puan türünde en düşük 300 bininci olmak olarak belirlenmiştir.

2020 YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

6 Ağustos 2020 tarihi itibariyle başlayan tercih süreci, 14 Ağustos 2020 tarihi itibariyle sona erecektir. Tercih sürecinin ardından merak edilen en önemli konu olan tercih sonuçlarının en geç 21 Ağustos 2020 Cuma günü itibariyle açıklanması beklenmektedir. Tercihlerin açıklanmasının ardından da üniversite kayıt işlemleri sürecine geçilecek.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden 21 Ağustos 2020 tarihinde saat 12.00’den itibaren öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2020 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları (YÖK) tarafından belirlenen ve 2020 tercih kılavuzunda da yayımlanan üniversite kayıtları 29 Ağustos 2019 Cumartesi günü başlayacaktır. Bir programa yerleşmeye hak kazanan öğrenciler öncelikle kazandıkları üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptıracaktır. Bu kayıt işleminin ardından kazandıkları üniversite tarafından istenilen belgeleri hazırlayarak elektronik ortamda teslim edeceklerdir. Bütün bu kayıt süreç 29 Ağustos – 4 Eylül 2020 tarihleri arasında tamamlanacaktır. YKS

 • Elektronik kayıt 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
 • İstenilen belgelerin elektronik ortamda tamamlanması için son gün 4 Eylül 2020 olarak belirlenmiştir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.