Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

Mübaşir Maaşları Ne Kadar? Mübaşir Nedir? Kimdir? Mübaşir Ne İş Yapar? Devlette Mübaşir Maaşları Ne Kadar? Mübaşir Kazancı Ne Kadar Oldu?

28.02.2021
A+
A-

Mübaşir; adliyelerde görevli personellerden biridir. Görülen davada davalı ve davacıyı ya da tanık ve katılım gösterenleri hakimin istemiyle duruşma salonuna alan kişidir. Peki bu mübaşirlerin aldığı maaşlar ne kadardır gelin birlikte bakalım…

Türkiye’de adalet konusu her zaman tartışmaların odağı olmuştur. Siyasi tartışmalar bir tarafa dursun adalet Türkiye’deki en büyük sektörlerden biridir. Türkiye’nin dört bir yanında adliyeler bulunmaktadır. Buralarda hakimler, savcılar, avukatlar, katipler çalışmaktadır. Buralarda istihdam edilen kadrolardan biri de mübaşirlerdir. Adliyelerde, mahkemelerde önemli görevler üstlenen mübaşirlerin ne kadar maaş aldığı çok merak edilmektedir. Peki mübaşir maaşları ne kadar? Mübaşirler yeni yılda ne kadar kazanmaktadır?

Mübaşir Nedir? Kimdir?

Arapça kökenli mübaşir kelimesi mahkemelerde de görev yapan kişileri simgeler. Mahkemelerde duruşmaya girecek olan kişileri, tanıkları, sanıkları çağıran, yargıcın emirlerini duyuran kişidir. Belge ve kağıtları getirip götürür. Görevli ve çağırıcı olarak da bilinir.

Mübaşir Ne İş Yapar?

Türkiye mübaşirleri mahkeme salonlarındaki görevliler olarak tanır. Duruşmaların başlayıp, bittiğini duyuran bu kişiler hakimlerle geri kalan herkes arasındaki bilgi alışverişini ve iletişimi de koordine etmektedir. Ancak tek görevleri bunlar değildir. İşte mübaşir görevleri;

 • Mübaşirler adliyelerde ve mahkemelerde çalışır. 
 • Türkiye’nin farklı şehir ve ilçelerinde görev yapabilir.
 • Hakimlerle koordineli çalışır. 
 • Amirlerinin emir ve talimatlarına göre hareket eder.
 • Belgelerin taşınmasını, iletilmesini sağlar.
 • Belge güvenliğine ve gizliliğine dikkat eder.
 • Yasalara ve talimatlara göre görev yapar.
 • Mahkeme öncesi-sonrası gerekli işlemleri yapar.
 • Duruşmaların başlamasını ve sona erdiğini duyurur.
 • Sanık ve tanıkları mahkemeye çağırır.
 • Yargıcın, hakimin talimatlarını iletir.

Devlette Mübaşir Maaşları Ne Kadar?

Devlet kadrolarında istihdam edilen mübaşirler Türkiye’nin dört bir yanında çalışmaktadır. Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen personeller önemli görevler üstlenir. Bu nedenle bakanlık tarafından her yıl mübaşir alımı yapılmaktadır. Mübaşir iş ilanları Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanır. Peki mübaşir maaşları ne kadardır?

Mübaşir maaşları farklı başlıklardan etkilenir. Personelin eğitimi, derece ve kıdemi, hizmet yılı, aile ve çocuk yardımı, sigorta ve BES kesintisi, yabancı dil tazminatı, fazla mesai, ek ödenekler aylıkları etkiler. Örneğin lise mezunu mübaşir maaşı, önlisans mezunu mübaşir maaşından 200-300 TL daha düşüktür. Bu kapsamda mübaşir maaşları en düşük 4 bin 600 TL, en yüksek 5 bin 500 bin TL civarındadır.

13/3 derecesinde mesleğe yeni başlayan mübaşir maaşı 4 bin 600 TL civarındadır.

10/1 derecesinde 5 yıl deneyimli personelin geliri ise 4 bin 700 TL civarındadır.

8/1 derecesinde 10 yıl deneyimli çalışana da 4 bin 750 TL aylık ödemesi yapılır.

2/1 derecesinde 20 yıl deneyimli mübaşire 5 bin TL civarında maaş ödenir.

1/4 derecesinde 25 yıl deneyimli personel ise 5 bin 500 TL’ye yakın gelir elde eder.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.