Trafik Cezası Kaç Günde Gelir? Sisteme Ne Zaman Düşer?

Radar cezası kaç günde gelir? Kırmızı ışık cezası kaç günde gelir? Trafik cezası sisteme ne zaman düşer?

30.05.2019
A+
A-

Trafik kurallarını ihlal eden sürücüler, trafik cezaları ile karşılaşmaktadır. Hatalı sollama, emniyet kemeri takmama, kırmızı ışıkta geçme ve alkollü araç kullanma gibi nedenler ile kesilen trafik cezaları, pek çok sürücü tarafından fark edilmemektedir. Çünkü günümüzde trafik cezaları, sadece polis çevirmesi sonucu kesilmez. Artık trafik ihlalleri, sık kullanılan MOBESE ve EDS kameralar aracılığıyla da tespit edilebilmektedir. Bu durum da kesilen ceza sürücüye daha sonra tebliğ edilmektedir. Cezaların bu şekilde kesilebilmesi nedeniyle sürücülerin aklında, trafik cezası kaç günde gelir ve cezanın ne zaman ödenmesi gerekir gibi sorular oluşmaktadır.

MOBESE ve EDS gibi kameralar ile tespit edilerek sonradan gönderilen cezalar, yakın döneme kadar birçok sürücü tarafından araç satışı sırasında fark edilmekteydi. Bu da cezaların faizi ile ödenmesine neden olmaktaydı. Ancak artık trafik cezaları internet üzerinden görülebilmektedir. Eğer herhangi bir trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek isterseniz, e-Devlet ve EGM üzerinden kontrol edebilirsiniz. Peki, trafik cezası kaç günde gelir ve bu cezaların internete düşmesi ne kadar sürer?

Trafik Cezası Kaç Günde Gelir?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından tespit edilen bir trafik ihlaliniz söz konusu ise bu ihlal; Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu ve Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı’na dönüştürülerek tarafınıza posta yolu ile gönderilir. Posta ile gönderilen cezalar, trafik cezasının tespit edildiği tarihten sonra 10 ile 30 gün içerisinde sistemde kayıtlı olan adresinize gönderilerek tebliğ edilecektir. Ancak sisteme kayıtlı olan adresinizde herhangi biri bulunmuyorsa, bu durumda ceza tebligat yolu ile tarafınıza gönderilir.

Tarafınıza tebliğ edilen trafik cezasını, tebliğ edilen tarihten sonra 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda indirim hakkından faydalanmanız mümkündür. Bahsedilen bu trafik cezası indirimi %25 oranında bir indirimdir. Cezayı sonraki 15 gün içerisinde ödemek isterseniz taksitlendirme imkânından yararlanabilirsiniz. Bunun için cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvurabilir ve ceza tutarını 4 taksitle ödeyebilirsiniz. Yine cezayı ilk 30 günde ödemezseniz cezaya ayda %5 oranında faiz uygulanır.

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Düşer?

Trafik cezası kaç günde gelir sorusundan sonra sürücüler arasında merak konusu olan konulardan birisi de trafik cezasının internete ne zaman düşeceğidir. Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte sürücüler, trafik kuralı ihlali nedeniyle kesilen trafik cezalarını internet üzerinde de görülebilmektedir. Çünkü trafik cezaları 3 ile 7 gün gibi kısa bir süre içerisinde e-Devlet ve EGM’nin sistemlerine işlenmektedir.

e-Devlet üzerinden adınıza kayıtlı olan aracın sorgulamasını anında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için e-hizmetler bölümüne girmeli ve “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” sekmesine tıklamalısınız. Bu işlem sonrasında eğer 1 yıl içerisinde adınıza tescil edilmiş ve plakaya yazılmış bir trafik cezası söz konusu ise görebilirsiniz. Eğer son bir yıl içerisinde adınıza herhangi bir trafik cezası tebliğ edilmediyse, bu durumda karşınıza “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan bir ceza bulunamadı” açıklaması çıkacaktır. Eğer adınıza kayıtlı olmayan bir aracın trafik cezasını öğrenmek istiyorsanız, bu durumda EGM’nin sorgulama sistemini kullanmalısınız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.