Kamu Haber

Bankaların ATM Komisyon Ücretleri 2018 Oranları

Her bankanın ATM’lerinden farklı bankalara ait kartlarla para çekildiğinde fahiş komisyon ücretleri alınıyordu. Örnek vermek gerekirse farklı bankanın ATM’sinden 20 lira çekmeye kalkan bir vatandaş 4 lira komisyon ücreti ödüyordu. Bu durumdan vatandaş şikayetçiydi. BDDK vatandaşın şikayetini dikkate aldı. Yeni düzenlemeye gidilerek ortak ATM’lerden farklı bankalara ait kartlarla 100 lira para çekildiğinde alınabilecek komisyon ücretinin 2 lira 30 kuruş ile sınırlandırıldığını açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz, ortak ATM’lerden para çekenlerden alınan ücretlerin çok yükselmesi üzerine sınırlama getirdiklerine dikkat çekti. 

Yılmaz “Ortak ATM’de alınan ücreti abartıp bunu gelir kapısı haline getiren bankalar var” diye uyardı. 

ATM KOMİSYON ÜCRETLERİ 2018 

Ortak ATM’lerin yaygınlaştırıldığını dile getiren Yılmaz, “Herhangi bir ATM’den 100 lira çekmek istediğinizde bunun komisyonu veya bankanın aldığı ücretle birlikte vatandaş yaklaşık 8-10 liralık ücret ödemek zorunda kalıyordu” dedi. 

SINIR: 2 LİRA 30 KURUŞ

Aralık ayında bir düzenleme yaptıklarını böylece de 100 liralık para çekiminde alınabilecek ücreti 2 lira 30 kuruşa kadar sınırladıklarını, söyleyen Yılmaz, bundan sonra azami alınabilecek ücretin 2 lira 30 kuruş olacağını belirtti.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu