kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

YKS Özel Koşul ve Açıklamalar Madde 13

YKS kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar madde 13 nedir, özel koşul ve açıklamalar kılavuz içinde kaç kısımdan oluşmaktadır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YKS
A+
A-

YKS kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar madde 13 nedir, bk. 13 ne anlama gelmektedir, özel koşul ve açıklamalar ne için oluşturulmuştur, özel koşul ve açıklamalar kılavuz içinde kaç kısımdan oluşmaktadır, oluşturulan bu kısımların farkı nedir gibi soruların cevaplarına yazımız içinden ulaşabilirsiniz. YKS

Üniversite tercihi yapmak oldukça çetrefilli bir süreçtir. İstenilen bölüme yerleşme gerginliği, tercih edilmesi düşünülen bölümün bireyin kendisine uygunluğu, diğer koşulların gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği paniği, bölümün sıkıntıları gibi konular adayın tercihine etki edip, onu telaşlandırabilmektedir. Bu noktada doğru tercih yapmak için YKS (yükseköğretim kurumları sınavı) ile ilgili tercihlerden, puan sistemine kadar her konuya hakim olmak adayı biraz da olsa rahatlatacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı YKS konusunda bilgilendirme yazılarımızı hazırlamaya devam ediyoruz. Bu bilgilendirmelerden biri olan özel koşul ve açıklamalar yazılarımız, adayların tercih edeceği bölümlerin ÖSYM’nin veya tercih edilecek kurumların koyduğu kuralları içermesi açısından oldukça önemlidir.

YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR MADDE 13 NEDİR? YKS ÖZEL KOŞUL VE AÇIKLAMALAR NEDİR?

YKS kılavuzu içinde yer alan özel koşul ve açıklamalar yukarıda dediğimiz gibi ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) veya yükseköğretim kurumlarının koyduğu koşul ve açıklamalardır. Bu koşul ve açıklamalar adayın tercih edeceği bölümlerdeki bazı detaylardır. Bunlar ilgili kılavuz içindeki iki kısımdan oluşmaktadır.

Birinci kısım ÖSYM sisteminde yer alan bilgiler üzerinden ÖSYM’nin otomatik olarak kontrol edebildiği aday bilgileri ile ilişkili koşul ve açıklamalardan oluşurken; ikinci kısım adayların dikkat etmesi gerekli olan koşul ve açıklamaları içermektedir. İkinci kısımda yer alan koşul ve açıklamalar ilgili kurumlar tarafından uygulanmaktadır.
Kılavuzda yer alan koşul ve açıklamalar özel üniversite ücretleri, cinsiyet, yaş, hazırlık, sıralama sınırı gibi konular ile ilişkilidir. Bu yüzden tercih döneminden önce kılavuza genel bir göz atmakta fayda vardır diyebiliriz.

Bu koşul ve açıklamalar için yer alan madde 13’e gelecek olursak;
Mimarlık bölümüne programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 250 (iki yüz elli) bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan bireyler ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olmaları halinde bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. (Okul birincisine ayrılan kontenjanlar dahil), açıklamasını içeren bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.