Kamu Haber

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2019 Ne Zaman Yapılacak?

Türkiye’de her yıl binlerce sınav düzenlenmektedir. Türk eğitim sistemindeki geçişler sınavlarla yapıldığından bu sınavlar da kritik önem taşımaktadır. Ortaokuldan liseye, liseden üniversiteye, lisanstan yüksek lisansa olan geçişler için öğrencilerin sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Bu aşamalardan belki de en kritiği liseye geçiş aşamasıdır. Pek çok kişi iyi işlerde çalışmak, iyi üniversitelerde eğitim almak istemektedir. Bunun için liseler çok büyük önem taşımaktadır. İyi bir lisede eğitim almanın anahtarı ise Liseye Geçiş Sınavı yani LGS‘dir. Peki Liseye Geçiş Sınavı (LGS) nedir? Ne demek? LGS ne zaman yapılacak 2019?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) Nedir? Ne Demek?

Liseye Geçiş Sınavı’nın kısaltılmış hali LGS’dir. LGS, TEOG yerine uygulamaya konan ve öğrencilerin liseye geçişte girdikleri bir sınavdır. Türkiye her yıl binlerce öğrenci ortaokullardan mezun olmaktadır. Bu öğrenciler için eğitimin bir sonraki aşaması lise eğitimidir. Ancak liselerde eğitim almak için öğrencilerin LGS’ye girmeleri ve başarılı olmaları gerekmektedir. LGS’ye giren ve yüksek puanlar alan öğrenciler evlerine en yakın liselere giderek lise eğitimlerini tamamlamaktadırlar. Kamu Haber

2019 Liseye Geçiş Sınavı (LGS) Ne Zaman?

2019 yılında düzenlenecek Liseye Geçiş Sınavı (LGS) için geri sayım sürüyor. Binlerce öğrenci en yüksek puanı almak için çalışmalarına hız verdi. Adaylar arasında kıyasıya bir rekabet başladı. 2019 yılında düzenlenecek Liseye Geçiş Sınavı (LGS) hakkında pek çok soru sorulmaktadır. Sorulan bu sorulardan başlıcası ise “2019 LGS ne zaman yapılacak?” sorusu oldu. Peki Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 2019 ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından binlerce 8. sınıf öğrencileri için düzenlenecek olan LGS için geri sayım sürüyor. LGS 2019 yılında 1 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek. Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci 1 Haziran 2019 tarihinde Pazar günü sınava girecek. Öğrenciler sınavdan çıktıktan sonra ise heyecanlı bir bekleyiş başlayacak. Çünkü LGS sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.

LGS Kılavuzu 2019

LGS kapsamında fen liseleri, sosyal bilimleri liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, anadolu teknik programları, özel program ve proje uygulayan öğretim kurumları merkezi sınavla öğrenci alacak. Binlerce öğrenci lise eğitimi tamamlayacağı kurumlara geçiş yapacak.  LGS kapsamında adayların karşısına çıkacak olan sorular 8. sınıf konuları ile ilgili olacak. LGS iki bölüm şeklinde yapılacak ve tek bir günde tamamlanacak. Adaylar toplamda çoktan seçmeli 90 soru çözecek.

1 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek LGS’de ilk oturum sabah saat 09.30’da uygulanacak. İkinci oturum ise 11.30’da başlaacak. İlk oturumda öğrencilerin karşısına Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil alanları ile ilgili sorular çıkacak. İkinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri ile ilgili sorular sorulacak.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu