kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Lojman Kira Bedeli Ne Kadar?

Lojman Kira Bedeli Ne Kadar? Lojman Nedir? Ne Demek? Lojman Kira Bedeli ne kadar alınır? Lojman kira bedeli neye göre belirlenir? Kimler ne kadar kira bedeli öder?

A+
A-

Devlet memurları aileleriyle birlikte daha güvenli ve daha ucuz konutlarda kalmak için lojmanlara başvurmaktadır. Ekonomik şartların kötüye gitmesiyle birlikte memurların ilk durağı olan lojmanlar hakkında en çok merak edilen konu ise kira bedelidir. Gelin birlikte lojman kira bedeli ne kadar ona bakalım…

Türkiye’de asker, polis, sağlık personeli, devlet memuru, bakanlık çalışanı olmak üzere binlerce devlet memuru görev yapmaktadır. Bu nedenle memurlarla ilgili her konu devlet memurlarının çocukları, eşleri, aileleri ile birlikte milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. Memur maaşları, memur atamaları, iş ilanları, özlük hakları dışında ek tazminat, AGİ ve lojman gibi önemli konular milyonlarca kişiyi ilgilendirmektedir. Kamu personelleri aileleriyle birlikte daha güvenli, daha ucuz konutlarda kalmak için lojmanlarda kalmak istemektedir. Bu nedenle lojman kira bedeli merak konusu olmaktadır. Peki lojman nedir? Ne demek? Lojman kira bedeli ne kadar?

Lojman Nedir? Ne Demek?

İnsanların en temel haklarından biri barınma hakkıdır. Özellikle de ekonomik şartlar kötüye gitmeye başladıktan sonra insanlar ev almaya, ucuz kiralı ev bulmaya çalışıyor. Bu noktada devlet memurlarının ilk tercihi, ilk durağı ise lojmanlar oluyor. Özellikle de güvenlik güçleri, askerler, polisler güvenlik nedeniyle lojmanlarda kalmayı tercih ediyor. Peki nedir bu lojman? Bir kurumun, kuruluşun, şirketin, çalışanlarına, personeline sunduğu ücretsiz veya piyasa ortalamasına göre daha ucuza konutlara lojman denir. Belirli bir ücretle, belirli bir süreliğine sunulan konutlara lojman denmektedir. Kamu Haber

Lojman Kira Bedeli Ne Kadar?

397 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği ile ilgili kamu konutlarının aylık geçerli olacak kira bedellerinin tespit edilmesine yönelik esaslar belirlendi. Başka bir ifadeyle lojman ücretlerine yapılacak zam oranları belirlendi. Buna göre yeni yılda ortalama %14 oranında kiralarda artış gerçekleşecek. Yurt içinde bulunan lojmanlarda kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda metrekare için 3,07 lira, kalorifersiz konutlar için metrekare başına 4,80 lira, kaloriferli konutlar için metrekare başına 6,30 lira aylık kira bedeli ödenmesi gerekecek. Kira bedelleri dışında kaloriferci, kapıcı veya her ikisinin kamu tarafından karşılanan konutlarda metrekare başına 0,74 lira ücret tahsil edilecek.

  • Türkiye’deki lojmanlarda metrekare için kerpiç, ahşap, bağdadi vb. konutlarda metre kare başına 3,07 TL kira alınacak.
  • Kaloriferi bulunmayan konutlardan 4,80 TL kira bedeli alınacak.
  • Kaloriferli konutlardan 6,30 TL kira alınacak.

Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılan lojmanlarda ilk fıkradaki ücreti (metrekare için 2,52 lira) geçmemek kaydıyla bağımsız bölümün tüketim miktarı oranının hesaplanan yakıt bedeli konutta oturan kişilerden alınmaktadır. Ancak kamu kurumları yakıt maliyetlerini göz önünde bulundurarak bazı durumlarda bu bedelin üzerinde yakıt ücreti alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.