kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Matematik Konuları 2019

TYT matematik konuları 2019 nelerdir, TYT matematik kısmında hangi konular gelmektedir gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT matematik konuları 2019 nelerdir, TYT matematik kısmında hangi konular gelmektedir, TYT matematik bölümünden kimler sorumludur, TYT matematik kaç sorudan oluşmaktadır, TYT kaç sorudan oluşmaktadır ve hangi derslerin konularını içermektedir gibi soruların cevapları ile 2019 yılında yapılacak temel yeterlilik testi içindeki matematik konuları listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS)eski sisteme göre adlandırırsak ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT)Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan ve düzenlenen bir üniversiteye giriş sınavıdır. TYT toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 sorunun dağılımı ise matematik (ve geometri), tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi, türkçe, fizik, kimya, biyoloji arasında olmaktadır. YKS

TYT MATEMATİK KONULARI 2019

TYT matematik konularından işin aslı herkes sorumludur çünkü az veya çok tüm puan türlerine etki etmektedir. Fakat en çok etkilediği puan türleri noktasında değerlendirirsek eşit ağırlık ve sayısal alanlardan tercih yapacak adayların daha fazla yoğunlaşmasında fayda var diyebiliriz.

120 soruluk TYT içinde matematik kısmı bu sınavın 40 sorusunu oluşturmaktadır.

Buraya ek olarak bir bilgi düşmek gerekirse TYT 2018 yılında ilk olarak belirlendiğinde sadece türkçe ve matematikten oluşması üzerine hesap yapılmıştı. Yıl içinde yapılan değişiklikler ile 2018’e özel olarak diğer dersler de eklendi. 2019 yılında bizi nasıl bir süreç beklediğini tam olarak bilemesek de 2018’deki düzenin aynısı üzerine plan yapmakta fayda var.

*Yukarıdaki bilgiler ile matematik konuları listesi ÖSYM, MEB,YÖK ve farklı kaynaklar kullanılarak derlenmiştir. Burada bahsedilen bilgilerde bir değişiklik olması halinde özellikle Yükseköğretim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM’nin yapacağı duyurular esas olacaktır.Bu kurumların web sitelerini zaman zaman ziyaret etmeniz sizin için yararlı olacaktır.

2019 TYT matematik konuları listesinin tamamı aşağıdaki gibidir. Liste yayımladığımız tarihteki en güncel haldedir. Değişiklik olması halinde güncellenecektir.

Sayılar

·        Doğal Sayılar, Sayma Sayıları, Reel Sayılar

·        Tam Sayılar – Tek, Çift Sayılar – Pozitif, Negatif Sayılar

·        Ardışık Sayılar – Aralarında Ardışık Sayılar

Sayı Basamakları

Bölme ve Bölünebilme

OBEB – OKEK

·        Asal Çarpanlarına Ayırma

Faktöriyel

Rasyonel Sayılar, Ondalıklı Sayılar

Basit Eşitsizlikler

Mutlak Değer

Üslü Sayılar

Köklü Sayılar

Çarpanlara Ayırma

Oran-Orantı

Aritmetik Ortalama – Geometrik Ortalama

Denklemler – Denklem Çözme

Sayı Problemleri

Yüzde Problemleri

Kesir Problemleri

Yaş Problemleri

Hareket Problemleri

Karışım Problemleri

Havuz Problemleri

İşçi Problemleri

Grafik Problemleri

Muhakeme Problemleri

Kümeler

Binom Açılımı

Permütasyon

Kombinasyon

Olasılık

İstatistik

Fonksiyonlar

Polinomlar

Parabol

İkinci Dereceden Denklemler

Yorumlar

  1. ziyaretci5403 Avatar ziyaretci5403 dedi ki:

    Matematik bilmiyorum ki şu konulara çalışayım, iyi bir hoca videosu önerir misiniz bana, çalışmak istiyorum tam dikkat ile