kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Türkiye'de en çok dava açılan kişi kim?

Türkiye'nin en fazla dava açılan ismi kim? Hangi meslek grubu daha fazla davaya maruz kalıyor? Türkiye'de en çok kim hakkında dava açıldı?

A+
A-

Her geçen gün hukuki uyuşmazlık ve dava sayısının arttığı Türkiye’de en çok dava açılan kişi kimdir elbette herkes merak ediyor. İnsanlar arasında diyalog ve ilişki arttıkça uyuşmazlığın da artması kaçınılmaz hale geliyor. Uyuşmazlıkların kavga veya tehdit gibi hukuk dışı yollar yerine hukuki yollarla çözülme eğiliminde olunması ise sevindirici bir gelişme olarak görülebilir.

Öncelikle en çok dava açılan kişiler kavramını gerçek kişiler ve tüzel kişiler biçiminde ikiye ayırmak uygun olacaktır. Genellikle merak edilen gerçek kişiler yani şahıslar olduğu için öncelikle onları anlatmaya başlayacağız.

En Fazla Dava Açılan Kişiler Siyasetçiler

Sürekli olarak gündem hakkında açıklama yapmak ve olumlu olumsuz tepkilerle muhatap olmak zorunda kalan siyasetçiler haliyle davalarında muhatabı konumunda oluyor. İl ve ilçe başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi parti genel başkanları, bakanlar hatta Cumhurbaşkanı! Siyasetçiler davalı olma açısından tüm rakiplerine fark atıyor diyebiliriz. Öyle ki siyasetçilere danışmanlık hizmeti veren hukuk büroları ve avukatlar yoğunluktan başını kaldıramadıklarını belirtiyorlar.

Yapılan her açıklamanın, siyasi beyanın, ekonomik demecin en az binlerce kişiyi ilgilendirdiği gerçeği düşünüldüğünde bu durumun şaşırtıcı olmaması gerektiği görülüyor. Siyasetçiler arasında en fazla davaya muhatap kalan ise bilindiği kadarıyla sn Kemal Kılıçdaroğlu. Gerek siyasi rakipleri gerekse toplumun farklı kesimlerinden şahıs, dernek, vakıf, şirket birçok kişi ana muhalefet partisi liderini dava edebiliyor.

Köşe Yazarları Sıklıkla Dava Açılanlar Listesinde

Yazdıkları yazıları her gün milyonlarca kişinin okuduğunu düşününce dava edilmemeleri olanaksız. Neredeyse her gün savcılığa şikayet edilmelerinin yanısıra hakaret başta olmak üzere kişi hakkı ihlal edildiği iddiasıyla neredeyse her gün onlarca dava açıldığı biliniyor.

Elimizde kesin rakamlar olmamakla birlikte edinebildiğimiz bilgilere göre Yılmaz Özdil ve Engin Ardıç köşe yazarları arasında haklarında en fazla dava açılan isimler. Haklarında dava açılması elbette bu kişilerin işlerini kötü yaptığı veya kötü kişiler olduğu anlamına gelmemektedir. Dava açmak herkesin kullanabileceği bir hak olup herkes gerekli gördüğü takdirde yargı mercilerine başvuru yaparak hakkını arayabilir.

Sosyal Medya Fenomenleri

 Artık yeni bir meslek ve unvan olarak kabul edilen sosyal medya fenomenleri hakkında son dönemde onlarca savcılık takipsizlik kararı ve Yargıtay içtihadı paylaşılıyor. Hakaret etmenin son derece normal kabul edildiği sosyal medya ortamında fenomenler de bol keseden sallıyor. Bir tweet atarak binlerce kişiye aynı anda hakaret edilebilinen bir mecra söz konusu olunca dava açılması kadar doğal bir durumda bulunmuyor.

Fenomenler arasında Türkiye’de en çok dava açılan isim için net konuşmak zor ancak daha fazla takipçisi olan, siyaset veya agresif mizah yapanların başı dertten kurtulmuyor. Bir dönem Oğuzhan Uğur, Enes Batur ve Efe Aydal gibi isimlerin sıklıkla şikayet ve davalara muhatap kaldığını biliyoruz.

En Çok Dava Açılan Şirketler Hangileri?

Söz konusu gerçek kişiler değil de tüzel kişiler olsun en çok dava edilen kişi kavramı değişiyor. Perakende satış yapan şirketler ve medya kuruluşları genellikle en fazla dava edilen rekorunu kimseye bırakmıyor. Türk Telekom, Turkcell, Ziraat Bankası gibi çok sayıda müşterisi olan kurumlar aynı zamanda tüketici şikayetleri başta olmak üzere en fazla dava edilen tüzel kişi ünvanını genellikle alıyorlar.

Daha fazlası için forum adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.