kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 125

YKS kılavuzu içinde yer almakta olan özel koşul ve açıklamalar madde 125 nedir, bk. 125 ne anlama gelmektedir, özel koşul ve açıklamalar ne amaçla kullanılmaktadır, tercih kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar kaç kısımdan oluşmaktadır, oluşturulan bu kısımların farkı nedir gibi soruların cevapları ve madde 125 ile ilgili açıklamaya yazımız içinden ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite bölümü tercihinde bulunabilmek üniversite sınavına hazırlanmış ve belli bir puanı almış üniversite adayları için sınava hazırlanmak kadar zorlayıcı bir durumdur. İstenilen bölüme yerleşip yerleşilmeyeceği ile ilgili meraklar, tercih edilmesi düşünülmekte olan bölümün adaya uygunluğu ile ilgili soru işaretleri, gerekli şartların ve koşulların sağlanıp sağlanamadığı sorusu, bölümün birçok anlamda belirsizliği gibi konular adayın tercihine etki ederek bireyi telaşlandırabilmektedir. Bu noktada doğru tercih yapmak için adayın YKS (yükseköğretim kurumları sınavı) ile alınan puanlardan sonra yapacağı tercih sistemini, YKS puan türlerini, üniversite bölümlerini, benzer ve ilişkili konuları bilmesi biraz da olsa rahatlama sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlardan ötürü YKS konusunda bilgi verme maksadı ile yazdığımız yazıları hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz. Bu bilgilendirmelerden biri olan özel koşul ve açıklamalar ile ilişkili olarak yazdığımız yazılarımız, adayların tercih edeceği bölümlere dair ÖSYM’nin veya tercih edilecek üniversitelerin ya da yükseköğretim kurulunun koyduğu kuralları içermesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 125 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

YKS kılavuzlarında bulunan özel koşul ve açıklamalar yukarıda da değindiğimiz gibi ÖSYM’nin, YÖK’ün veya yükseköğretim kurumlarının koyduğu özel şartlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıklamalar ve koşullar üniversite adayı olan bireyin tercih edeceği bölümleri tercih etmelerini sağlayabilecek özel bazı şartlar ve açıklamaları içermektedir. Bunlar ÖSYM’nin yayıma soktuğu YKS tercih kılavuzu içindeki özel koşul ve açıklamalar bölümü içindeki iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

Birinci kısım ÖSYM’nin eğitim ile ilişkili kurumların veri tabanlarından çektiği ve adayın kişisel bilgileri ile ilişkili olarak ÖSYM’nin kısmi olarak veya tamamen bilgisayar sistemi üzerinden kontrol edebildiği aday bilgileri ile alakalı koşul ve açıklamalardan oluşmaktayken; ikinci kısım ise adayların kendilerinin dikkate almak durumunda kalarak tercihlerini oluşturması gereken koşul ve açıklamaları içermektedir.

Kılavuzda yer alan koşul ve açıklamalar vakıf üniversitelerinin özel şartlarını, sıralamalar ile ilgili sınırlamalar (öğretmenlik, mühendislik, hukuk gibi bölümlerde bulunan en alt sınır), cinsiyet ayrımı, hazırlık olması, yaş sınırı gibi konular ile ilişkilidir. Bu yüzden tercih döneminden önce kılavuza genel bir göz atmak mutlaka sizin yararınıza olacaktır.

Bu koşul ve açıklamalar için yer alan madde 125 incelenecek olursa;

Bir yıl süreli zorunlu Almanca Hazırlık Programı uygulanır, programın sonunda Almanca yeterlik sınavını başaranların doğrudan birinci sınıfa kayıtları yapılır. Almanca Hazırlık sınıfı, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir.

Üniversitece kabul edilen;

a) Ulusal ve/veya Uluslararası yabancı dil sınavlarının birinden yine üniversitece belirlenen düzeyde başarılı olduğunu belgeleyen,

b) Üniversitece öğretim yılı başında yapılacak Almanca yeterlik sınavında başarılı olanlar doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır.

açıklamasını içeren bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

*Bahsedilen bilgiler ve özel koşullar, açıklamalar ve madde 125 ile ilgili bilgi ÖSYM’nin yayımladığı YKS kılavuzu içinden derlenmiştir. Yapılabilecek değişikliklerde ÖSYM’ye ait resmi web sitesinde kurumun yapacağı son duyuru geçerlidir. Özel koşul ve açıklamaların bulunduğu kılavuza göz atmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

YKS, ÖSYM tarafından hazırlanan tüm sınavlar, üniversite bölümleri tercihleri ve tercihlerin özel şartları ve koşulları gibi konular hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz, paylaşımları okuyabileceğiniz deneyimli yöneticilerin ve üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarımız hizmetinizdedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.