PTT Kaçta Açılır? Kaçta Kapanır? PTT Çalışma Saatleri 2020

PTT Kaçta Açılır? Kaçta Kapanır? PTT Çalışma Saatleri 2020 nasıl? PTT nedir? Ne demek? Açılımı nedir? PTT şubeleri kaçta açılır 2020? PTT hafta sonu, bayramda, resmi tatilde açık mı?

A+
A-

Türkiye’nin en eski, en önemli ve en büyük posta ve dağıtım ağı Posta Telgraf Teşkilatıdır. Kısaca PTT olarak bilinen bu kurum 100 yılı aşkın bir süredir ülkenin dört bir yanında mektup, telgraf, posta taşımaktadır. Milyonlarca kişiyi birbirine bağlamaktadır. Ayrıca günümüzde yenilenen hizmetleriyle birlikte doğalgaz, elektrik ve su faturalarının ödendiği adres yine PTT olmuştur. Ayrıca banka olarak da faaliyet gösteren PTT her gün onlarca farklı hizmetle milyonlarca kişiye hizmet vermektedir. Bu nedenle pek çok kişi farklı amaçlarla PTT çalışma saatleri 2020 hakkında araştırma yapmaktadır. İşte tüm merak edilenler…

PTT Nedir? Ne Demek? PTT Açılımı Nedir?

PTT, Posta Telgraf Teşkilatı’nın kısaltılmış halidir. Kurum bir genel müdür tarafından yönetilir. 23 Ekim 1840 tarihinde Osmanlı Devleti yönetiminde kurulan PTT bugüne dek faaliyetlerini sürdürmüştür. Postacılık, bankacılık, lojistik, taşımacılık vb. pek çok farklı alanda faaliyet göstere bu kurum yıllar boyunca milyonlarca kişiye hizmet vermiştir. İstanbul’da Yeni Camii avlusunda açılan ilk şubeden sonra PTT yurdun her noktasına yayılmıştır. Kurum şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 

PTT Ne Zaman Kuruldu? PTT Tarihi

PTT 1840 yılında Osmanlı Devleti zamanında kurulmuştur.  15 yıl sonra Telgraf Müdürlüğünün kurulmasıyla faaliyetlerini artıran kurum daha sonra posta nazırlığı ile telgraf müdürlüğünün birleşmesiyle büyümüştür. 1901 yılında para transfer işlemleri başlamıştır. 1939 yılında PTT Genel Müdürlüğü Ulaştırma Bakanlığına bağlanmıştır. 2013 tarihinde Meclis kararıyla PTT Anonim Şirketi olmuştur. Günümüzde PTT binlerce personel istihdam edilmektedir. Ülke ekonomisine de büyük katkı vermektedir.

PTT Çalışma Saatleri 2020

Milyonlarca vatandaş, yüzlerce firma, binlerce çalışan her gün PTT üzerinden posta, telefon, banka, fatura ödeme vb. işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle PTT’nin kaçta açılıp kaçta kapandığı ve çalışma saatlerini merak etmektedir. Türkiye’nin her şehrinde ve hemen hemen her ilçesinde bulunan PTT şubeleri şu saatler arasında hizmet vermektedir;

PTT çalışma saatleri 2020: 08.30-17.00

2020 PTT Kaçta Açılır? Kaçta Kapanır?

Binlerce çalışan ve binlerce vatandaşın sorduğu sorulara sizler için cevap aradık. PTT şubeleri sabah saat 08.30’da hizmet vermeye başlamaktadır. 4 saat süren kesintisiz hizmetin ardından şubeler saat 12.30’da 1 saatlik öğle arasına girmektedir. 1 saatlik mola sonrasında saat 13.30’da şubeler hizmet vermeye kaldığı yerden devam etmektedir. 3.5 saat süren kesintisiz hizmetin ardından tüm şubeler saat 17.00’de hizmetlerini sonlandırır. PTT şubeleri sabah saat 08.30’da açılır ve saat 17.00’da kapanır.

ptt nedir ne demek calisma saatleri

2020 PTT Hafta Sonu, Resmi Tatilde ve Bayramda Açık Mı?

PTT şubeleri 2020 yılında hafta sonları ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir. PTT cumartesi ve pazar günleri yani hafta sonu kapalıdır. Ancak bazı şubeler iş yoğunluğu veya önemli işler nedeniyle cumartesi günü yarım gün çalışabilir. Bu kapsamda çalışma saatleri sabah 08.30 ile 13.30 arasında olur. Ancak pazar günleri tüm şubeler kapalıdır. Merkez PTT şubeleri genellikle hafta sonları açık olmaktadır. 

PTT şubeleri 1 Ocak Yılbaşı, 1 Mayıs İşçi Bayramı, 23 Nisan Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik Bayramı, 15 Temmuz Demokrasi Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gibi resmi tatillerde kapalıdır. Kurban ve Ramazan Bayramlarının 1. günü de yine PTT şubeleri hizmet vermemektedir. Bunlar dışındaki tüm günlerde şubeler açıktır.

PTT İletişim, Telefon Numarası ve Adres Bilgisi

PTT Genel Müdürlüğünün merkezi başkent Ankara’da bulunur. Merkezin adres bilgileri, telefon bilgileri, iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Genel Müdürlük Adresi: Şehit Teğmen Kalmaz Caddesi No:2 06101 Ulus/ANKARA

Genel Müdürlük Telefon Numarası: 0(312) 509 50 00

Telefon numarası: 444 1 788

İnternet sitesi: ptt . gov . tr

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

ptt iletisim bilgisi telefon numarasi adresi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum
  1. PTT Zede dedi ki:

    2020'de PTT alım yapcak mı hocam? Her yerde yalan haberler var yine sizden doğru haber alırız diye umuyoruz 🙁