YKS

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 15

YKS kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar madde 15 nedir, bk. 15 ne anlama gelmektedir, özel koşul ve açıklamalar ne amaçla kullanılmaktadır, özel koşul ve açıklamalar tercih kılavuzu içinde kaç kısımdan oluşmaktadır, oluşturulan bu kısımların farkı nedir gibi soruların cevaplarına yazımız içinden ulaşabilirsiniz.

Üniversite tercihi yapmak adayları zorlayan bir süreçtir. İstenilen bölüme yerleşme gerginliği, tercih edilmesi düşünülen bölümün bireyin kendisine uygunluğu, gerekli koşulların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği paniği,bölümün sıkıntıları gibi konular adayın tercihine etki edip, bireyi telaşlandırabilmektedir. Bu noktada doğru tercih yapmak için YKS (yükseköğretim kurumları sınavı) ile ilgili tercihlerden tutun da puan sistemine kadar her konuya hakim olmak adayı biraz da olsa rahatlatacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı YKS konusunda bilgi verme amaçlı yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Bu bilgilendirmelerden biri olan özel koşul ve açıklamalar hakkındaki yazılarımız, adayların tercih edeceği bölümlerin ÖSYM’nin veya tercih edilecek kurumların koyduğu kuralları içermesi açısından oldukça önemlidir.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 15 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

YKS kılavuzlarında yer alan özel koşul ve açıklamalar yukarıda dediğimiz gibi ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) veya yükseköğretim kurumlarının koyduğu koşul ve açıklamalardır. Bu açıklamalar ve koşullara dayın tercih edeceği bölümlerdeki bazı detaylardır. Bunlar ilgili kılavuz içindeki iki kısımdan oluşmaktadır.

Birinci kısım ÖSYM sisteminde yer alan bilgiler üzerinden ÖSYM’nin kısmi veya tamamen bilgisayar sistemi üzerinden kontrol edebildiği aday bilgileri ile ilişkili koşul ve açıklamalardan oluşurken; ikinci kısım bireylerin dikkat etmesi gerekli olan koşul ve açıklamaları içermektedir. İkinci kısımda yer alan koşul ve açıklamalar ilgili kurumlar tarafından uygulanmaktadır.

Kılavuzda yer alan koşul ve açıklamalar özel üniversite ücretleri, sıralama sınırı, cinsiyet, yaş, hazırlık gibi konular ile ilişkilidir. Bu yüzden tercih döneminden önce kılavuza genel bir göz atmakta fayda vardır diyebiliriz.

Bu koşul ve açıklamalar için yer alan madde 15’e gelecek olursak;

Bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık Programı uygulanır.Hazırlık sınıfı, öğretim süresi sütununda yer alan yıllara dahil değildir.İngilizce yeterlik sınavını başaranlar direkt birinci sınıfa alınırlar.Öğrencilere, “Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır, açıklamasını içeren bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bahsedilen bilgiler ve özel şartlar ve açıklamalar ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlar içinden derlenmiştir. Yapılacak değişiklik için ÖSYM’ye ait resmi sitesinin yapacağı son duyuru esas olacaktır. Özel koşul ve açıklamaların yer aldığı kılavuza ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu