YKS

YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Üniversite Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih kılavuzu yayımlanmıştı. Beş farklı puan türüne göre tercih işlemlerini yerine getirmek isteyen adaylar, 24 farklı üniversite bölümünü tercih etti. 29 Temmuz 2019 tarihi saat:23:59 itibariyle sona erdi. Tercihlerin bitmesinin ardından sonuçların ne zaman açıklanacağı konusu merak edilmeye başlandı. Milyonlarca aday tercih ettikleri bölümlerden hangisine yerleşeceğini merak ederken, bazı adaylarda mezuna kalıp kalmayacağını merak etmeye başladı. Aileleriyle birlikte 6 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Tercihlerin açıklanmasının ardından üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

Adaylar Yükseköğretim Programlarına Nasıl Yerleşecek?

Adaylar Tablo-3’teki önlisans ve Tablo-4’teki lisans programlarına şu şekilde yerleşecektir:

  • TYT ve/veya SAY, SÖZ, EA, DİL yerleştirme puanları,
  • Yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri,
  • Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecektir.

Hangi Bölümlerde Başarı Sıralaması Şartı Bulunmaktadır?

Üniversite tercih işlemlerinde önemli konulardan bir tanesi de bazı fakülteler için başarı sıralaması şartı getirilmiş olmasıdır. Günümüzde vakıf üniversitesi sayısının bir hayli artmış olması bazı bölümlere başarı sıralaması şartı getirilmesini zorunlu kılmıştır. Tıp, hukuk, mühendislik ve öğretmenlik gibi bölümlerde okumak isteyen adayların ilgili puan türündeki başarı sıralamasına uygun bir sıralamaya sahip olması şarttır. Aşağıda belirtilen sıralamaların altında bir sıralamaya sahip olan adaylar, bu bölümleri tercih listelerine yazmış olsalar dahi bu bölümlere yerleşemezler.

  • Tıp programı için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 50 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
  • Hukuk programı için başarı sıralaması şartı eşit ağırlık puan türünde en düşük 190 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
  • Mimarlık programı için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 250 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
  • Mühendislik programları (Orman, Ziraat, Su Ürünleri/Su Bilimleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil) için başarı sıralaması şartı sayısal puan türünde en düşük 300 bininci olmak olarak belirlenmiştir.
  • Öğretmenlik programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil) için ilgili puan türünde en düşük 300 bininci olmak olarak belirlenmiştir.

YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

23 Temmuz 2019 tarihi itibariyle başlayan tercih süreci, 29 Temmuz 2019 tarihi itibariyle sona erdi. Tercih sürecinin ardından merak edilen en önemli konu olan tercih sonuçlarının en geç 16 Ağustos 2019 Cuma günü itibariyle açıklanması beklenmektedir. Tercihlerin açıklanmasının ardından da üniversite kayıt işlemleri sürecine geçilecek.

Üniversite Kayıtları Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurumları (YÖK) tarafından belirlenen ve 2019 tercih kılavuzunda da yayımlanan üniversite kayıtları 19 Ağustos 2019 Pazartesi günü başlayacak. Bir programa yerleşmeye hak kazanan öğrenciler öncelikle kazandıkları üniversiteye internet üzerinden kayıt yaptıracaklar. Bu kayıt işleminin ardından kazandıkları üniversite tarafından istenilen belgeleri hazırlayarak 23 Ağustos 2019 tarihine kadar teslim edecekler. Bütün bu kayıt süreci 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında tamamlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu