kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

TYT Kimya Konuları 2018

TYT kimya konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi kimya konuları nelerden oluşmaktadır, TYT kimya konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır sorularının cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

TYT kimya konuları 2018 nelerdir, Temel Yeterlilik Testi kimya konuları nelerden oluşmaktadır, TYT kimya konuları hangi puan türünde kullanılmaktadır, TYT kimya kaç sorudan oluşmaktadır, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın TYT kimya konularından kimler sorumludur gibi sorulara sizin için cevaplar hazırladık.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) üniversitelerin önlisans ve lisans programlarına yerleşmek için kullanılacak puan türlerini almak amacıyla girilen sınavdır. TYT toplamda 4 farklı test grubundan oluşmaktadır. Bunlar fen bilimleri, türkçe, matematik ve sosyal bilimlerdir.

TYT KİMYA KAÇ SORUDAN OLUŞMAKTADIR VE HANGİ PUAN TÜRLERİNİ ETKİLEMEKTEDİR?

TYT fen bilimleri 120 soruluk TYT’nin 20 sorusunu kapsamaktadır kimya da bunlar içinde 7 tanesini kapsamaktadır. YKS sisteminde farklı puan türleri bulunmaktadır. Bunların en genel hali TM, MF, DİL ve TS puan türleridir. TYT YKS sistemindeki ilk basamağa denk geldiği için hem TYT puanlarının hesaplanmasında hem de MF, TS, TM ve DİL puan türlerinin hesaplanmasında az veya çok etki etmektedir. Bu yüzden TYT fen bilimleri ve kimya tüm puan türlerini etkilemektedir diyebiliriz.

TYT KİMYA KONULARI 2018

TYT 2018 Konuları kimya bölümü için aşağıdaki gibi oluşmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi kimya bölümü 20 sorudan oluşan fen bilimleri testinin 7 sorusunu oluşturmaktadır ve kimya bilgisine dayanmaktadır.  Konu başlıkları farklı kaynaklarda farklı biçimde geçebilir fakat birçok kaynağı inceleyerek çıkardığımız liste temelde aşağıdaki gibidir. 2018 sınav sistemi değişikliği nedeniyle bazı belirsizliklere gebe olsa da genel haliyle konu başlıkları size ışık tutacaktır.

TYT kimya konuları 2018 listesinin tamamı aşağıdaki gibidir.

·        Kimya Bilimi

·        Atom ve Özellikleri

·        Periyodik Sistem

·        Kimyasal Türler Arası Etkileşimler

·        Fiziksel ve Kimyasal Bağlar

·        Asit-Baz ve Tuz

·        Kimyasal Tepkimeler

·        Kimyanın Temel Yasaları

·        Maddenin Halleri

·        Bileşikler ve Özellikleri

·        Karışımlar

·        Endüstri ve Canlılarda Enerji

·        Kimya Her Yerde

*TYT kimya konuları farklı kaynaklar üzerinden düzenlenmiştir ve yol gösterici olması amacıyla yayımlanmıştır.Yapılacak değişiklikler için ya da farklı kaynaklarda bulunan farklı konu dağılımları için MEB’in uyguladığı müfredatı incelemenizi öneririz. YKS

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.